Kılıçdaroğlu; 'Başbakan kendi ipini çekiyor'
Milliyet / Meriç Tafolar - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün partisinin 3 saati aşan MYK toplantısına başkanlık etti.

Başkanlık teklifine ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne başvuru dosyasına ilişkin görüş alışverişi yapıldığı sırada Kılıçdaroğlu, “AYM hukuku ve hukukun üstünlüğünü savunmuyor. OHAL kararıyla siyasi otoritenin emrine girdi” değerlendirmesinde bulundu.

‘Akıllara zarar’
Kılıçdaroğlu’nun, Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Teklifle, Meclis güçlenecek” sözlerini de şu sözlerle eleştirdiği öğrenildi: “Önümüzdeki teklife bakarak Meclis güçleniyor demek akıllara zarar bir tutum. Meclis, resmen kapatılıyor. Bir bina ve içinde 600 tane insan kalıyor. Bakanları atamayan, gensoru hakkı elinden alınan, kanun yapma tekelini saraya devreden, fesih yetkisini bir kişinin emrine veren Meclis nasıl güçleniyor meraklar içindeyim.”

Kılıçdaroğlu’nun teklife ilişkin olarak, “Tüm tartışmalara ve hükümet kanadından gelen farklı yöndeki açıklamalara karşın bir rejim değişikliği ve başkanlık sistemiyle karşı karşıyayız. ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’, ‘Partili Cumhurbaşkanlığı’ diyerek süreci manipüle etmeye çalışıyorlar. Bir apartman yönetici seçseniz, dairenizin tapusunu yöneticiye verir misiniz? Her şeyi bir kişinin iki dudağına hapsetmek istiyorlar. Türkiye’nin her yerinde, herkese, bize oy versin, vermesin hiç ayırmadan bu rejim değişikliğinin ne olduğunu anlatacağız. Türkiye bir kişiyi seçiyor, o seçilen kişi herkesi seçiyor. Valiyi, il başkanını, ilçe başkanını, kaymakamı, mahkeme başkanını atıyor. Bu rejim değişikliğini savunanlar sevmediği bir kişinin başkan olduğunu düşünsünler, evet oyu verecekler mi? ‘Sevmediğim biri başkan olursa ne derim’ diye düşünerek oy kullanmalı” ifadesini kullandığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Yıldırım’ın CHP’ye yönelik, “Kendi ikbal meseleleri için feryat ediyorlar” eleştirisine, “Sadece gülümsüyorum. Kendi ipini çekiyor ama bizi suçluyor” dediği belirtildi.

Özdağ ile görüştü
Kılıçdaroğlu, dün TBMM’deki makamında referandum sürecinde “hayır” oyu vereceğini açıklayan Gaziantep Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ ile görüştü. Başbaşa gerçekleşen görüşmede, referandum sürecinin ele alındığı öğrenildi. CHP, MHP tabanına ve sağ partilere oy veren vatandaşlara teklifin sakıncalarının anlatılabilmesi kararını almıştı.

‘Partisinin acziyeti’
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın “CHP’de 4-5 grup var, seçimli kurultayın ayak izlerini taşıyor” sözlerini değerlendirdi: “Milletvekillerinin kapalı oylamasına izin veremeyen bir partinin grup başkanvekilinin kendi partisinin acziyetini örtmek için CHP grubuna saldırması siyasi ahlakı aşmaktadır”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×