Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert çıkış! Sen ayakkabı kutularındaki dolarları bozdurdun mu
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Başkanlık sistemini getirmek istiyorlar. ‘Ben milli iradeyim’ diyor. Sen milli irade olamazsın. Milli iradeyi de temsil edemezsin” derken, “Demokratik parlamenter sisteme sahip çıkacağız.

Bir kişi gelecek, ‘efendim benim sayısal çoğunluğum var, ben rejimi değiştireceğim’. Bu ülkenin kuruluşunda acı vardır, kan vardır, sayısal çoğunluk yoktur, milli irade vardır. O nedenle 'çoğunluğum var, rejimi değiştireceğim', rahmetli İnönü’nün deyimiyle hadi canım sende, sen kim oluyorsun da bu ülkede rejimi değiştiriyorsun” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı, Uğur Mumcu Meydanı’nda "Büyük Adana Buluşması"nda vatandaşlara hitap etti.

“ALLAH’INA KURBAN ADANA”
CHP lideri konuşmasında özetle şunları söyledi.

“Ele ele, kol kola, omuz omuza, merhaba Adana…Aladağ’dan geliyorum. Acının olduğu yerden geliyorum. 12 evladımızı toprağa verdik. Neden koskoca Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerinin yurt sorununu çözememiştir. Neden 14 yıldır iktidarda olanlar öğrencilerin yurt sorununu çözememiştir? Demek ki bu ülkenin namuslu bir politikaya, bu ülkenin kul hakkını yemeyen bir politikaya ihtiyacı var. Yani bu ülkenin CHP’ye ihtiyacı var. Adanalıların güzel bir sözü var, Allah’ına kurban Adana der. Allah’ına kurban Adana.
Bütün annelere sözüm var. Taşımalı eğitim sistemini tümüyle kaldıracağız. Hiçbir annenin gözü arkada kalmayacak. Hiçbir çocuk namerde muhtaç olmayacak. Sözüm sözdür söz.Her köyde aynı zamanda ziraat mühendisi olacak, veteriner olacak.Biz eğer varsak biz eğer bu ülkeyi yöneteceksek namusumuzla, ahlakımızla vatandaşa hizmet ederek görevimizi yapacağız.Bunların tamamını en geç 4 yıl içinde yapacağız. 14 yıl değil, 4 yılda Türkiye’yi şaha kaldıracağız.

“HİÇ KİMSEYİ CHP İKTİDARINDA ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ”
Bu mitingimizin adı, Türkiye hepimizin. Türkiye hepimizin eğer Türkiye’si ise ve bunun mücadelesini yapıyorsak önce kimlik üzerinden siyaseti kaldırmak zorundayız, inanç üzerinden siyaseti kaldırmak zorundayız, yaşam tarzı üzerinden siyaseti kaldırmak zorundayız.
Hiç kimseyi CHP iktidarında ötekileştirmeyeceğiz.

“80 MİLYONA CHP’NİN ÇATISI AÇIKTIR”
Eğer bir kişi gelirse inanç üzerinden siyaset yaparsa eğer bir kişi gelirse kimlik üzerinden siyaset yaparsa bilin ki onlar bu ülkeyi ayrıştıranlardır, bilin ki onlar bu ülkeyi bölenlerdir. Ama buna asla ve asla izin vermeyeceğiz. Çünkü biz kurucu değerlerimize sahip çıkıyoruz. 80 milyonu kucaklıyoruz, 80 milyon bizim vatandaşımız, 80 milyonun başımızın üstünde yeri vardır, 80 milyona CHP’nin çatısı açıktır.

Cumhuriyeti kuranlar savaş meydanlarından gelip cumhuriyeti kuranlar hiçbir kişiye hiçbir zümreye hiçbir aileye hiçbir sınıfa imtiyaz tanımadılar. Cumhuriyeti kurdular.


