Kılıçdaroğlu, 'FETÖ'yle kol kola değil miydiniz?'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Pancar Üreticileri ve Sivil Toplum Kuruluşu Başkanlarıyla biraraya geldi.

Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki uygulamaları ele alan Kılıçdaroğlu, OHAL kararnameleriyle işten çıkartılmaları eleştirdi, 1 milyona yakın insanın mağdur edildiğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

Amerika, Fransa, Japonya kendi çiftçisini destekliyor ama bizim ülkemizde çiftçi ikinci sınıf vatandaş konumunda.
Geçen yıl bir maden kazasında madencilerimiz hayatını kaybetti. Bir maden işçisinin eşi çıktı şu açıklamayı yaptı, "Eskiden burada tarım vardı, şimdi ekinler para etmiyor. Eşimiz maden ocağına gönderdim o da orada hayatını kaybetti"


Şimdi değerli arkadaşlar bizim düşünce sorunumuz var. Neden bunu sorgulamak zorundayız bunu kim yaptı sorgulamak zorundayız.

Cumhuriyet kolay kurulmadı arkadaşlar, Cumhuriyet'in kuruluşunda acı vardır. Birileri şimdi gelip, "Ben Cumhuriyeti değiştereceğim" İnönü'nün bir lafı vardır ya "Hadi canım sende". Toprağımız var, nüfusumuz var ama biz 12,7 milyar dolarlık ürün ihraç ettim. Ama biz bu soruyu soruyor muyuz biz bu 12 milyar doları kendi çiftçimize verseydik ne olurdu diye? Son 30 yılda 2 Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor. Ben buraya oy toplamaya gelmedim sizden istediğim düşünün sorgulayın. 

SEÇİM BİLDİRGEMİZİ ÖRNEK ALDILAR AMA YAPMADILAR

Sadece ve sadece sizin vicdanınıza sesleniyorum. Esnaf mısın, çiftçi misin sorgulayacaksın.

Bu ülkenin bütün sorunlarını biliyorum. Emeklinin de çiftçinin de taşeron işçisinn de sorununu biliyorum. Çözümünü de biliyorum. Seçim bildirgemizi örnek aldılar ama yapmadılar. Cebini düşünen siyasetçi yapamaz.

Türkiye iyi yönetilmiyor demişti. Aramızda OHAL mağdurları var mıdır yok mudur bilmiyorum ama onlara da seslenmek istiyorum. 15 Temmuz'da bir darbe girişimi oldu. 4 parti de karşı çıktı. Demokrasi bizim uzun yıllardan beri geliştirmeye çalıştığımız bir şey. Sonra dediler ki OHAL ilan edeceğiz, Sayın Başbakan'a dedim ki biz OHAL'e karşıyız. Yapmak istediğiniz bir şey varsa 4 parti de darbeye karşı getirin Meclis'e yapalım.

ADALET MESAJI

Öncelikle Meclis bombalayan, vatandaşı öldürenlerin süratle yargının önüne çıkarılması lazım. Nokta. Meclisi bombalamak kimsenin haddi değildir. Devleti yönetenler her şeyi adalet için de yapmak zorundadır. Adalet soylu bir kavramdır. Adaletten yana tavır takınmak zorundayız. İnancımız, yaşam tarzımız farkı olabilir ama hepimizin tek sığınacağı yer adalettir. Ülkeyi kinle yönetirseniz mazlumlar yaratırsınız. Bugün 1 milyona yakın mazlumlar var. OHAL mağduru bunlar. Öğretmenler sendikalı diye atıldı. Bu ne zaman suç oldu? Üniversite hocaları bildiri yayınlamışlar. Attılar. Olmaz. Görüşünü beğenmeyebilirsin ama üniversite her düşüncenin beyan edildiği yerlerdir.

Memurları atıyorsun. Lojmanlardan da atıyorsun. Bankadaki parasını çekemiyor. Darbeyi kim yaptı? Sen memurdan, işçiden ne istiyorsun? Bunlar artık sigortalı işte de çalışmayacak? E ne yapacak silah alıp dağa mı çıkacak? Türkiye Cumhuriyeti bir adalet devletidir. Sosyal devlet nedir devletin herkesin yanındadır.

BU SORUYA HALA YANIT YOK
Komutan er ve erbaşlara emir vermiş bunlar da emri yerine getirmişler. Bunların ne suçu var. Yahu düne kadar sizler FETÖ'yle kolkola değil miydiniz? Dediler ki, "Ne istediniz de vermedik" ben de sordum, "Ne istediler de verdiniz" halen bu sorumun cevabını almadım. Bunları siz de sorun arkadaşlar. Neleri verdiniz?

"ÖĞRENCİLERİN NE SUÇU VAR"

Üniversiteleri kapattılar, peki ya öğrenciler onlar ÖSYM'nin sistemiyle yerleştirilmişler. Yahu öğrencilerin ne suçu var.

Bir polis memurunun mektubunu aldım, işten atılmış cezaevine gönderilmiş. Dedi ki suçum şu, bir kooperatife üye oldum aidatları gönderdiğim banka dedi ki bundan sonra işletim ücreti alacağız. Sordum kooperatife dediler ki Bank Asya'yla gönderirseniz para kesmezler. Suçu Bank Asya'yla para göndermek.

"ZALİMİN ZULMUNE DİRENECEĞİM"
Darbeciler bellidir darbeyi yapanlar da, teşebbüs edenler de bellidir. Çıkararsınız yargının önüne hesap sorarsınız. Yargılamalar gizli yapılmasın. Gizli kapaklı olmasın. Canlı yayında verilsin. İl başkanlarıma talimat verdim. Mağdurlara sahip çıkın dedim. Sonuna kadar sahip çıkacağım. Zalimin karşısında susan dilsiz şeytandır. Zalimin zulmune direneceğim.

"BEDELİ NE OLURSA OLSUN"
Gençlerimiz işsiz. Bunları çözeceğiz. Ama memleketin huzura ihtiyacı var. Önyargıları kaldıralım. Ülkemizi, bayrağımızı seviyoruz. Bu ülkeye söz veriyorum. Bedeli ne olursa olsun huzuru ve bereketi getireceğim.

Turhallı kardeşim de merak etmesin. Anadolu'nun içini fabrikalarla donatacağız. Her şey İstanbul'a gitsin. Peki Tokat ne olacak? Tokatı terk eden insan sayısı 40 bin. Anadolu'nun iç boşalıyor.

Hepinizi en içten selamlarını saygılarımı sunuyorum. Sağolun varolun.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×