Kılıçdaroğlu : Sen de zıkkımın kökünü ye
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın "Defalarca Sayın Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulundum. Gelin Türkiye’nin ihtiyacı olan adımları beraber atalım. Şimdi rejimi değiştirecekler diyor. Rejim tartışması 1923’te bitti. Cumhuriyeti tartışan kimse yok. Olsa da önüne ilk çıkan AK Parti olur, bunu da bil" sözlerine yanıt verdi: "Başkanlık bir rejim tartışmasıdır. Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimini değiştiriyorsun. Cumhuriyeti diktaya dönüştürürsen rejimi değiştirmiş olursun."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:
Bugün KKTC'nin kuruluş yıldönümü. Yürekten kutluyorum bütün Kıbrıslıları. CHP olarak biz sürekli yanınızda olacağız. izim işimiz öyle lafla değil, eylemledir. Bir şeye karar veririz ve gereğini yaparız. Rahmetli Ecevit de akan kana dur dedi ve gereğini yaptı.

Bugün yine Ahıska Türklerinin sürgün edilişlerinin yıl dönümü. Acı vardır, gözyaşı vardır. Oralardan kimse ayrılmak istemezdi. O nedenle sakın Ahıska Türklerini de unuttuğumuzu sanmasınlar. Nerede bir mazlum varsa CHP orada.
TBMM CHP GRUP TOPLANTISI (15 KASIM 2016)

FİLİSTİN MESAJI
Ve bugün Filistin'in bağımsızlık günü, onuruyla mücadele eden, bağımsızlığı için çalışan Filistin halkı... Geçmişte Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Filistin'e gidip mücadelesine destek verdiği Filistin halkı... Mahmut Abbas'ın şahsında onlara da CHP'den sevgilerimizi ve saygılarımızı gönderiyoruz. Onların haklarını gerek Türkiye'de gerek uluslararası arenada sonuna kadar savunacağız. Biz aynı zamanda Filistinlilerin de partisiyiz.

Biz bu hükümetin Filistin'e yaklaştığı gibi yaklaşmıyoruz. Mavi Marmara gemisini kaçak gönderdiler. 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bizden özür dilenmeden asla ama asla İsrail'le barışmayacağız dediler. Aradan bir süre geçti resmi bir özür mektubu olmadan anlaşma yaptılar. 20 milyon dolara Türkiye'nin itibarını sattılar. Onlar 20 milyon dolara Türkiye'nin itibarını sattılar biz sizin gücünüzü sonuna kadar savunaağız.

MAVİ MARMARA TAZMİNATLARI AİLELERİNE VERİLMİYOR
20 milyon dolar hayatını kayneden annelerin çocuklarına verildi mi? Verilmiyor. İsrail'e karşı açtığınız davalardan vazgeçin öyle parayı verelim diyorlar. Bunlar da insanlığın kırıntısı yoktur. Ailelerin davasının sonuna kadar takip etmezseniz biz takip edeceğiz. CHP ezilenlerden yanadır. Türkiye'nin birleştirici gücüdür.

AKLINI KİRAYA VERENLER TBMM BAŞKANLIĞI YAPMASIN
Değerli arkadaşlarım, devleti yönetmek kolay değildir. Devleti yönetmek her şeyden önce bilgi, ahlak, hukuka ve hukukun üstünlüğüne inanç gerektirir. Bunların olduğu bir yerde yönetici iyi bir yönetici olur, bilgiye birikime değer verir. Parlamentoya bir kanun verdi. Bir maddesi rektör seçimini kaldırıyordu. Doğrudan atama olsun diye. Buna itiraz edildi. Parlamentoda görüşüldü, AKP de dedi ki; madem parlamento istemiyor ben bu maddeyi geri çekiyorum dedi. Sonra KHK ile bu düzenlemeyi yaptılar. İlk sorum TBMM Başkanınadır; Eğer Gazi Meclisin itibarını koruyacaksınız önce sizin itiraz etmeniz gerekiyor. Neden dut yemiş bülbüle döndün. Parlamentonun saygınlığını korumak benden çok senin görevindir. TBMM'de geri çekilen düzenleme KHK ile kabul ediyorsa senin utanman lazım. Aklını kiraya verenler, TBMM Başkanlığı yapamazsın. Bizim çocuklarımızı yetiştiren hocalar kendilerine başkan seçecekler işte ne güzel. Neden kaldırdılar bunu? Efendim üniversitede insanlar birbirini kötülüyormuş. Yani genel seçimlerde de bir yerlerde olay olduğunda genel seçimleri tamamen kaldırmak mı lazım? Bir ülkenin gelenekleri çok önemlidir. İngiltere'de yazılı bir anayasanın olmamasının temel nedeni güçlü bir demokrasi olmasıdır. Trafikte hızlı giden bakan ceza yediğinde, ertesi gün istifa ediyorsa bu ahlak gerektirir. Bunlar 12 Eylül'e döndüler. Kenan Evren dönemine döndüler. Darbe ruhunu içselleştirmiş bir siyasal iktidarla karşı karşıyayız.

