Kılıçdaroğlu : Sakın umudunuzu kaybetmeyin CHP var
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri’de düzenlenen Trakya tarımının sorunları ve CHP'nin çözümleri konulu toplantıda bir konuşma yaptı.

 Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:
Üreticileri dinledik. Dertlerini ve eleştirilerini dinledik. Yine bir aradayız. Hükümetler devletleri nasıl yönetmeli? siyasi iktidarlar devleti yönetmek için gelirler.

O BAKAN ERGENE NEHRİN'DE YÜZECEK Mİ ACABA?
Ülkeyi yöneteceğiz ama sorunları yaşayanlardan dinleyelim sonra planlayalım. Ülkeyi yönetmek karmaşık bir iştir. O halde yapmamız gereken geleceği iyi kurgulamaktır. Buna planlama diyoruz. Bür ülke sağlıklı planlamayla yönetilir. 50 yıl sonrasını düşünmeden yola çıkarsanız ülkeyi sağlıklı yönetemezsiniz. Dünyada istatistikler yayınlanır. Plan yapılır gelişen olaylara göre revize edilir.

Planlama şu değil. "Seçim öncesi Ergene Nehri'nde yüzeceğim" denildi. O bakan yüzecek mi acaba? sürekli aynı yalanların arkasına takılarsak ülkeyi sağlıklı yöneten iktidara kapı aralamış olmayız. Bugün en çok düşünmeye sorgulamaya ihtiyacımız var.
Kılıçdaroğlu: Gereğini yapacaksınız

TARIM ALANLARI TEHDİT ALTINDA
Trakya.. Ne eksen karşılığını alıyorsun. Şimdi tarım toprakları tehdit altında. Her arkadaşımın kaygısı birleşiyor. Trakya gelecekte ne olacak? Kaygıları gidermek bizim elimizde. Kendi aklımızla birikimimizle yola çıkıp sorunları çözmeliyiz. Denokratik bir ortamda...

NEDEN İTHAL EDİYORUZ?
Çiftçi ekiyor ama karşılığını alamıyor. Fiyatta sorunumuz yok ama girdi fiyatlarımız yüksek. Atatürk, "Küylü ömillietin efendisidir" demişti. O köylü üretiyordu. Bugün üretiyoruz da üreten kişinin alınterini veriyor muyuz? çiftçisini desteklemeyen bir ülke var mı? Tarım stratejik bir alandır. Bugün Dünya Gıda Günü. O halde bu alanı güçlendirmemiz gerekiyor. Dünyada milyarlarca kişi aç. Bu kadar zengin bir pirincini neden ithal ediyoruz? Neden saman, canlı hayvan ithal ediyoruz. Neden yurtdışından ağaç ithal ediyoruz. Bu soruları kendimize sormadan çıkış yolu bulamayız. Sorgulayamıyorsak demokrasiyi güçlendiremeyiz.

Dertlerimizi anlatıyoruz bunları çözülecek mi? Sorunlar iktidara getirdiğiniz partilerle çözülür. Çözmezse sorunu değiştireceksiniz. Hem ağlayacaksınız hem de oy veriyorsunuz. Ağlıyorsanız gereğini yapacaksınız.

MUHALEFET SÖYLEYİNCE Mİ UYANDIN?
Seçim öncesini düşünün. Mazot fiyatları düşecek. Orman köylüsünü destekleyeceğiz. Buna benzer vaatlerimiz oldu. İlk tepkileri parayı nerden bulacaksınız oldu. İkinci seçime gittik vaatlerimiz aynen aldılar. Demek ki CHP kılı kırk yararak hesabını yapmış. Mazotunu fiyatını yarıya indireceğiz diyorlar. Demek ki para vermiş. Peki 14 yıl sonra muhalefet söyleyince mi uyandın?

Bizim size vaat ettiğimiz her şey düşünerek oluşturuldu. Ürettiğimiz ürünün karşılığını sağlıklı planlamayla karşılığını alacağız. Planlamanın özü herkesin kazandığı bir üretim yelpazesidir. Ne diyorlar havza bazında üretim yapacağız. Yeni mi uyandınız yıllardır söylüyoruz.

TÜRKİYE BAZINDA YAPMA FIRSATI VERİN
Düşünün eleştirin sorgulayın. Üreticiler zarar ediyor. Çözüm elbette var. İzmir'den örnek vereyim. 0-6 yaş grubunda İzmir'de her sabah o evlere iki şişe süt bırakılır. İzmir üreticisi zarar ediyor mu? Hayır. Silivri belediye başkanımız. Tarıma yeni bir açılım getiriyor. Herkesin kazancağı bir modeli tanıtmaya çalışıyor. Bu görev aslında Tarım Bakanı'nın. Ama onun derdi bambaşka. kim uğraşıyor biz. Beldiye bazında yapıyoruz. Türkiye bazınsa yapma fırsatı verin.

Hollanda Konya'dan küçük. Devasa Türkiye tarım kıskacına girdi. Tütün bitti. Pamuğu Yunanistan'dan ithal ediyoruz. Bu ayıp ülkeyi yönetenlerin.

Küçük tarım işletmeleri görmezden geliniyor denildi. İşin insani yönünü düşünmeden plan yapamazsınız. İnsanın mutlu olacğaı planlama yapılır. Aile bazında tarım teşviki vardır. Her türlü imkan vardı. Bu mümkün mü. Elbette. aile işletmeciliği neden öldürülüyor. Bu bilinçli politika. Uluslararası tekellere meydan açmak için. Biz uluslararası karşı çıkacağımıza teslim olan bir siyasi irade var.

Tarıma teşvik verildi mi? Kanun hükmü ama verilmedi. En az milli gelirin yüzde biri verilmeli diyor. Tarım odalarına seslendim. Yüzde 1 teşvik hakkınız verilmiyorsa dava edin. Korkuyorlar. Beni de hapse atarlar mı diye korkuyorlar. Böyle bir devlet anlayışı olmaz.

AÇIK VE NET KONUŞMAMIZ LAZIM
Tarıma verilen teşvik 11 milyar Tl. Milli gelirimiz 800 milyar dolar. Bu hesaba göre teşvik bir kat artmalı. Artarsa ürün teşviki sorunu yok. Siyasi iktidar yasayı açıkça çiğniyorsa "ben seni değiştireceğim" demeniz gerekiyor. Açık ve net konuşmamız lazım. Mağdur, haksızlığa uğrayan, teşviki alamayan sizsiniz o zaman oturup düşünmek zorunda olan da sizsiniz. Biz elimizden geleni yapacağız.

İktidar partisinin tarım politikası nedir? Yok ki arkadaşlar. Tek politika tarımı nasıl uluslararası tekellere nasıl teslim ederim. Trakya tarımın başkenti. Herkesin göz diktiği araziler. 
Eğer önlem alınmazsa tarımı ve çiftçiyi yok edecekler. Hepimize görevler düşüyor. Yeni bir yönetim anlayışına ihtiyacımız var. Bu memlekete her şeyden önce üretime ve huzurumuza ihtiyacımız var.

MUSUL OPERASYONU
Türkiye masanın dışında. Niye masanın dışında? Benim ağrıma gidiyor. Bu dış politika ülkeyi felakete sürüklüyor.

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR ÜLKEDİR 
Sakın umudunuzu kaybetmeyin. Bu ülkede CHP var.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×