Kılıçdaroğlu: Bu ülkeye ihanet içindeler
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon'da konuştu. 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasına Siirt'de meydana gelen göçük faciasını hatırlatarak başladı. Türkiye'nin iş kazalarında dünya sıralamasında ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekti. 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:
Trabzon'dayız bugün, Doğu Karadeniz'in kilit illerinden birisi...
Trabzon Türkiye'nin bereketli illerinden biri.
İki ürünü var. Fındık ve çay.
İki ürün de bu bölge için stratejik. Çünkü iki ürün bu ülkenin temel geçim kaynağı.
Trabzonlu kardeşlerim şunu unutmasın eskiden burada 8 vekil çıkarılıyordu. Şimdi 6 vekil çıkıyor.
Çay üretimi stratejik dedim. Türkiye'nin bir bölgesini gidin kaçak çay içiliyor. 
Sonra geliyorlar bu bölgede sizlere nutuklar atılıyor. Biz ne diyoruz CHP iktidarında kaçak çayları yok edeceğiz. Bize göre milliyetçilik budur.
Fındık üretimi. Düşünün dünyada bir numarasınız. Fındık fiyatını Türkiye niye belirlemiyor. 
Karadeniz'de neden fındık borsası olmasın?
Devleti yönetenler bu soruna neden kalıcı bir çözüm üretemiyorlar.
Fındık üreticisinin de neden ben bu haldeyim diye sorgulaması lazım.
Benim alın terimi peşkeş çekenlere oy vermemem lazım demeli.
Trabzon'un bir başka özelliği var. Trabzonspor.
Trabzonspor hepimizin gurur duyacağı başarısı var.
Trabzon bölgenin kilit taşı.
Biz Karadeniz'i Akdeniz ile buluşturmak zorundayız.
Bu iki denizi niye birleştir miyoruz?
Lojistik açıdan Türkiye hak ettiği yeri şu ana kadar almış değil.
Merkez Türkiye Projesi dünyada uygulanan 4 büyük projenin arasındadır. 
Trabzon göç veriyor. 
Neden işsizlik var.
Yatırımların tamamı İstanbul'a peki kardeşim Anadolu ne olacak?
Kim teşvik verecek?
Türkiye'nin her tarafına yatırım götürmeliyiz.
Beşeri kaynağı kullanamıyoruz. 
İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır.
- Dolar aldı başını gidiyor. Bir ülkede dolar aldı başını gidiyorsa. Doları olan sevinebilir. Peki dolar borcu olanlar iş yapanlar ne olacak?
- Ekonomi iyi yönetilmiyor. Türkiye iyi yönetilmiyor.

AHLAKA BAKIN ALLAH AŞKINA
Kılıçdaroğlu, AKP'nin Türkiye'yi ayağa kaldıran "cinsel istismar" önergesi için, "Düşünün 5-6 yaşında kız çocuğuna tecavüz edilecek. Tecavüzcüsü evlenirse affediliyor. Ahlaka bakın Allah aşkına" diye konuştu.
CUMHURBAŞMANLIĞI YEMİNİ DEĞİŞTİRİLİYOR
- Cumhurbaşkanları tarafsızlık üzerine yemin ederler. Namusum ve şerefim üzerine and içerim diye yemin ederler. Niçin? Herkesi temsil etsin diye. İşçiyi, işveren, esnafı; herkesi temsil eder. Devlet organlarının uyumlu çalışmasını gözetir. Bir uyuşmazlık çıktığı zaman çağırır, uyumu sağlar. Tarafsızlık bu yüzden önemlidir.
Türkiye'nin sorunlarının tartışılmadığını, tek sorunun "başkanlık sistemi" olarak gösterildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, 'başkanlık sistemi'ni isteyen iki kişinin olduğunu belirterek, "Biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diğeri Abdullah Öcalan" dedi.
ERDOĞAN'IN 1993 YILINDAKİ SÖZLERİ
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1993 yılında, "Başkanlık sisteminin ortaya çıkışı bir özentinin sonucudur, Amerikan emperyalizminin bize tavsiyesidir" dediğini hatırlattı.
ÖCALAN'IN "AKP İLE İTTİFAKA GİRERİZ" SÖZÜNÜ OKUDU
Kılıçdaroğlu, Abdullah Öcalan'ın da "Hepimiz özgür olacağız. Biz Tayyip beyin başkanlığını destekleriz. AKP ile bu temelde başkanlık ittifakına gireriz" dediğini hatırlattı.
Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:
- Cumhurbaşkanları tarafsızlık üzerine yemin ederler. Namusum ve şerefim üzerine and içerim diye yemin ederler. Niçin? Herkesi temsil etsin diye. İşçiyi, işveren, esnafı; herkesi temsil eder. Devlet organlarının uyumlu çalışmasını gözetir. Bir uyuşmazlık çıktığı zaman çağırır, uyumu sağlar. Tarafsızlık bu yüzden önemlidir.
- Şimdi bunu değiştiriyorlar. 'Başkan demeyelim de partili cumhurbaşkanı diyelim' diyorlar. CHP olarak bizi temsil etmez. Abdullah Gül, Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel bizi temsil ediyordu.
BİZİ TEMSİL ETMEZ
- Başkanlık sistemine geçerseniz rejimi değiştirirsiniz. Bu kadar basit. Rejimi değiştiriyorsunuz. Gelen başkan, hakimleri, büyükelçileri, milletvekillerini tayin edecek. Bir kişi bütün yetkilere sahip olacak. Eskiden Hitler'de vardı.
- Amerikan modeliyle hiç ilgisi yok. Amerikan başkanı büyükelçi tayin edemez. Bunu yapanlar bu ülkeye ihanet içindeler. Bu kadar açık ve net söylüyorum.
SORUNLAR TRABZON İLE BAĞLANTILI
Sorunların bir kısmı Trabzon bağlantılı ama, Türkiye’nin neresine giderseniz gidin aynı sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Yüzde 20 işsizlik. 19 küsur… 15 -24 yaş aralığında 5 milyon 500 bin çocuğumuz var. Çalışmıyorlar. Hiç birisi okula da gitmiyor. Beşeri kaynağımızı kullanamıyoruz. İnsanı kullanamıyoruz. 21. YY’in en güçlü kaynağı beşeri kaynak. Elin oğlu bizden eğitilmiş, iş gücü istiyor, biz eğitimli iş gücünü işsiz bırakıyoruz. Üniversiteyi bitiren her 4 çocuktan biri işsiz. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır.
BAŞBAKANA TRABZON’DAN SESLENİYORUM
İş kur aracılığı ile 7 aylık istihdam edilen adamlar var. Sayın Binali Yıldırım’a çağrı yapıyorum. Kura ile alın bu adamları. 3 kişi 5 kişi başvurmuyor. 10 kişi çalışacak yere 7 bin kişi çalışıyor. Bu rakam bile ayıbı gösteriyor. Kura çekilsin adalet böyle gerçekleşsin. Bizim partili iş veren bu karşı partiden iş vermeyelim derseniz ayrımcılık yaparsanız. Umarım bu sözümüzü yeteri kadar iletmiş oluruz. 
DOLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR
7Dolar aldı başını gidiyor. Önce dediler ki dolardan bize ne kardeşim… Siz kendi işinize bakın… Bu ne demektir dünyayı iyi okuyamayan iktidarın varlığını gösterir. Dolarla borçlanan ne olacak. Yurt dışından mal ithal eden ne olacak. Artan fiyatların hesabını kim verecek? Yapılan zamların hesabını kim verecek. Ekonomi iyi değil iyi yönetilmiyor. Türkiye iyi yönetilmiyor. Geldiğimiz nokta budur.. Bir dönem her taraftan dolar fışkırırdı. O ortamda Türkiye’yi yönetmek kolaydır. Önemli olan doların Piyasadan çekildiği ortamda yönetmektir. 
