Kılıçdaroğlu; Bütün annelere söz veriyorum. Huzur, barışı ve kardeşliği bu ülkeye getireceğiz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Kahramanmaraş'ta düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katıldı. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:
İstiklal madalyası olan tek kent. Sütçü İmam'ı hep andık anacağız. Bize bu güzel Türkiye'yi emanet eden şehitlere ve gazilere şükran borçluyuz. Maraş'ın tarihimzde önemli bir yeri var. Coğrafyası da çok önemli. 500 endemi bitkinin tek olduğu yer.

O kadar karmasar bir atmosfer var ki insanlar kaygılı. Ve hepimiz çocuklarımızı düşünüyoruz. Geleceği ve ülkemizi düşünüyoruz. Bu karamaar tablodan Türkiye'nin çıkması lazım.

HERKES ELİNİ VİCDANINA KOYSUN

Hep "istikrarlı Türkiye" dediler. Ne demek istikrar? Tek parti olsun koalisyon olmasın dediler.14 yıldır yönetiyorlar. İstikrar mı geldi? Herkes elini vicdanına koysun. Tek başına ikltidarsınız. Ekonomiye bakıyorum. Felaket bir şey. İşsizlik; 4 gençten biri işsiz. Bunu bile çözememişsiniz. Kim bunun sorumlusu?

İSTİKRARSIZLIK İSTİKRAR HALİNE GELDİ
Vatandaş borç batağında. 2002'de vatandaşın borcu 6 milyar.Şimdi 2016 Temmuz 339 milyar lira. Bu memlekete huzuru, kardeşliği getirin. Vatandaş görevini yaptı. görevini yapmayan iktidardakiler.

Vatandaşın banklara ödediği faiz 251 milyar. Hani bunlar faize karşıydı! 14 yılda getirmediniz de kaç yıl daha mücadele edip getireceksiniz. İstikrarsızlık istikrar haline geldi.

SÖZ VERİYORUM

2002'de terör sıfırdı şimdi terör batağındayız. Ne oluyor bu ülkede? Ne yapacağız? Maraş'tan sesleniyorum Ben size huzuru, barışı ve kardeşliği getirmek için söz veriyorum. Herkesin huzura, barışa, birlikte yaşamaya ihtiyacı var. Benim sözüm budur.

KİM BUNUN SORUMLUSU?

Sadece ekonomide mi? Dış politikada da yanlış yaptılar. Suriye ile niye kavga ettik? Akan kanın sorumlusu kim? Emevi Cami'nde namaz kılmaya gideceklerdi 3,5 milyon Suriyeli geldi. Kim bunun sorumlusu?

SÜTÇÜ İMAM'IN RUHUNA SESLENİYORUM

Mısır'la kavga ettik. Rusya, Libya ile ettik. Sonra araya yalvardılar, yakardılar özür dilediler. Türkiye'nin itibarıyla oynamaya kimin hakkı var? Gazze ablukasını kaldıracağız dediler. İsrail açık denizde vatandaşlarımızı katletti. Estiler gürlediler. Sonra İsrail'le anlaşma yaptılar. İsrail özür dilemedi, şart koştu. Davalardan vazgeçeceksiniz dediler. Vazgeçtiler. Kanun istediler. O da oldu. Ablukayı kaldırmam dedi, kabul ettiler. Türkiye'nin itibarını 20 milyon dolara sattılar. Sütçü İmam'ın ruhuna sesleniyorum. Buna sessiz mi kalacaksınız?

Bu ülkeyi kuranlar savaş meydanlarından geldiler. Yeni Cumhuriyeti kuruyorlar. Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir diyorlar.

240 ŞEHİDİN SORUMLUSU KİM?

14 yılın sonunda darbe girişimiyla karşı karşıya kaldık. 240 tane demokrasi şehidimiz var. 240 şehidimizin sorumlusu kim? Memleketi darbe noktasına kim taşıdı? Niye darbe Fransa'da ABD olmuyor da biz de oluyor. Barış ve huzuru getirmezseniz darbeye hep aralık bırakmış olursunuz. Türkiye ne yazık ki 14 yılda darbe noktasına geldi.

YANIT ALANA KADAR SORACAĞIM

Madem istikrar vardı memlekette bu darbe niye geldi? Bunu herkesin kendisine sorması lazım. FETÖ terör örgütü diye konuşuyorlar. Bunu kim bela etti? Onlar ne istediler de sen verdin kardeşim. Daha bu sorunun yanıtını alamadık. Yanıt alana kadar soracağım.