“HİÇBİR DİKTATÖRE KAPI ARALAMAYACAĞIZ”
Türkiye bizim Türkiye hepimizin. Türkiye 80 milyonundur. Bir kişi kalkıp da Türkiye adına konuşamaz. Türkiye benimdir diyemez. Biz hiçbir diktaya, hiçbir diktatöre kapı aralamayacağız. Mücadelemizi yapacağız.Omuz omuza birlikte yürüyeceğiz. Neden, hiç kimsenin kulu ve kölesi olmayacağız. Neden özgürlüğü savunuyoruz? İstiklal Marşını yazan değerli şairimizin dediği gibi ‘ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım’ diyor.O zaman hep birlikte hangi zincir hangi çılgın bize zincir vuracakmış buna izin vermeyeceğiz.
“SARAYDA OTURACAKSIN, ‘MİLLETE ZİNCİR TAKACAĞIM’ DİYECEKSİN”
Sarayda oturacaksın, ‘millete zincir takacağım’ diyeceksin, buna asla izin vermeyeceğiz

“SEN MİLLİ İRADE OLAMAZSIN”
Başkanlık sistemini getirmek istiyorlar. Her şey benden sorulsun diyorlar. ‘Valiyi ben tayin edeceğim. Büyükelçiyi ben tayin edeceğim. Milletvekilini ben tayin edeceğim’. Bu millet ne olacak? Bu milli irade ne olacak? Ben milli iradeyim diyor. Sen milli irade olamazsın. Milli iradeyi de temsil edemezsin. Milli irade Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda, milli irade budur işte.
Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Farklı siyasi geleneklerden gelmiş olabiliriz. Ama bir ortak paydamızın olması lazım. Bayrak bizim ortak bayrağımızdır, vatan bizim ortak vatanımızdır. Parlamenter demokratik sistem bizim ortak paydamızdır.
Ortak paydaları büyüttüğümüz zaman göreceksiniz ki Türkiye hepimizin Türkiye’si olacaktır. Ali’nin de Türkiye’si, Veli’nin de Türkiye’si, herkesin Türkiye’si olacaktır.Hep beraber cumhuriyeti koruyacağız.Söyledim, yine söylüyorum.Dedim ki bir camiye, kışlaya, askeriyeye siyaseti sokmayalım. Eğer ibadet yerine siyaseti sokarsanız toplumu ayrıştırırsınız. Toplumu bölersiniz. Oysa biz diyoruz ki Türkiye hepimizin Türkiye’sidir. Umuyorum Ankara’da bizi dinleyen beyler de söz vermiştir.Kışlaya siyaseti sokmayacağız. Adliyeye siyaseti sokmayacağız. Cumhuriyetin değerlerine, kurucu değerlerine sahip çıkacağız. Kurucu değer cumhuriyeti kuran felsefedir. Cumhuriyeti kuranlar savaş meydanlarından geldiler. Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmak zorundayız.

“DEMOKRATİK PARLAMENTER SİSTEME SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Demokratik parlamenter sisteme sahip çıkacağız. Ortak değerimizdir. Demokratik parlamenter sistemimiz 140 yıllık bir gelenek var bunun arkasında. Bir kişi gelecek, ‘efendim benim sayısal çoğunluğum var, ben rejimi değiştireceğim’. Bu ülkenin kuruluşunda acı vardır, kan vardır, sayısal çoğunluk yoktur, milli irade vardır. O nedenle 'çoğunluğum var, rejimi değiştireceğim', rahmetli İnönü’nün deyimiyle hadi canım sende, sen kim oluyorsun da bu ülkede rejimi değiştiriyorsun.
Yargı bağımsızlığı bizim için önemlidir. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı siyasete alet edilmemelidir. Yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü hepimizin üzerine titremesi gereken kavramlardır.

DİRENME HAKKI
Adalet zulme karşı direnmek demektir. O nedenle direnme hakkından söz ediyorum. Zalime ve zulme karşı direnmek bizim görevimizdir. Zulmedenin karşısında susan dilsiz şeytandır. Biz zalime karşı duracağız.

“İNTİKAM DUYGUSUYLA DEVLET YÖNETİLMEZ”
Devlet akılla yönetilir. Devlet irfanla yönetilir. Bilgiyle yönetilir. Devlet kinle yönetilmez. İntikam duygusuyla devlet yönetilmez. Liyakat esastır devlet yönetiminde. Tecrübe esastır devlet yönetiminde. Bunu söylediğimiz zaman bazı çevreler diyorlar ki ‘önemli olan liyakat değil, önemli olan Müslümanlık’. Onlar Müslümanlığın da ne olduğunu bilmiyorlar. Devlet yönetiminde onun bunun adamı değil, şu cemaatin bu cemaatin adamı değil, devlet yönetiminde liyakat esas alınmalı. Devleti yücelten adalettir, liyakattır. Devlette liyakat esasını savunacağız.” 

