Kılıçdaroğlu : Bu ortamda anayasa değişikliği olmaz
Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:
Başkanlık sistemi ya da adı cumhurbaşkanlığı sistemi olarak konuldu. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi anlaştı. Şimdi Meclis'e henüz gelmedi nedir ne değildir bilmiyoruz ama kamuoyuna yansıyanlar var. O yansıyanlar ışığında

Cumhuriyet Halk Partisi penceresinden bu cumhurbaşkanlığı sistemi nasıl görünüyor?
Sayın Erdoğan 2002'den beri Türkiye'yi yönetiyor. Bir sorun var mıydı? Yoktu. Cumhurbaşkanı olduktan sonra çıktı bu. Biz şimdi kişiye mi koltuk bulacağız yoksa Türkiye Cumhuriyetinin var olan parlamenter demokratik sistemini daha da mı güçlendireceğiz. İçeriğinde ne var bilmiyoruz. Bilmediğimiz bir konuda yorum yapmam doğru olmaz. Metni görmeden düşüncelerimizi söylememiz doğru değil. Anayasa komisyonuna zaten gelecek orada oturulup konuşulacak. Yapılan bir rejim değişikliğidir sistem değil. Bir ülkenin idari sistemine rejim deniyor. Bu ülkenin 140 yıllık parlamenter sistem geleneği var. Burada aksayan yönler var ve düzeltilebilir. Biz bir kişi için oturup tüm rejimi değiştireceğiz. Kaldı ki anayasalar bütün demokrasilerde toplumsal uzlaşma belgeleridir. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her vatandaş inancı, görüşü, yaşam tarzı ne olursa olsun anayasa kitapçığını eline aldığında bu benim anayasam diyebilmeli. Benim hak ve özgürlüklerimiz güvence adlına alan bir anayasadır. Ben sandığa gidip oyumu kullanacağım diyebildiği bir anayasa olması gerekir. Anayasalar bir partinin mutfağında hazırlanmaz. Hazırlanırsa toplumsal uzlaşı belgesi olma niteliğini kaybeder. Geçmişte referanduma gittik AKP bir anayasa taslağı hazırladı referandumda kabul gördü. Arkasından yargı bağımsızlığı askıya alındı. Sadece Yargıtay'a 160 militan atandı. Belli bir cemaati savunan kişiler atandı. O anayasa bir toplumsal uzlaşma belgesi olsaydı, demokratik ölçüler içinde parlamentoda olgunlaştırılsaydı belki biz 15 Temmuz olaylarını hiç yaşamayacaktık. Dayatma kültürüyle anayasa yapılmaz. Oturdular iki parti anlaştılar anayasa yapacağız millete anlatacağız. Dünyanın hangi ülkesinde OHAL olan bir ülkede anayasa değişiyor. İnsanlar düşüncelerini açıklamaktan korkuyorlar. Üniversiteleri suskun olan bir ülkede sağlıklı anayasa hazırlanamaz. Hangi hukuk fakültesi dekanı korkudan konuşabilir, hangi akademisyen konuşabiliyor. Türkiye'de medya özgürlüğü yoktur, özgürce düşüncelerini ifade etmek isteyenler zaten kendilerini şu veya bu şekilde ya mali baskı altında ya da hapishanede buluyorlar. Bu ortamda anayasa değişikliği mi olur.


Partili cumhurbaşkanı, partisinin genel başkanı cumhurbaşkanı fikri size ne ifade ediyor?
Bizim bugüne kadar oluşan 140 yıllık geleneceğimize aykırılık teşkil ediyor. Kenan Evren'in koyduğu kuraldan hiçbir farkları yok. Parlamenter sistemi bir araya gelip düzeltelim. Benim görüşüm var. Ama belki eksik yanlış olabilir. Oturup insan gibi bir arada tartışırız konuşuruz.

Referandum fikrine nasıl bakıyorsunuz?
330'un altında olursa gitmez. 82 Anayasası yüzde 92 oyla kabul edildi. Yüzde 92 halk 1982 Anayasası'na evet dedi. Olağanüstü kurallar vardı. Demokrasi askıdaydı şimdi yine askıda. Hapishanelerinde 146 gazetecinin tutuklu olduğu bir ülkede demokrasiden söz edebilir miyiz? Türkiye bu kafayla giderse ve yönetilirse çok daha büyük sorunlara gebe olur. Boş kağıda imza atan milletvekilleri akıllarını kime kira verdiler. Boş kağıda imza atma nereden çıktı? Boş kağıda imza atanlar yarın siz de gözün.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE AKP-MHP UZLAŞMASI
Ayrı bir siyasi parti kendi dünya görüşleri var. Hangi koşullarda bir araya geldiler. Bir anlamda Türkiye neredeyse Kuzey Kore'ye dönecek. Hakimi milletvekilinin valiyi kaymakamı ben tayin edeceğim. Devlet ne olacak? Devlet benim anlayışı Hitler anlayaşıdır. Onların meşhur Adalet Bakanları vardı. Hakimlere Almanya'dan sesleniyordu. Sayın Bahçeli bu kültürü destekliyor mu desteklemiyor mu? Fiili durum nedir? Bir kişi diyor ki ben anayasaya uymayacağım diyor. Madem sen uymuyorsun anayasayı sana uyduralım. Bu akılcı bir yaklaşım mı? Bir kişi uymuyor diye ülkenin anayasasını değiştireceğiz. Bu nasıl bir anlayıştır? Bir kişinin arzusuna göre anayasa mı yapılır? Manav uymayacak manava ceza vereceksin vali uymayacak valiye ceza vereceksin. Cumhurbaşkanı uymayacak o zaman anayasayı sana uygun hale getirelim sen istediğini yap... Benim aklım almıyor. Hukuka bakıyorum yok geleneceğe bakıyorum yok ahlaka bakıyorum yok. Bu süreçte bunların hiçbiri yok.

