Kılıçdaroğlu: Erdoğan azalan itibarını yükseltmeye çalışıyor
 İstanbul Yenikapı’da 7 Ağustos Pazar günü yapılacak mitinge katılmayacağını ancak bir heyet gönderileceğini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Erdoğan’ın dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden yükseltilmeye çalışıldığı kuşkumuz var” dedi.

Hürriyet’ten Murat Yetkin’e konuşan Kılıçdaroğlu demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıkmak için kendilerinin de mitingler planladığını belirtti. Yenikapı mitingi için partililere katılma çağrısı yaptıklarını ve bazı yönetici ve vekillerin de mitinge katılacağını ifade eden Kılıçdaroğlu kendisinin katılmama gerekçesi olarak; Tayyip Erdoğan’ın dışarıda azalan itibarını muhalefet liderleri üzerinden yükseltmeye çalışmasını, ayrıca Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameler konusundaki eleştiri ve önerilerin dikkate alınmamasını gösterdi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Dışarıda azalan itibarını muhalefet liderleri üzerinden yükseltmeye çalışıyor”
Benim katılmak istememenin birkaç nedeni var. Birincisi, demokrasi ve cumhuriyet için birlik görüntüsü vermekten yana bir sıkıntımız yok. Karşı olduğumuz bilindiği halde olağanüstü koşullar gereği Saray’a gittim örneğin. Ama Erdoğan’ın, dışarıda azalan şahsi itibarının muhalefet liderleri üzerinden bu yolla yükseltilmeye çalışıldığı kuşkumuz var. İkincisi, Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameler konusundaki eleştiri ve önerilerimizin dikkate alınmadığına dair izlenimimiz var. Bunların Meclis’e getirilmesi, görüşülmesi gerekiyor. Böyle önemli bir dönemde, devletin yeniden yapılandırılması konusundaki kararları üç dört kişinin oturup kendi arasında alması doğru değil. İtirazlarımızın bilinmesini istiyoruz.

“KHK’larla çok önemli değişiklikler oldu bittiye getiriliyor”
KHK’lar yoluyla çok önemli değişiklikler meclisin muhalefetin hiç görüşü alınmadan oldubitti şeklinde yapılıyor. Örneğin TSK’nın yeniden yapılandırılması.. Türk ordusu dün kurulmadı. Yüzlerce yıllık köklü bir geçmişi var. Sadece tepkiyle hareket edilmemesi lazım. Aksaklıklar, yanlış işleyiş yok mu? Var. Sivil denetim gerekiyor mu? Sivil denetim gerekiyor mu? Gerekiyor. Biz de bu görüşteyiz. Ama bu getirilen demokratik sivil denetime değil, tam tersine ordunun iktidar partisi çizgisinde siyasileşmesine yol açabilir. ABD’de var diyorlar. ABD’de çok güçlü parlamenter denetim mekanizması da var. Bizde var mı? Yok. Biz güçlü parlamento gerekir diyoruz ama önerilerimizin dikkate alınmadığını görüyoruz. Bu ve benzeri nedenlerle Yenikapı mitingine katılmaya gerek görmedim.

“Özeleştiri güzel ama siyasi boyutu da var”
Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan’ın “Bu hain örgütün yüzünü ortaya dökememenin üzüntüsü içindeyim. Hem Rabbime, hem milletimize verecek hesabımız olduğunu biliyorum. Rabbim de, milletim de bizi affetsin” sözlerine de değinerek şunları söyledi:
İtiraflar, özeleştiriler çok güzel ama bu işin bir de siyasi sorumluluğu var. Özeleştiri şu anlama geliyor: Ben devleti yönetemedim, benim üzerimden bir başkası yönetti. Ben bunların iyi niyetine inandım, kandırıldım, yanıldım. Yarın bir daha kandırılmayacağı ne malum? Bu itirafın bir siyasi maliyeti de olması lazım. Milletten özür dilemek yetmez. Demek ki bizim yıllardır eleştirilerimiz haklıydı, ‘İşte göz yumduk’ diye söylüyor. Ama bu konuyu şimdi öne çıkarmıyoruz, çünkü bunu gündeme getirmenin zamanı değil şimdi. Neden değil? Çünkü şimdi ülkenin atlattığı büyük tehlike sonrasında demokrasiyi güçlendirici adımları atmanın zamanı.

Yazının tamamı için tıklayın

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×