Kılıçdaroğlu;  CHP Hesap vermesi gerekip, hesap soracağız diyenlerden hesabı soracaktır
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklulukları devam eden Cumhuriyet gazetesi yazarları ve yöneticilerinin serbest bırakılmasının gerektiğini belirterek, ‘Türkiye’de gazetecilerin hakkını savunacak CHP’den başka kimse kalmadı” dedi. CHP lideri,  ” Ortadoğu’daki terör örgütleri El Nusra’dan IŞİD’e Türkiye’deki terör örgütlerinden PKK ve FETÖ’ye kadar tüm terör örgütlerine yardım eden Adalet ve Kalkınma Partisi’dir” sözleriyle AKP’ye yüklendi.
CHP Parti Meclisi Toplantısı açılışında konuşan Kılıçdaroğlu 6 Kasım’daki Parti Meclisi toplantısı sonrası yayınladıkları bildiriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
CHP PM diyor ki biz medya üzerindeki baskılardan rahatsısız. Medyaya baskı yoktur diyen bir Allah'ın kulu yok. Demokrasiyi savunan bir siyasi parti medya üzerinde baskı olunca alkışlamalı mı vazgeçin diye çağrıda mı bulunmalı? Bu eleştiriye yanıt vermek bile beni rahatsız ediyor. Gönül isterdi ki iktidar olanlar medya üzerinde baskları engellemiş olsun.
Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:
“Bildiriyi kamuoyuyla paylaşmamızın ardından, özellikle iktidar kaynaklı yoğun bir eleştiri aldık. Bundan memnunun gerçi, böylece Mısır’daki sağır sultan bile bizim neden toplandığımızı ve hangi gerekçeyle bildiriye imza attığımızı anladı.
Ben yine de yurttaşlarıma, biz ne söyledik aktarmak isterim. 4 ana başlığımız vardı. Biz diyoruz ki, medya üzerideki baskılardan rahatsısız. ‘Bu yoktur’ diyen bir Allah’ın kulu yok. Bizim çağrıda bulunamamızın ne kadar haklı olduğu ortada…
Medya üzerinde nasıl baskı kurulduğunu sizlerle paylaşmak isterim. Birincisi, gazetecileri yakalayacaksın ve hapse atacaksın. Dağa çıktıysa, birini vurduysa yargılayın tamam ama sadece kalemi var, yazı yazıyor.
İkincisi, televizyonları, gazeteleri kapatıyorsunuz. Neden? Çoğu kez mahkeme kararı olmaksızın kapatıyorsunuz. Yürütmenin aldığı yetkiyle ‘kapatıyorum’ diyorsunuz.
Üçüncü yöntem; bir gazeteyi beğenmiyor musunuz? Patrona hemen en ağır mali cezaları kesiyorsunuz, bir daha hükümeti eleştirmesin diye. Biz buna karşı çıkıyoruz.
BİNALİ YILDIRIM’A SÖYLEDİM; ALIRSINIZ TİRAJ RAKAMLARINI, DAĞITIRSINIZ…
Dördüncü yöntem de, bir gazeteyi kendisine karşıt olarak görüyorsa ona karşı objektif davranmıyor, eleştiriyor; yandaş ve kontrol ettiği kurumlarıyla cezalandırmaya kalkıyor. En tipik örneği THY’dir. Hükümete destek veren gazeteler tomar tomar dağıtılıyor ama objektif yayın yapan gazeteler dağıtılmaz. Sayın Binali Yıldırım’a söyledim, alırsınız tiraj rakamlarını, dağıtırsınız.
Biz buna karşıyız ve bunu PM bildirisinde yayınladık ve koro halinde itiraz ettiler. Biz hiçbir gazetecinin hapse atılmasını istemiyoruz, bırakın gazetecilik yapsınlar.
