Kılıçdaroğlu'ndan, "darbenin siyasi ayağı" tartışmalarına ilişkin 4 soru
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'teki grup toplantısında "darbenin siyasi ayağı" tartışmalarına ilişkin de konuştu.

Kılıçdaroğlu, hükümete 4 soru yöneltti.

İşte o sorular:

Darbe oldu siyasi ayağını arıyoruz. Siyasi ayağı hep şöyle yorumlanıyor; Darbe girişimi başarılı olsaydı kim Başbakan, Cumhurbaşkanı olacaksa siyasi ayak odur. Hayır, o darbenin sonucudur. Bu kadar mağdurun oluşmasına kimler yol açtı?

Darbe oldu, siyasi ayağını arıyoruz. Asıl soru Türkiye'yi darbeye hazırlayanlar kimlerdir? 4 olay, 4 soru!

1- 2011 Temmuz ayında Genelkurmay Başkanı ve 4 kuvvet komutanı istifa etti. Gönderdiği mektup var. "Tutuklu bulunan, 14 general amiral ile 58 albay hürriyetlerinin tehdit edilmesinin yanı sıra, YAŞ'a değerlendirmeye girmemiş, peşinen cezalandırılmıştır. Bu durumun önlenememesi, yapılan girişimlerin dikkate alınmaması Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma unsurunu yerine getirememden dolayı göreve devam etmeme kararı aldım."

FETÖ kumpası olan Balyoz iftirasında, Genelkurmay Başkanı ve 4 kuvvet komutanının istifasına yol açan yetkili makamlar kimlerdir?

2- Darbe girişiminin başındaki isimlerden birisi Tümg. Mehmet Dişli 2011 yılında kıta görevine gidiyor. Normalde 2 yıl görev yapması gerekiyor, özel bir uygulama yapıyorlar. 1 yılı dolunca Genelkurmay Başkanlığı Karargahına alınıyor. Özel bir daire kuruluyor. 2015 yılında tümgeneralliğe terfi ettiriliyor. Kıtaya gönderilmesi gerekirken, makamı değiştiriyorlar, yine kalıyor.

Mehmet Dişli'yi Genelkurmay Karargahı'nda tutan irade hangi iradedi?

3- YAŞ kararlarında albay rütbesinden general ve amiral subaylar var.

Darbeden tutuklu 83 FETÖ'cü subayı albaylıktan generalliğe taşıyan irade hangi iradedir? FETÖ'cü subayların önünü açan irade hangi iradedir?

4- 2010 YAŞ'ta 3 general bir üst rütbeye terfi ettiriliyor. Ancak bu terfiler imzalanmıyor. YAŞ'ta değişiklik yapıyorlar. YAŞ kararları cumhurbaşkanının onayına bırakılır ve bu 3 general ordudan ayrılıyor.

3 generalin terfisini uygulamaya koymamada kararlı duran siyasi irade 2013, 2014 ve 2015'te terfi ettirilen FETÖ'cü komutanlar konusunda neden aynı iradeyi göstermedi?

Türkiye'yi adım adım darbeye taşıyan irade bu iradedir. Bütün savcılara sesleniyorum, öğrencileri, öğretmenleri, garibanları, gazetecileri bırakın. Eğer birini sorgulayacaksınız Türkiye'yi adım adım darbeye taşıyanları sorgulayacaksınız. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×