1 MİLYON MAĞDUR YARATILDI
15 Temmuz darbe girişimi veya kalkışması oldu. Dediler ki mecliste araştırma komisyonu kurudu. Bu işin arkasında ki nedir failler nedir vs..? 15 Temmuz darbe girişimi çok önemli fırsatı ortaya çıkardı. Bütün siyasi partiler, STK’lar, Meslek kuruluşları darbeye karşı olduğunu söylediler. İlk kez bizim tarihimizde bu kadar büyük ortak payda oluşuyor. Hepimiz demokrasiyi savunduk. Yapılması gereken gayet açık. Darbe girişiminde bulunanların alınıp yargıya teslim edilmesi.. Biz kalktık asıl failler bir tarafta bulunuyor, öğretmeni, esnafı tamamını aldık hep beraber sizi cezalandıracağız. OHAL ilan edildi. Güzel meşrudur. Parlamentodan yetki alındı. Biz destek vermedik ama yetki alındığına göre meşrudur. OHAL’in yasal sınırlar içinde kullanılmasıdır. Ne yaptık tam tersi oldu… Rektör seçiminin kaldırılmasının darbe ile ne ilgisi var? Neden böyle fırsatçılık yapılıyor. Neden parlamento devre dışı bırakılıyor. Ama biz haklıyız. Hukukun üstünlüğünü savunuyoruz. İş verenlerin üzerine baskı kurulmasına, 1 milyonu aşkın mağdurun yaratılmasına karşıyız. Babayı atıyorsunuz hapse, çocuğa da iş vermiyorsunuz…
Şehit aileleri derneği başkanı sordu. Devlet gerçekten terörü bitirmek istiyor mu? Devlet ayrıdır, hükümet ayrıdır. Devletin varlık nedeni, hükümetlerin varlık nedeni ayrıdır. Devlet yönetimi farklıdır. Hükümetler, Devleti yönetmek için gelirler…
TERÖRÜ 4 YILDA BİTİREMEZSEM, SİYASETİ BIRAKIRIM
Bir hükümetin niyeti varsa terör önlenir. Ben söz veriyorum, 4 yıllık bu milletten yetki istiyorum. 4 yılın sonunda PKK terörü dahil, terörü bitirmezsem siyaseti bırakırım. Bu kadar kararlıyım. Bu kadar kendime güveniyorum. Türkiye’nin bekasını koruyarak, aydınlığı güçlendirerek, Türkiye’yi dünyada marka yaparak bunların tamamını bitiririz. 
Aklımızı kullanarak, başkalarının oyuncağı olmadan. Eğer bu hükümet kalkıp size “Bunlar bizi kandırdı?” diyorsa, yarın başkasının kandırmayacağı ne malum… 
ŞEHİTLER ARASINDA AYRIM YAPILIYOR
Siz dahil yüreğiniz varsa ben yargılanmaya hazırım. Birlikte yargılanalım. Bütün belgeleri ortaya koyalım… 
Terör 35 yıldır bitmiyor. Şimdi kalktılar şehitler arasında ayrım yapıyorlar. Dağda PKK ile mücadele ederken şehit düşenle, Ankara’da demokrasi konusunda şehüt düşenle ayrım yapıyorsunuz. Şehit yakınları arasında ayrım olur mu? Bir de adaletten söz ediyorlar. Olmaz, farkları söyleyeyim.. 
Terör şehidine verilen 87 bin 850 lira.. 
15 Temmuz şehidine 101 bin lira.. Niçin bu fark. Ama o şehit yakınlarına söz verdim, bu farklılığı gidermek için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz ve bu farklılığı gidereceğiz.. 
EGE’DEKİ ADALAR YUNANİSTAN İŞGALİ ALTINDA
Milliyetçilik diyorlar, dünyaya meydan okuyorlar. Burnumuzun dibinde ki adalara geldiler bayraklarını diktiler. Komisyonda ki arkadaşlarımız soruyor. Bu adalar bizim mi? Bizim diyorlar. Yunanistan işgal etmiş. Türkiye Cumhuriyeti işgal edildiğinde Mustafa Kemal onlarla konuşuyor muydu? Yoksa ben seni denize dökerim ondan sonra masaya gel… 
KIBRIS’I DA TESLİM EDECEKLER
Bunlar Kıbrıs’ı da teslim edecekler… Kıbrıs’ı aldık CHP’nin milliyetçiliğini beş parmak dağlarına yazdık. Sen kalkacaksın Kıbrıs’ın büyük kısmını onlara vereceksin. Buna izin vermemeliyiz. Kıbrıs’a niye gittik. Orada soydaşlarımız katlediliyordu. İmha ediliyorlardı. Çoluk çocuk kadın erkek demeden.. Kıbrıs’a gittik, barış geldi. Şimdi hangi tavizleri verebiliriz diye, Annan Planını geldiler Türk kesimi kabul ettiler mi etti. Rum kesimi reddetti. Bitti, şimdi neyin pazarlığını yapıyorsun.. 
5 KİŞİ TECAVÜZ ETSE BİRİ EVLENSE HEPSİ AFFEDİLECEK
Parlamentoda görüşülen yasa var. Kız çocuklarına tecavüzü affediyorlar. Sizde vicdan yok mu? 5 yaşında 10 yaşında çocuğa tecavüz edilecek, tecavüzcüsüyle evlenirse affedilecek. 5 kişi tecavüz etse, birisi ben evleniyorum derse hepsi affedilecek. Buradan bütün kadın kardeşlerimize teşekkür ediyorum. İyisi siz varsınız kendi çocuklarınıza sahip çıkıyorsunuz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×