"LİNÇ EDİLEN ASKERLERİN HESABINI SORACAĞIZ"
"OHAL uygulamalarını görüyorsunuz. Binlerce öğretmen açığa alındı. Gencecik çocuklar kapının önüne kondu. CHP iktidarında hepinizin itibarı iade edilecektir. Öğretmenlerimiz başımızın tacıdır. Linç edilen askerlerin ne günahı var. Bunlar emir kulu, sen komutanı yargılamıyorsun da erden neden hesap soruyorsun. Linç edilen askerlerin hesabını soracağız.

“DARBE FIRSATÇILIĞI YAPIYORLAR”
Darbe fırsatçılığı yapıyorlar. Darbeye karşıyız. Nereden gelirse gelsin karşıyız. Teröre de darbeye de karşıyız. Ama darbe fırsatçılığı yapıp karşı darbe gerçekleştirmek isteyenlere de karşıyız.

“PEYGAMBER OCAĞINDAKİ EMİR KOMUTA ZİNCİRİNİ YENİDEN KURACAĞIZ”
Sözüm söz, peygamber ocağındaki emir komuta zincirini yeniden kuracağız. Sözüm söz Harp Okullarını yeniden açacağız. GATA’yı yeniden açacağız. Askeri hastaneleri yeniden açacağız. Önce şu soruyu kendilerine sormaları lazım. Bu adamları oralara kim yerleştirdi?

“TÜRKİYE’Yİ PAZARLADINIZ, TÜRKİYE’Yİ SATTINIZ”
Soruyorum. Onlar ne istediler, siz neleri verdiniz, Türkiye’yi pazarladınız, Türkiye’yi sattınız. Şimdi faturayı gariban vatandaşa kesiyorlar.Devleti yönetirken ortak akılla yöneteceğiz. Sağolun kadınlar, direne direne kazanacağız. Hiç endişeniz olmasın.

“CHP İKTİDARINDA SEN DE TIPIŞ TIPIŞ O ANAYASAYA UYACAKSIN”
Şimdi Türkiye’de hukukun üstünlüğü yok. Üstünlerin hukuku var. ‘Ben anayasayı dinlemem’ diyor. ‘Anayasa Mahkemesine itibar etmem’ diyor. Ne oluyor. Diyorlar ki madem ki sen anayasaya uymuyorsun, o zaman senin için anayasayı sana uyduralım. Ne demek bu? Yüzde 92 ile kabul edilen bir anayasaya ben uymam diyor. Sen anayasaya uymazsan vatandaşlar niye hapiste? Onlara gelince yasa var, sana gelince yasa yok. Adana Meydanından söylüyorum. CHP iktidarında sen de tıpış tıpış o anayasaya uyacaksın. Sen de onun gereğini yerine getireceksin.

Bu ülke hepimizin ülkesi. Her inanca saygı duymak hepimizin ortak görevidir.

“SENİN İNANCINI SİYASETE ALET EDENE PİRİM VERME”
Samimi Müslüman kardeşlerime sesleniyorum. Senin inancın benim başımın üstündedir. Senin inancını siyasete alet edene pirim verme.

“BENİ ÇAĞIR BEN GELECEĞİM AYAĞINA”
Eğer sen inancını yerine getirirken bir engelle karşılaşırsan gel kardeşim veya beni çağır ben geleceğim ayağına. Herkesin inancına saygı duyacağız. Bu bizim vicdan borcumuzdur.Bu Türkiye’de basın özgürlüğü olmalı. Medyanın yüzde 90’ı hükümetin kontrolündedir. Tek tip konuşuyorlar. CHP iktidarında medya özgürlüğünü sağlayacağız.

HAPİSTEKİ GAZETECİLERİN İSİMLERİNİ OKUDU
Hapisteki bir grup gazetecinin ismini okuyacağım. Lütfen hep beraber ‘burada’ diyelim.