CHP DIŞINDA YER KALMADI
142 gazeteci bugün hapiste, cumhuriyet tarihimizin en büyük rakamıdır. Gazetecilerin haklarını hukuklarını savunacak CHP dışında yer kalmadı. Kimse itiraz etmesin, ses çıkmasın; niye adaleti, medya özgürlüğünü savunmayalım. Bizim varlık nedenimiz bu.
PM bildirisinin ikinci maddesi adil yargılama. Kim olursa olsun adil yargılama. Adaletten uzaklaşırsanız sizin darbecilerden bir farkınız kalmaz…
Biz ‘mahkeme kararlarını tanımıyoruz’ demedik, onlar dediler. ‘Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımıyoruz, saygı da duymuyorum’ demedik, onlar dediler. Aramızda siyahla beyaz kadar fark var.
Kaldı ki, özenle altını her seferinde çizdik. Terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan parti Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. Herkesin anlayacağı bir dille tekrar ediyorum. Ortadoğu’daki ve Türkiye’deki terör örgütlerinin hepsine birden yardım ve yataklık yapan, bunları Türkiye’nin başına bela eden bu partinin yöneticileridir. Neden beni mahkemeye vermiyorlar, verin diye rica ediyorum ki bütün delilleri ortaya koyalım. Korkuyorlar çünkü suçlu olduklarını biliyorlar. Bunun için üzerimize baskılarla geliyorlar. Çadır mahkemelerini kim kurdu, Oslo’da masalara kim oturdu, ‘PKK terör örgütü değildir’ kim dedi? Şehitleirmize kelle diyen kimdir? Bunları mahkemede söylemek zorundayız ama mahkemeye vermiyorlar.
Bildirinin 4. maddesi otoriter yönetime karşı olmamızdı.”
KORO HALİNDE BAŞLADILAR
Buna karşı olduğumuzu PM bildirisinde yayınladık, koro halinde itiraz ettiler. Biz Musa Kart'tan Şahin Alpay'a, Atilla Taş'tan Aslı Erdoğan'a Kadir Gürsel'e kadar hiç bir gazetecinin hapse atılmasını istemiyoruz.
CHP'YE SALDIRIYORLAR ÇÜNKÜ...
Gazetecilerin tutuklanması demokrasi ayıbıdır. 142 gazetci hapiste. Cumhuriyet tarihinin en büyük rakamıdır.
Darbeyi savuşturduk, karşı darbeyle karşılaştık. Peki gazetecilerin haklarını hukukunu kim savunacak. CHP dışında savunacak kurum kalmadı. Saldırmalarının sebebi bu. Hiç kimse bu hükümete itiraz etmesin istoyolar. Adaleti niye savunmayalım? Savunmak zorundayız. Varlık nedenimiz bu.
ADALETSİZLİĞE ALKIŞ MI TUTALIM?
PM bildirisinin ikinci maddesi: Adil yargılama istiyoruz. Kim olursa olsun. Er erbaşlar linç edildi yakalayın yargılayın. Ama adaletle yargılayın. Adaletten uzaklaşırsanız darbecilerden farkınız kalmaz. Adalet mülkün temelidir. Bunu istiyoruz. İtiraz ediyorlar. Ne söylememizi istiyorlar. Adaletsizliğe aklış tutmamızı mı istiyorlar? Nasıl bunu bizden bekliyorlar. Anlamakta zorluk çekiyorum.
ARAMIZDAKİ FARK
Sadece kendimiz için adalet istiyoruz. diyebilirler. Olmaz. Biz "Mahkeme kararlarını tanımıyoruz" demekdik. Onlar dedi. "AYM kararlarına saygı duymuyoruz" demedik. Onları dedi. Aramızdaki siyahla beyaz kadar fark var.
HÜKÜMET İŞKENCE YAPACAĞINI DEKLARE ETTİ
Adaleti uygulamayacağını, işkencenin serbestçe yapılacağın deklare eden hükümetin kendisidir. Nereye? BM'ye. Adil yargılama yapamayacağım diyor. Tutulananlara işkence yapacağım diyor. Buna biz itiraz ediyoruz. İşkence insan hakkı ihlalidir. Biz bunları savunuyoruz koro halinde itiraz ediyorlar.
