Kılıçdaroğlu: “Başkanlık iç savaş getirebilir, isteyen ‘evet’ versin”
Habertürk canlı yayınında başkanlık sistemi başta olmak üzere gündeme ilişkin soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının önemli bir bölümünü MHP’nin fiili durumu sonlandırıp referanduma gitme önermesiyle gündeme getirdiği başkanlık sistemi tartışmalarına ayırdı.

Her ülkenin sistemini o ülkenin kültürünün belirleyeceğini belirten, ABD ve Almanya gibi ülkeler referans gösterilerek Türkiye’de sağlıklı ve gerçek bir demokrasinin kurulmasının “Yasama, yargı benim için ayakbağıdır” diyen bir cumhurbaşkanı varken söz konusu olamayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Sağlıklı işleyen demokrasilerede güçler ayrılığı vardır. Bütün yetkiler bende olsun dersen, biz buna karşıyız” dedi.

“Fiili durum deniyor, fiili başkanlık neyi çözdü?”
Kılıçdaroğlu başkanlık referandum paketine ilişkin ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye seslendi:

Sayın Bahçeli, güçlü bir parlamenter sistem için ne öngörüyor? Bugün yapılan hükümet açıklaması var, parlamentoya gelecek maddeler 60 ila 100 arasında olacakmış. Nedir bunlar? Bu siyasi irade ve halkı kandırmaya yönelik adımdır. Bunları hükümet hazırlamıyor, Saray’da hazırlanıyor. Bir hükümetin iradesi olmazsa olmaz. Sayın Bahçeli ‘Fiili bir durum var’ diyor. Fiili durum nedir, şu an başkanlık sistemini yaşıyoruz demektir. Bu durum hangi sorunu çözdü? Tam tersine Türkiye sorunlar yumağının içine itildi. Sorumsuzluğu anayasa ile güvence altına alınmış bir kişi, başbakanın görevlerini kullanıyorsa, o başbakan nasıl oturabiliyor o koltukta? Demokrasiyi sindiremeyenler kendilerine özel rejim istiyorlar.

“Başkanlık bölünme getirebilir”
Referandumda “evet” oyu atılmasının Türkiye’yi ateşe atacağını ve siyaseten bölünme noktasına getireceğini dile getiren Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye’nin bölünmesi söz konusu olabilir. Siyasal yapı tamamen değişecek. Sorun Türkiye’nin bekaası sorunudur. Sayın Bahçeli de Türkiye’nin bekaasını benim kadar savunuyordur. Yarın bir kişi başkan olup, ‘Bu bölgeyi size veriyorum’ dese ne olacak? Biz Türkiye’nin birliğini ve bütünlüğünü düşünüyoruz. Bizim rejim sorunumuz yok.

Halk bu ülkenin birliğini, bütünlüğünü, geleceğini düşünmez mi? Türkiye’nin geleceğini önemseyen herkes oturup düşünmeli. Halk iç savaştan mı yoksa barıştan mı yana? Şimdi başkanlık sistemi, niçin? Muhalefet olmasın. Dünyada böyle bir sistem yoktur.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×