“TÜRKİYE’Yİ BİR YARI AÇIK CEZAEVİNE DÖNDÜRDÜLER”
Onlar aynı zamanda Adana Meydanı’nda. Biz onlarla beraberiz. Türkiye’yi bir yarı açık cezaevine döndürdüler. Bu ülkede CHP olduğu sürece medya özgürlüğünü sonuna kadar savunacağız. İnsanları düşüncelerinden ötürü hapse atmak Ortaçağ zihniyetidir. Yarın Atatürkçü Düşünce Derneğinin, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin ve Birleşik Kamu İş’in Ankara’da mitingi olacaktı. Miting yapamazsınız dediler. Başkanlık sistemine karşıyız diye miting yapacaklar. Yasak diyorlar.

“SEN YASAĞINI AL BAŞINA ÇAL”
Sen yasağını al, başına çal. Yasağa son vereceğiz. Aramızda Ülkücü kardeşlerimiz var. Onlar da diyorlar ki başkanlığa karşıyız. Elbette karşıyız. Biz cumhuriyeti savunuyoruz. Biz demokratik parlamenter rejimi savunuyoruz. Cumhuriyeti savunmazsak bu topraklar için kan döken şehitlerimize karşı görevimizi yapmamış oluruz.

“ŞEHİTLER ARASINDA AYIRIM YAPMAK BU ÜLKEYE YAPILACAK EN BÜYÜK İHANETTİR”
Bunlar bu Ankara’da oturan beyler, çocuklarını askere göndermeyen beyler, Anadolu’nun gariban insanlarını Doğu, Güneydoğu’nun dağlarına gönderip şehit olan çocuklarımıza sahip çıkmayan beyler, şehitler arasında gaziler arasında ayırım yaptılar. Bütün şehit annelerine sesleniyorum. Bütün gazilerimize ve onların annelerine sesleniyorum. Şehitler bizim şehidimizdir. Şehitler arasında ayırım yapmak bu ülkeye yapılacak en büyük ihanettir. İhanete izin vermeyeceğiz. Şehitler arasındaki farkı kaldıracağız. Gaziler arasındaki farkı kaldıracağız.
Onlar bölücü, biz birleştiriciyiz, onlar ayırır, biz ayırmayız, onlar ötekileştirir, biz ötekileştirmeyiz. Biz o nedenle diyoruz medya özgürlüğü olsun, düşünceyi ifade özgürlüğü olsun, insan hakları olsun. Onlar Türkiye’yi ayrıştırır, biz Türkiye’yi birleştiririz, çünkü biz Türkiye’nin birleştirici gücüyüz.

 “DIŞ POLİTİKA BİR KİŞİNİN ÇIKARLARINA TESLİM EDİLEMEZ”
Dış politika bir kişinin çıkarlarına teslim edilemez. Bir siyasi partinin çıkarlarına teslim edilemez. Dış politikanın milli olması lazım. Suriye’ye girdiler. Yanlış yapıyorsunuz dedik. Yanlış yapıyorsunuz dedik.

“TÜRKİYE’Yİ ORTADOĞU’NUN ŞAMAR OĞLANINA DÖNDÜLER”
En son Avrupa Birliği ile kavga ettiler. Türkiye’yi Ortadoğu’nun şamar oğlanına döndürdüler. Benim ağrıma gidiyor. Onlarda onur varsa onların da ağrına gitmesi lazım. Ama yok yapmıyorlar.

“KİM VURDUYA GİTTİ”
Suriye’ye girdik. Askerlerimiz şehit oldu. Kim vurduya gitti. Kimin vurduğu belli değil. Bir hükümet var iktidarda. Kimin vurduğu belli değil.Nasıl bir hükümet bu. Türkiye Cumhuriyetini hangi noktaya getirdiler. Ağrıma giden şu; bütün bunlar olurken en çok konuşan kişi Anayasaya göre sorumsuz olan bir kişi. Hiçbir sorumluluğu olmayan bir kişi dış politikada konuşuyor.

