Kılıçdaroğlu, 'Başbakan’a sorun, o gece neredeymiş?'
Milliyet / Meriç Tafolar - CHP; Başbakan Binali Yıldırım’ın Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelttiği, “15 Temmuz gecesi neredeydin?” tartışmasında yeni bir alan açmayı kararlaştırdı.

Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) yaklaşık 2.5 saat sürdü.

SOKAK VURGUSU
Alınan bilgilere göre Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a yönelen silahlı saldırı, KHK’larla çok sayıda kamu görevlisinin işinden çıkarılması, rektörlük seçimlerinin kaldırılması, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon, Irak ve Suriye’deki mevcut durum ile başkanlık ve idam tartışmalarının değerlendirildiği toplantıda, bazı MYK üyeleri, Tezcan’a yönelik saldırının ardından “CHP’lilere yönelik saldırılar artmaya başladı ve daha da artacağa benziyor. Bu noktada, mücadelemizi daha farklı bir boyutta sürdürmeli, daha fazla sokakta olmalıyız” önerisi getirildi.
CHP liderinin sokağa daha fazla çıkılmasına yönelik tartışmalara olumlu bakmadığı ifade edildi.

ÇIKIŞ ARAYIŞI
Kılıçdaroğlu’nun sürece yönelik endişelerini dile getirirken, “Gelinen noktada ciddi bir strateji belirlememiz gerekiyor” dediği, bu doğrultuda parti kurmaylarının bu süreçten nasıl çıkılacağına yönelik görüşlerini paylaştığı ifade edildi.
Bu çerçevede Kılıçdaroğlu’nun pazartesi günü de olağanüstü bir MYK topladığı, bu MYK’da da değerlendirmelerde bulunduğu, süreçteki endişelerini sıraladığı ortaya çıktı.
Kılıçdaroğlu’nun başkanlık tartışmalarına ilişkin olarak da, “Binali Bey’in derdi, başkanlığın yolunun nasıl açılacağı, Türkiye’nin nasıl bölüneceği. Türkiye’yi bu darbe sürecine kim getirdi? Ben mi, onlar mı?” dediği öğrenildi.
Yıldırım’ın bir televizyon programında 15 Temmuz gecesi Erdoğan’ın Marmaris’te olduğuna vurgu yapmasının ardından kendisine yönelik “Kılıçdaroğlu o gece neredeydi?” polemiğini de değerlendiren CHP liderinin, “Siz de Binali Yıldırım’a sorun, o gece neredeymiş?” dediği kaydedildi.
CHP kurmaylarının bu süreçte bu soruyu gündeme getireceği, Yıldırım’ın o gece darbe girişimi koşulları nedeniyle bir eve sığınmak durumunda kaldığından hareketle, Kılıçdaroğlu’na yöneltilen soruların da, “makul” olmadığının anlatılmasının planlandığı ifade ediliyor.
Kılıçdaroğlu’nun başkanlık ve idam tartışmalarıyla kötüye giden ekonominin halkın gözünden kaçırılmak istendiği yorumlarını yaptığı da belirtildi.

BAYPAS İTİRAFI
Kılıçdaroğlu’nun, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı basın toplantısında “KHK’ların zaten Meclis’ten geçeceği, bu yöntemle sürenin hızlandırıldığı” sözleriyle parlamentoyu baypas ettiklerini itiraf ettiğine dikkati çektiği öğrenildi.

HÜKÜMETİ ELEŞTİRİN
CHP liderinin, MYK üyelerine, “Artık AKP’yi, AKP’nin kurumsal kimliğini ve AKP’li milletvekillerini eleştirmeyin. Hükümeti eleştirin. Özellikle parlamentoda yaptığınız konuşmalarda AKP milletvekillerine seslenerek, ‘KHK’lar sadece muhalefet olarak bizim değil sizin de iradenize ipotek koyuyor’ diyerek durumu anlatmaya çalışın” değerlendirmesini ilettiği belirtildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×