Kılıçdaroğlu: ‘Bu söz şehitlere ihanettir. 241 kişi sen başkan ol diye şehit olmadı’
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

Altemur Kılıç gazeteci yazar diplomat hayatını kaybetti. Yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bir özelliği var. Kılıç Ali'nin oğlu. Atatürk'e suikast düzenleyenler idam mahkum etmiş babanın oğlu. Ama Kılıç'ın özelliği var. Kini ve öfkeyi yüreğinde tutmayan birisi.

BAKAN KARARINI DÜZELTSİN
Çevre dediğimiz bir şey var. Güzel bir çevrede yaşamak isteriz. Bunların birisi Amasra'da. Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın önem verdiği bir yer. Daha önceki bakanlar titiz davrandılar. Veysel Eroğlu, İdris Güllüce karşı çıktı. Yeni bakan izin verdi. Sayın bakandan istirham ediyorum. Plnalara baksın. Hangi gerekçeyle kirletiyorsun. Amasra'ya gidiniz, görünüz, kararınızı düzeltiniz. Amasralılarla görüşün vicdanınızla karar verin.

O YOL YAPIM YETKİSİNİ BELEDİYEMİZE VERİN
Bütün iktidarlar yol köprü yapar. Sorun var. Nedir? Yolu kaça yapıyorsun? Elin oğlu bire yapıyor sen niye 5 liraya yapıyorsun. Ama iktidar Tekirdağ'a gelince duruyor. Saray'da 18 km'lik yol. 7 yıl bitirmediler. Hayrabolu yolu 11 yıldır bitmiyor.

Sayın başbakan bu iki yolun yapımını Tekirdağ belediyesine devredin. O yolu yapacağız hizmete açacağız. Belediye başkanımız her km'sini kaça yaptı bunu da paylaşır. Bitiremiyorsunuz. Olabilir ama Tekidağ Belediyesi hizmete açacak. Yetkiyi verin. Çünkü biz CHP'yiz. Çünkü biz verdiğimiz sözün arkasında dururuz. Bütün CHP'li belediyelerde bunu yaptıysak bu yolu da yapacağız.

ZALİME Mİ SAHİP ÇIKAYIM?
İnsan hayatı kadar değerli bir şey yoktur. İnsan çalışırken iş güvenliğinin olması lazım. Ocak ayında 110 , Şubat'ta 140, Mart'ta 157, Nisan'da 168, Mayıs ayında 119 kişi, Haziran ayında 200 kişi, Ağustos ayında 199 kişi, 14-24 Ekim'de 121 kişi iş kazasında hayatını kaybetti. Bunlar fabrikada, inşaatta, tarımda çalışırken iş kazası geçirip ölen isimsiz insanlar. Bu insanlar nasıl hayatını kaybediyor, naylon bir çadırda yatarken yangın sonucu hayatını kaybediyor. Bu garibanlara kim kucak açıyor? Vicdanen huzur içindeyim. Bu insanların tek bir sahibi vardır o da CHP'dir.

İş kazalarında Avrupa birincisi Dünya'da ise üçüncüyüz. Bu garibanların avukat tutacak parası yok. Aileleri çocukları var. hükümete sormak gerekmiyor mu Allah aşkına. Vicdan nerede? Rantın içinde mi?

Bana neden mağdurlara sahip çıkyorsın diyorlar. Zalime mi sahip çıkayım Mağdura sahip çıkacağım. İki tür hükümet programı olur: Rant ve insan odaklı. Rant olursa yüzlerce insan iş kazasında hayatını kaybeder.

Biz insan odaklı siyasetten geliyoruz. İnsan en değerli varlıktır ve başımızın üstünde yeri var. 14 yıldır işsizlik sorununu çözmedeiler.

Bir rant odaklı hükümet progrmaı bir de insan odaklı hükümet programı olur. Ama 80 katlı binalar yapıp bir gecede imar planını değiştirip birisinin cebine 50 - 60 bin koyarsanız birilerine rant kazandırmak için varsınız demek. 14 yıldır işsizlik sorununu çözemediler. Cumhurbaşkanı Bursa'ya gidiyor. 34 yaşındaki biri bana iş bulun diyor. Hemen alınıp kapı önüne konuluyor. Cumhurbaşkanı diyor ki işsizliği önleyemedik, önleyecek gibi de görünmüyor diyor. Konuşması gereken kişi konuşmuyor.  Asıl konuşması gereken Binali Yıldırım. Tek laf etmiyor. Bu insanlar eve nasıl ekmek götürecek. 4 çocuğum var, 4'ü de aç bana iş verin diyor. Hüngür hüngür ağlıyor baba.

Biz niye Aile Sigortası getirelim diyorduk. Sözüm söz çocukların babaları ağlamasın diye bunu getireceğiz. Her vatandaşı düşünerek politika üretiyoruz. 5 milyon 800 bin işsizimiz var. İşsizlik önlenemiyorsa artık sandığa gömmeniz lazım.