“KOLTUĞUNA SAHİP ÇIKAMAYAN ÜLKEYE SAHİP ÇIKAMAZ”
Binali Bey sen çıkıp şunu söylemiyorsun, ‘yaa Sayın Cumhurbaşkanı bu ülkenin Başbakanı benim, sen değilsin, bak bu ülkede bir Dışişleri Bakanı var, sen Dışişleri Bakanı değilsin, izin ver de biraz biz konuşalım’ diyor mu, diyemiyor, niye diyemiyor, demokrasiye inanmadığı için bunu söyleyemiyor, aklını kiraya verdiği için bunu söyleyemiyor, koltuğuna sahip çıkamayan ülkeye sahip çıkamaz. Koltuğuna sahip çıkamayan Türkiye’ye sahip çıkamaz.
Ve ağrıma giden bir şey, çıktı, konuştu bu zat, ‘Esad’ın hükümranlığına son vermek için biz oraya gittik’. MGK toplandı, karar aldılar. ‘Biz Suriye’ye terörü önlemek için girdik’ dedi yani yalanladı. Buna Putin dedi ki olmaz sen çıkıp konuşacaksın. ‘Sen çıkacaksın tükürdüğünü yalayacaksın’. Ayar çekti. Putin ayar çekti.

“BENİM CUMHURBAŞKANIM BAŞKALARI TARAFINDAN AYAR VERİLEN CUMHURBAŞKANI OLAMAZ!
Bir ülkenin Cumhurbaşkanı bir başka ülkenin Devlet Başkanı tarafından ayarlanırsa, ayar verilirse bu benim ağrıma gidiyor. Benim Cumhurbaşkanım başkaları tarafından ayar verilen Cumhurbaşkanı olamaz. Benim Cumhurbaşkanım onuruyla namusuyla verdiği sözün arkasında duran kişidir. Ezanımız okunuyor, ezanımızdan sonra devam edelim. Türkiye’nin onurunu 20 milyon dolara sattılar. Tazminat değil. Lütuf olarak bu parayı verdiler.

“BUNLARIN MİLLİYETÇİLİĞİ KAĞITTAN MİLLİYETÇİLİK”
Bunlar diyorlar ya sık sık biz milliyetçiyiz diye. Bunların milliyetçiliği kağıttan milliyetçilik. Ege’de 18 adaya bize ait 18 adaya Yunanistan bayrak çekmiş. Soruyoruz bu adalar bizim miydi? Evet bizim adalar. Eee Yunanistan bayrak çekmiş, niye müdahale etmiyorsunuz? Bizim daha büyük bir işimiz var diyorlar.

“ÜLKE SATILARAK, ÜLKE PAZARLIK YAPILARAK BAŞKANLIK GELMEZ”
Nedir sizin işiniz. Erdoğan’a başkanlığı getireceğiz diyorlar. Ülke satılarak, ülke pazarlık yapılarak başkanlık gelmez. Başkanlığı da getirmeyeceğiz bu ülkeye. CHP’nin milliyetçiliği Kıbrıs’ın Beşparmak Dağlarına yazılmıştır. Akdeniz’in sularına yazılmıştır. Bu Türkiye hepimizin Türkiye’si. Hepimizin işinin olması lazım. Hepimizin aşının olması lazım. Bir ülkede kadınların yüzü gülüyorsa o ülkede huzur vardır. Şimdi diyorlar ki ‘dolarları bozdurun yastık altında’. Yaaa yastık altında para mı bıraktınız Allah aşkına. Sen ayakkabı kutularındaki dolarları bozdurdun mu sen önce onları bir bozdur bakalım. Sanıyorlar biz onları unuttuk. Unutturmayacağız. Her Adanalı yiğittir. Her Adanalı vatan sevgisini taşır.

“DOLAR SİZ DE, BOZDURACAKSINIZ SİZ BOZDURUN”
14 yıldır ülkeyi yönetiyorlar. Türkiye’nin hangi sorununu çözdüler. Terör belasının içine soktular Türkiye’yi. Dış politikada çuvalladılar. Şimdi ekonomik krizle karşı karşıyalar. Meydanları dolduruyorlar. ‘Aman aman dolarları bozdurun’, dolar siz de, bozduracaksınız siz bozdurun, vatandaşın cebinde para yok para, vatandaş işsiz. Her 4 üniversite mezunundan birisi işsiz. Turist gelmiyor Türkiye’ye. Böyle yaparsanız Türkiye’yi G-20’den de çıkaracaklar bunlar. Ne istiyoruz. Kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×