FATURAYI KİM ÖDEDİ?

OHAL getirdiler sonra. OHAL dolayısıyla faturayı kim ödedi? Bu can alıcı bir sorudur. Söylüyorum. Öğretmenleri ödedi. Niçin sendikalı. Üniversite hocaları fatura ödedi. İşverenler, sanayiciler.... Hangi işveren darbeye kalkıştı. Hakimler, savcılar. Bunlar darbe mi yaptı? Çok ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. Gazeteciler. Onların tek silahı kalemidir. Hapisteler. Başbakana söyledim. Bunları hapse atarsanız darbeyi dünyaya anlatamazsınız. Karşı darbe yaptınız diye algılanır. Sanatçılara da fatura ödettiler. Er ve erbaşlar. Komutan ne derse onu yapar. 15 Temmuz akşamı erler var. Komutan emretmiş. Dışarı çıkmışlar. Sincan Cezaevi'nin önü aileleriyle dolu. Niçin darbe yapmış. Er ne zaman darbe yapmış. Komutanı tutukla.

Çocuğunu cemaat okuluna niye gönderdin? Sen izin vermedin mi bunlara. Kapatılan üniversiteler. Kapatıyorsun öğrenci açıkta. Nereye yerleştireceksin. Öğrencinin ne günahı var.

Askeri öğrenciler. Okulu kapatıyorsun çocuğu ortada bırakıyorsun. Şimdi hem okulundan oluyor hem hapiste. Bu bizim vicdanımızda derin yaralar açtı. Bu ülkenin mazlumlarına sahip çıkmazsak kendimizi insan yerine koymayız.

BÖYLE BİR DEVLET Mİ OLUR?

Faturayı nasıl ödettiler. Bir kısmı hapiste. Kimisinin mal varlığına el konuldu. Böyle bir devlet anlayışı olabilir mi? Bu memleketi biz böyle mi kurduk? Kimisi de açığa alındı. Kimisi devlet memuriyetinden tamamen çıkarıldı. Mahkeme kararı yok, delil yok. Adamcağız mahkemeye gidemiyor. Böyle bir devlet mi olur? Kimisinin fabriakasına el konuldu. Kimisinin yurtdışına çıkışını yasakladılar. 14 yıl sonunda memleket bu hale geldi. İstikrar istikrar dediler.  

Bütün bunların hepsini herkesin düşünmesi lazım. Bu memleket bizim. Adalet çok önemli bir kavram. Adalet mülkün, devletin temelidir. Adaletin olmadığı huzur olmaz.

AÇIK TALİMAT VERİYORUM

81 il başkanıma sesleniyorum. Medyanın önünde açık talimat veriyorum. 81 ildeki bütün mazlumlara sahip çıkacaksınız. Zulme ve zalime karşı duracağız. Her mazluma sahip çıkacağız. Devlet kinle yönetilmez. Adaletle yönetilir.

KİMİN İMZASI VAR?
"17/25'i milat aldık" diyorlar. Ne oldu orada? Devletin milleti soyduğunu nasıl gördük. Kimin evinde ayakkabı kutularından dolarlar çıktı. Bu mazlum insanların evinde mi çıktı bunlar. İntikam alıyorsunuz. 25 Ağustos 2004. İşte milat bu. MGK kararı. Fethullah Gülen konusunda önlem alın diyor. Kimin imzası var? Recep Tayyip Erdoğan. Bunu niye örnek almıyorsun?

Efendim "haberimiz yoktu." Bal gibi haberin vardı. Sen imzanı da mı unuttun?

ŞİMDİ İLKOKULA SİYASET SOKUYORLAR
Adliyeye, kışlaya, camiye siyaset sokmayacaksınız. Şimdi ilkokullara da siyaset sokuyorlar. İnançlar, kimlikler üzerinde siyaset yapılmaz. İnancı niye malzeme yapalım. Benimle Allah arasına niye birisi girsin? Bu gerçekleri bilmelisiniz.

 600 HAFTA....
Bugün Cumartesi Anneleri'nin 600. hafta sonu oturması... 600 haftadır bu anneler Beyoğlu'nda orturuyorlar. Devleten çocuklarını istiyorlar. Çocuklarımızın mezarı nerede diyorlar. 600 haftadır...

Bütün annelere söz veriyorum. Huzur, barışı ve kardeşliği getirmek için elimden gelen herşeyi yapacağım. Sakın umutsuzluğa kapılmayın. Demokrasi bedeli ödenecek. Çektiğiniz acılar onur ve gururunuz olacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×