Aile Sigortası'nı getireceğiz ve hiç bir ailenin geliri 600 TL'nin altında kalmayacak. Hükümetin çözüm üretmesi gerek ama işsizlik daha da artacak diyorlar.

GETİR YASAYI DESTEK VERECEĞİZ
Başbakan dert yanıyor. Bankacılara seslendi. Sorunu çözümek zorunda olan başbakan bankalara kızıyor. Sen başkan değil misin? Sen neden şikayet ediyorsun? Senin şikayet etme hakkın yok. Cumhurbaşkanı da şikayetçi. İndirin kardeşim. Engel mi olduk? Getir Meclis'e "faiz yüzde 1'i geçemez" de yasaya destek vereceğiz. Getiremezler ağabeyleri izin vermez. Getir yasaları destek vereceğiz.

YÖNETEMİYORLAR
Devleti yönetemiyorlar. Yönetim boşluğu var. Yönetici şikayet ediyorsa yönetme iradesini kaybetmiştir.

HER ŞEYİ DOLARA SEN BAĞLADIN
Türkiye'nin OHAL'den çıkması lazım. Dolar aldı başını gidiyor; Başbakan diyor ki her şeyi getirip dolara bağlamayın. Yahu kardeşim her şeyi getirip dolara bağladın. Köprüyü dolara bağladın, otoyolu dolara bağladın. Sonra gelip dolara bağlamayın diyorlar. 8 yıl 8 ayda tüketici kredisi ve kartlar nedeniyle 255 katrilyon Lira faiz ödüyor vatandaş. AKP iktidarından 14 yıl önce gecelik faizlerin 1300'lere çıktığı dönemler dahip 135 lira devlet faiz ödemiş. Eski parayla 135 katrilyon. Bu hükümet döneminde hükümetin ödediği faiz 692 katrilyon lira. Vatandaşı kandırmak için faize karşıyım diyorsun. Vallahi bunların yatacak yeri yok.

TÜRKİYE BİR TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İLİŞKİLİ HALE GELDİ
Son bir haftada Türkiye bir terör örgütü ile ilişkili hale geldi. Cenevre'de bir toplantıya katılan Dışişleri Bakanı 'Terörist El Nusra Halep'ten ayrılmalı' dedi. Bunu 15 Ekim'de söyledi. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki 'Putin beni aradı, Halep'in dışına El Nusra çıkar mı?' ben de talimat verdim diyor. Bunu söyleyen kim Cumhurbaşkanı. O silahları TIR'larla kime gönderiyordunuz. Her şey gayet açık ortada. Dedim ya bunların yatacak yeri yok.

Fransız Bakan Türkiye'ye geldi. Benimle de görüştü. Ortak açıklama yaptılar. Fransız Bakan diyor ki bizim OHAL sizinkinden farklı. Bizimkisi diyor ki hayır ikisi de aynı diyor.

Fransa'daki OHAL'da kitlesel gözaltı ve tutuklama yetkisi vermiyor. Fransa'da mala el koyma yetkisi yok. Fransa'daki OHAL'de şirkete kayyum atama yetkisi verilmiyor.

FRANSA'DA BİR KİŞİ MAĞDUR OLMADI BİZ DE 1 MİLYON KİŞİ
Fransa'da aydınların hapse atılması diye bir şey söz konusu değil. RAdyoları kapattık. Türkü söyleyen radyoyu kapattık. Çocuk televizyonunu kapattık. 26 yayınevi kapandı. Fransa'da böyle bir şey yok! Fransa'da OHAL döneminde bir kişi dahi mağdur edilmedi. Bizde milyonlar mağdur edildi. Çavuşoğlu'nu cidden merak ediyorum.

Gazetecileri hapse attınız! Gazetecinin silahı varsa o da kalemi! Bilim insanlarını niye hapse atıyorsunuz. Necmiye Alpay 12 Eylül döneminde de hapisteydi şimdi de hapiste. Aslı Erdoğan niye hapse atıyorsunuz? Bu kadar gazeteciyi hapse atarsanız darbeyi kimseye anlatamazsınız dedim Binali Bey'e. Tam tersi, askerleri, öğrencileri, öğretmenleri hapse atarsanız darbeyi siz yapmış olursunuz.

ÖĞRETMENLERİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTURACAĞIM
Van'da bir fotoğraf vardı. Römorkun üzerinde okula giden öğrenciler vardı. O çocuklar okula gidecek ama öğretmenleri görevden alınacak! Ferhat ile Şirin'i buluşturacak gibi siz öğretmenleri öğrencileriyle buluşturacağım.

BUNLARIN ÜZERİNE BİR DE AKUT ÇIKTI
Bütün bunların üzerine bir de AKUT çıktı. Gönüllü bir dernek. Efendim neymiş Cumhurbaşkanı'na hakaretten. Ne demiş 'Yeri gelir herkes yargılanır'. Akıl sır ermiyor arkadaşlar. Nerede bir mazlum varsa orada CHP vardır. Taksim'de söyledim; Devlet kinle öfkeyle davranmaz. Darbe girişiminde olanlar hukuk kuralları çerçevesinde yargılanmalıdır. Devletin vakarı ve ciddiyeti insanları hukuk içerisinde yargılamaktır. Darbe ile nasıl mücadele edilecek? Demokrasi askıya alınarak darbe ile mücadele edilmez.