AÇSINLAR AYM NE DİYOR BAKSINLAR
3. başlık. Vekillerin tutuklanması... Neden. Açsınlar AYM kararına baksınlar. Adalet herkes içindir. Adaletsizlikle karşılaştığında ona sahip çıkmak görevimizdir. Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında vekiller tutukluydu. Milli irade hapse makum edilmişti. AYM "temsil hakkını elinde alamazsınız" dedi. Biz bugün AYM'nün kararını hatırlatıyoruz.
Koro halinde eleştiriyorlar. Adalet, hukukunu üstünlüğün biz savunmayacağız da kim savunacak.
VERİN MAHKEMEYE, TERÖRE YATAKLIK EDEN AKP YÖNETİCİLERİDİR
Terör örgütlerine yardım ve yataklık eden parti AKP'dir. Gayet açık ve net söylüyorum.
Ortadoğu'da IŞİD ve Nusra'ya, Türkiye'de PKK ve FETÖ terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan, Türkiye'nin başına bela eden parti AKP'nin yöneticileridir. Niye beni mahkemeye vermiyorlar? Verin mahkemeye. Korkuyorlar. Çünkü suçlu olduklarını biliyorlar. Bu yüzden üzerimize büyük bir baskıyla geliyorlar.
Çadır mahkemelerini kim kurdu? Oslo'da masalara kim oturdu? "PKK terör örgütü değildir" diyen kimdi? Herşeyde mahkemeye veriyorlar bu konuda vermiyorlare. Yürekli bir savcı arıyorum dedim. Savcıların hiçbiri bir şey diyemiyor.
BU BİZİM NAMUS BORCUMUZDUR
PM 4. Madde. Otoriter rejime karşıyız diyoruz. Nesine itiraz ediyorlar. Bunları hepsi var. İş dünyasına bakın korkudan konuşan var mı? Kayyum atanıyor işveren temsilcilerinden tek laf çıkmıyor. Baskı ve korku dolayısıyla. Kim dile getirecek? Biz. Bu namus borcumuzdur.
UYARIYORUM
Sağduyulu sesler de çıkıyor. "AB'den koparsak 3. dünya ülkesi oluruz" diyor. Doğru bakın eleştirmiyoruz.
Dünyadan izole Türkiye yalnaz kalmaya mahkumdur. Bu ülkeye birlik, bütünlük gelsin. Uyarıyorum hükümeti. Bu bizim görevimiz. Yabancı sermaye gelmiyor. Mal güvenliği yok diyor.
HESAP VERMEYENLERDEN HESAP SORACAĞIZ
Şunu vatandaşlarımın bilmesini istiyorum
Terür kimden ve nasıl gelirse gelsin her türüne karşıyız. Terörün haklı gerekçesi olamaz.
İktidar olanların iktidar gücünü kullanıp rejimi değiştirmeye hakkı yoktur. Hukuk içinde devleti yönetmek zorundadırlar.
İyi şeyler yaptılar da karşı mı çıktık? Demokrasiyi getirdiler de karşı mı çıktık?
Daha tehlilel olanı 14 yıldır ülkeyi yönetenlerini söylediği sözdür.
Türkiye'yi bölünme noktası getiren iktidar ve bunu seslendiren Başbakan. Bu nasıl oluyor.
PM bildirimizde "Türkiyeyi böldürmeyeceğiz" dedik. Bundan da rahatsızlık duymuşlar. Onlar bölünmeden yanalar. Biz birlikten, bütünkükten yanayız.
Temel sorunumuz şu. Hesap vermesi gerekenlerin biz hesap soracağız demeleridir. Bu parti hesap vermesi gerekenlerden hesabı soracaktır.
gercekgundem.com
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×