Kılıçdaroğlu: Hangi yetkiniz eksik de teröre engel olamadınız, hangi yetkiniz eksik?
CHP MYK’de terör saldırılarını değerlendiren Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, 1.5 yıl içinde 30’a yakın terör saldırısı sebebiyle "güvenlik zaafiyeti"nden 395 kişinin hayatını kaybetmesine karşın hiçbir siyasetçinin bedel ödemediğini belirterek hükümete, “Hangi yetkiniz eksik de teröre engel olamadınız, hangi yetkiniz eksik?’ diye sordu.

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'in haberine göre, Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 2 yıldır fiili başkanlıkla yönetildiğine dikkat çekerek, "Şu an yönetim şeklinin kendisi kaosu yaratıyor. Terör, güçlü, inisiyatif alan bir parlamentoyla çözülür. Parlamentonun zayıflaması terörün istediği ortamı doğurur" dedi.

CHP MYK İstanbul’daki saldırının ardından Kılıçdaroğlu başkanlığında olağanüstü toplandı. Basına kapalı toplanan MYK yaklaşık 2 saat sürdü.

Edinilen bilgiye göre, toplantıda Türkiye’nin yönetilemediğini yineleyen Kılıçdaroğlu, MİT’in, güvenliğin, devletin her türlü olanağının hükümetin elinde olmasına karşın son 1.5 yıl içinde 30’a yakın terör saldırısı meydana geldiğine dikkat çekti. Buna karşın tek bir siyasetçinin, hükümetten bir kişinin bedel ödemediğini, sorumluluk üstlenmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye, büyük bir devlet. Ancak teröristler karşısında etkisiz gözüküyor’’ dedi.

Hükümete “Hangi yetkiniz eksik de teröre engel olamadınız, hangi yetkiniz eksik?’’ diye seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin canlı bombaların cirit attığı bir ülke duruma geldiğini kaydetti.

Terör eyleminin İstanbul’un göbeğinde yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, uyku uyuyamadığını belirterek, “Bunlar nasıl uyku uyuyor, bu nasıl bilinemez, görülemez. Ölen gencecik çocuklar, polis memurları, fakir fukara çocukları. Olan yine onlara oldu’’ diye konuştu.

"2 yıldır ne oldu?"
7 Haziran seçimlerinin ardından "7 Haziran seçimi kaos seçimi" diyenlerin olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bu kişilerin İstanbul’daki terörden sonra “Başkanlık’’ paylaşımında bulunabildiklerine dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, “2 yıldan beri her türlü yetkiyi kullanan bir Cumhurbaşkanı var. Bu zaten fiili başkanlık. Şu an yönetim şeklinin kendisi kaosu yaratıyor’’ dedi. Terörün güçlü inisiyatif alan bir parlamentoyla çözüleceğini belirten Kılıçdaroğlu, parlamentonun zayıflamasıyla terörün istediği ortamın doğacağını kaydetti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×