BEREKET VERSİN BU ATAMALARI CHP YAPMADI
Bunlar aynı menzile giden iki farklı yapı. Aynı hedefi güdüyorlardı. Kendi aralarında kavga ettiler. Atamalara bakın; kim yaptı? Bereket versin CHP bu atamaları yaptı demedi.

Bir örnek vereyim; Dinlemelerin başına getirilen ismin ataması yapılırken Cumhurbaşkanı imza vermiyor. Bunlar Cumhurbaşkanı imzasına gerek yok diye kanun çıkartıyorlar. Sevgili Binali Yıldırım sana soruyorum.

NE İSTEDİLER SİZ NE VERDİNİZ?
Sayın Erdoğan Trabzon'da konuşuyor. 17 üniversite kurmak istediler izin verdik. Hükümet başkanlarına bunları biz refere ettik. Ne istediniz de almadınız dedi. Sevgili Binali Yıldırım'a soruyorum; sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan cevap vermedi, Davutoğlu cevap vermedi. Siz cevap verin, ne istediler siz ne verdiniz?

Hilmi Özkök Darbe Komisyonu'nda ifade verdi. Biz 2004 yılında uyardık dedi. Başbakan diyor ki ne 2004'ü kardeşim 17-25 Aralık'tan itibaren diyor. 17 Aralık FETÖ ile ilişkilerinizin bozulma tarihidir.

Bu yapının başındaki kişi taa Pensilvanya'da 12 Eylül 2010'da şöyle diyordu: İmkan olsa mezarlardakileri kaldırıp referandumda evet oyu verin diyorlardı. Peki Erdoğan ne diyordu; okyanus ötesine teşekkür ediyordu, elçi gönderiyordu. 17 Aralık'tan sonra bir gazeteciyi apar topar gönderdiler. Biz bunların hepsini biliyoruz.

ŞEHİTLERE İHANETTİR
Başbakan Yıldırım diyor ki "Başkanlığın kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır." Böylece darbe gecesi sayın Cumhurbşakanı'nın "Bu bize Allah'ın bir lütfu" sözü her şeyi rotaya koyuyor. Bu söz şehit askerlere polislere ihanettir. Ömer Halisdemir darbeden sonra Erdoğan Başkan olsun diye şehit olmadı.

BU SEVDADAN VAZGEÇ
Darbeyi fırsat bilip koltuğu nasıl sağlanlaştırırım arayışına girdi. Bu arayışa Hitler de girmişti. Dünyayı kana buladı. Bu sevdadan vazgeç. Senin böyle bir niyetinin olmaması gerekiyor Cuömhuriyet e saygı duyuyorsan. Bu zat Anayasal sınırlar içine çekilsin. hükümet, medya yargı kendi işine baksın. Halkın oyuyla seçildi. Eyvallah. Devletin her işine müdahale etmeyin.

MUSUL
Şu Musul'da yaşadıklarımız. Peşmerge izin verdi Türk topçusu Başika'da ateş etti. Peşmerge açıklama yapıyor; "Biz bölye bir izin vermedik" Bu sizin ağrınıza gitmiyor mu? Sorumluluğu olmayan bir insan A planımız var, B planımız var C planımız var diyor. Niye konuşuyorsun kardeşim? Eskiden Ortadoğu'da sorun çıksa başvurulan ülke Türkiye'ydi. Şimdi kabile reisleri Türkiye'yei azarlıyor.

BAHÇELİ'YE ÇAĞRI
Sayın Bahçeli'ye sesleniyorum; Gel şunu Kral yapalım, ne yapıyorsa yapsın. 24 saat yayın yapacağı bir kanal kuralım sen de kurtul ben de kurtulayım.

İNSANDA BİRAZ AR OLUR YA
Kardeşim yarın birisi seni kandırdı, sen de ülkenin başını belaya soktun o zaman biz ne yapcağız? Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni Pensilvanya'daki meczup karşısında acze düşüreceksin şimdi de kalmış Başkanlık diye tutturacaksın. İnsanda biraz ar olur ya!

BİZ İNSANI ONLAR DOLARI SEVİYOR
Sakarya'da bir baba diyor ki "Sayın Cumhurbaşkanı da kandırıldığına göre benim oğlum da hayli hayli kandırıldı" diyor. Onun mağduru da Rıza Sarraf. Ne güzel bizim bakanlara çikolata kutularında para gönderiyorurdu, biz bunlardan mağdur olduk diyor. Ben de 15 Temmuz sonrası bu ülkede haksız yere zindanlara atılan öğretmenine, öğrencisine, erine, uzman çavuşuna, gazetecisine, yazarına sahip çıkıyorum. Bizim aramızdaki fark bu. Biz insanı seviyoruz onlar doları seviyorlar, biz Berkin Elvan diyoruz onların derdi seramikler.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×