Başkanlık sistemi neden Türkiye'yi bölsün?
Öcalan da başkanlık sistemini savunuyor. Her başkanlık sistemi toplumu ayrıştırır. Toplumu kandıracaklar başkanlık değil de cumhurbaşkanlığı. Adı değişmiyor sadece bütün yetkiler bir kişide yine.
Mitinglerde 'Ekonomiyi 4 yılda çözerim diyorsunuz.' Sanki genel seçime hazırlanır haliniz vardı. Ufukta erken genel seçim mi görüyorsunuz?

Olabilir de olmayabilir de. 14-15 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar mı? Yönetiyorlar. Türkiye terör batağında.

Mitinglerde 'Ekonomiyi 4 yılda çözerim diyorsunuz.' Sanki genel seçime hazırlanır haliniz vardı. Ufukta erken genel seçim mi görüyorsunuz?
Olabilir de olmayabilir de. 14-15 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar mı? Yönetiyorlar. Türkiye terör batağında.
Adana'daki mitinge tutuklu gazetecileri saydınız. 3 isim geldi Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak. Yol kazası olduğunu düşünüyor musunuz?

3 değil 13 isim de olabilirdi 23 isim de. İmkanım olsa 146 gazeteciyi de sayardım. Biz bir ilkeden yola çıkıyoruz. Demokrasisi gelişmiş bir ülkede bir gazeteci yazı yazdı diye tutuklanmamalı. Dünyadan en çok hapishanelerinde gazeteci olan ülke Türkiye bu ayıp değil mi? Dindar geçiniyorlar onların dindar olduklarına da ben inanmıyorum. Samimi Müslüman değiller. Devlet kinle intikamla yönetilmez.

YENİKAPI RUHU BİTTİ Mİ?
Yenikapı ruhuna sadık kalan tek kişi benim. Yenikapı'dan 12 madde halinde nelerin yapılması gerektiğini söyledim.

Kardeşinizin yaptığı açıklamalar... Kardeşinizle bu durumu konuştunuz mu?
Hayır. Kardeşim küçük bir çocuk değil. Onun illa benim siyasi görüşümü desteklemesi zorunlu değil. Bizim Didim Belediyesi Didim'e olağanüstü hizmetler veriyor. Kıyıyı temizledi açtı. Didim'de iki tane yüksek bina var bu binaların yıkılması lazım. O binaların sahipleri parayla insan satın alıp bize saldırtmanın yollarını arıyorlar. Bu kadar açık net söylüyorum. O kişinin etrafındaki insanlara bakın göreceksiniz o müteahhitin yandaşları. (Kardeşinize de bu insanlar tarafından para verildiğini mi söylüyorsunuz?) Benim ne söylediğimi siz de anladınız herkes de anladı. Soyadı kim olursa olsun bir belediyeye gidip çıkar amaçlı öneri götürdüğü an kapının önüne koyun dedim. Bunun temelinde ahlak yatar.

ALMANYA'YA BAHÇEKAPILI TEPKİSİ
Sen kalkacaksın Türkiye Cumhyuriyeti'nden bir parlamenteri alacaksın 45 dakika bir yerde tutacaksın. Bunu kabul etmem. Karşıtlık yaparken her yabancıyı tutup da Alman diye sorgulayalım. Bu olmaz ayağınıza kurşun sıkmış olursunuz. Türkiye'yi yöneten başbakan yok bakanlar yok. Neden Cumhurbaşkanı konuştuktan sonra bunlar oluyor Dışişleri Bakanı neden yapmıyor bunu?

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER
Şimdi doları aldın en üstteyken bozdurdun vatandaşın cebinde dolar mı var? Berberin cebinde dolar mı var? 30 milyon avrosu vardı Bilal Bey'in neredeydi bu paralar. Ayakkabı kutusundaki dolarlar iade edildi mi? Edildi. O doları bozdurdu mu?

AB İLE İLİŞKİLER
Binali Bey'e açık ve net çağrı yapayım neden onların fasıl açmalarını bekliyoruz gelsin parlamentoya demokrasi için neyse Batı standartları onları beklemeden biz oturup kendimiz yapalım açık çek veriyorum. Yargı bağımsızlığını getirelim medya özgürlüğünü getirelim açık çek net. AB fasıl açacak mı açmayacak mı bu tartışmaları bitirelim.

FIRAT KALKANI HAREKATI
Dış politikada AKP hükümetleri Türkiye Cumhuriyeti'ne tarihinin en büyük yenilgisini yaşatmışlardır. Ortadoğu'da devletlerin iç işlerine müdahale ettiler. Sayın Cumhurbaşkanı dilini tutamadı bizim oraya gidişimiz Esed'i yıkmak dedi. Erdoğan çıktı biz oraya bir kişi için değil terör için gittik dedi. Bir ülkenin devlet başkanı bir ülkenin devlet başkanına ayar vermemelidir. Her gün şehitlerimiz geliyor. Ne işimiz var bizim orada? El Bab Halep Musul niye gidemiyoruz? En büyük kaybı Türkmenler yaşadı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×