Kılıçdaroğlu: Bizi FETÖ ile bir araya getirmeye çalışanlara güler geçerim
Edinilen bilgiye göre, toplantıda Adana Mitingi’nin ardından yaşanan tartışmalar gündeme geldi. Kılıçdaroğlu, kürsüden cezaevindeki gazetecilerin isimlerini sıralarken, Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan’dan da söz ettiği için yöneltilen eleştirilere değindi.
Adana mitinginde Ilıcak ve Altan’ın da isimlerini okuduğu için yöneltilen eleştirilere karşı kendisini Voltaire’in “Düşüncelerine katılmıyorum ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim” sözünü anımsatarak savunan Kılıçdaroğlu’nun MYK’da yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:
‘Yaptıklarını bilmiyor muyum’
Gazetecilerin cezaevinde olması sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunu. Voltaire’in ‘Fikirlerinize katılmıyorum ama fikirlerinizi ifade edebilmeniz için canımı bile veririm’ diye bir sözü var. Adana’da çok başarılı bir miting yaptık, karalamaya çalışıyorlar. Balyoz’da, Ergenekon’da siyasi davalarda ortaya koyduğum tavrı herkes biliyor. İsmini saydığım insanlar o gün beni eleştiriyordu. Ama ben yine de hukuku savunmaya devam ettim. Bizi Fethullah ile bir araya getirmek isteyenlere güler geçerim. Bu grupla siyasette bir araya gelmeyen bir tek biz varız, ben varım, CHP var. Ömrüm bunlarla mücadeleyle geçti. Ben bu gazetecilerin geçmişte yaptıklarını bilmiyor muyum, ben Balyoz’da kumpastan söz ederken bunların beni eleştirdiğini bilmiyor muyum? O dönem bu iktidar, Fethullah Gülen ve yandaşları bizi darbecilikle suçluyordu. Gülüp geçiyorum bunlara, ben hukuku, demokrasiyi savunuyorum. Mağdur olan herkese sahip çıkacağız.Biz hiçbir gazetecinin yazdıklarından dolayı tutuklanmasını kabul etmeyiz. Taksim’de onur konuğu kimlerdi?
AKP kendisine baksın’
AKP’nin bu süreçte sağdan soldan yeni işbirlikçileri var. AKP önce kendine baksın. Dün FETÖ’yü büyütenler, bugün farklı grupları büyütüyor. CHP’nin cemaatle işi olmaz. Yamamaya çalışıyorlar, yamayamazlar. Sen büyüttün bunları.
‘Türkiye’yi sömürge yaptılar’
Ülkede siyasi kriz nedeniyle bir ekonomik kriz yaşanıyor. Hiçbir bakanın iradesi yok. Putin’e verilen sözleri bilmiyoruz. Türkiye’yi Rusya’nın sömürge ülkesi yaptılar. Bir ülke enerjisini yüzde 60-70 oranında bir ülkeye bağlar mı? Yarın doğalgazın vanası kesilirse Türkiye ne yapacak? Bu mu millilik?
‘Saltanat kuruyor’
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşa “Dolarlarınızı bozdurun’ diye çağrı yapıyor. Vatandaş dolar bozdururken kendisi saltanat kuruyor, 80 milyon dolarlık uçağa biniyor. Eğitim sistemiyle oynarsan, 4 artı 4’ü çıkarırsan sonuç bu olur. Bu sonuç sürpriz değil.
Erdoğan’ın dekontu
Dekontu merak ediyorum. Fakir fukaraya dolar bozduruyor, kendisi saltanat kuruyor, Tunus’tan uçak alıyor. Bunu her yerde söyleyeceğiz: Fakirlere dolar bozdur, 80 milyonluk uçak satın al.
PISA sonuçları
Eğitim sistemiyle oynarsan, 4+4+4’ü getirirsen, bilimsel eğitimden uzaklaşırsan bu sonuç (PISA sonuçları) kaçınılmaz. Bu, bir sürpriz değil, bizim için beklenen bir sonuçtur.
Sabahat Karakoyun / Birgün 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×