BUNLARIN DEMOKRASİDEN ANLADIĞI DİKTA REJİMİ
Gülay Barbarosoğlu aylar önce seçildi. Yüzde 86 oy almış bir rektör adayı atanmadı. Aylarca beklettiler arkasından da hiç adaylığa girmemiş birisini alıp üniversiteye rektör olarak atadılar. Bunlar demokrasiden dikta yönetimini anlıyorlar. Bizler demokraside halkın sağduyusunu anlıyoruz.

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİNİ GERİ GETİRECEĞİZ
Arkadaşlarıma dedim ki bakın dünyada rektörler nasıl seçiliyor diye. İtalyası, Almanyası, Fransası hepsi seçimle belirliyor. Harvard Üniversitesi'nde farklı bir şey var, mezunlar rektörü seçiyor.

CHP iktidarında seçimi getireceğiz, öğrenci temsilcilerini de işin içine katacağız. Ve üniversiteye giden öğrencilerin yurt sorunu olmayacak.

"UÇAĞI BEN DÜŞÜRDÜM YARIŞINA GİRMİŞLERDİ"
Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt gibi ciddi pazarlar var. Buralara mal satacağız ama 45 günde gidiyor. Neden Mısır'la kavga ettiler. Dış politika neden milli olmak zorundadır diyordum? İşte bunun için. Belki yumurta üreticisi arkadaşlarım beni hiç dinlemiyorlardı ama o faturanın ilk faturasını onlar ödemeye başladı. Irak pazarını, Suriye pazarını öldürdüler. Ne diyorlardı "Talimat verdim, düşürdük" yarışına girdiler. Ne oldu? Araya adam koydular, aman pazarı aç dediler. Hala açmış değil. Putin beklediğini almış değil. Putin istediğimizi verin diyorlar. Ben merak ediyorum, Türkiye hala ne vermedi, neyi bekliyorlar.

Devleti yöneten siyaset aklıdır. Bunlar kendi ceplerini düşünüyor. Yumurtayla başladık, tarımda devam edelim. Kos koca Türkiye deveti neden saman ithal edecek duruma geldi. Şimdi canlı hayvan ithal eder hale geldik. 2 Trakya büyüklüğündeki alan ekilmiyor.
SEN DE ZIKKIMIN KÖKÜNÜ YE


Kılıçdaroğlu konuşmasında AKP Isparta İl Başkanı Osman Zabun'un 15 Temmuz sonrası yaşanan mağduriyetlerle ilgili skandal açıklamasını hatırlattı.  AKP'li Zabun, İhraç edilenlerin işsiz kalması nedeniyle toplumda “sosyal patlama” olabileceği yönündeki tartışmalara ilişkin, “Gitsinler ayakkabı boyasınlar, yük taşısınlar. Ağaç kökü yesinler. Kime çanak tuttularsa oraya gitsinler” demişti. 

Kılıçdaroğlu bugünkü grup toplantısında Zabun'un bu sözlerini hatırlattı. Mağdur ailelere "Ağacın kökünü yesinler" diyen AKP'li Zabun'a " Sen de zıkkımın kökünü ye" dedi. 

İşte Kılıçdaroğlu'nun o sözleri:

Türkiye'yi bu hale kim getirdiyse onların yargılanması lazım. Mazluma 'Ağacın kökünü yesinler ' diyorlar. O zaman size de 'Zıkkımın pekini yiyin' derler. Kim mağdursa ben ona gider ve sahip çıkarım. Bu en klasik anlamıyla benim ailemin bana öğrettiği terbiyedir.

BÜTÜN ÇİFTÇİ KARDEŞLERİME SÖZÜMDÜR
Bütün çiftçi kardeşlerime sözümdür; ÖTV'siz, KDV'siz vergi vereceğim derken bunlar 'Nereden bulacaksın?' diyorlar. Sen yata ÖTV'siz mazot verirken oluyor ama. AKP'nin yöneticilerine sordum; Konya'dan küçük Hollanda'nın yıllık tarım ihracatı Türkiye'nin 4-5 katı. Çünkü orada güçlü ve sağlıklı işleyen bir sistem var. Çünkü orada cebini düşünen bir siyaset anlayışı yok. Soru şu; Hollanda Türkiye'den daha fazla tarım ürünü ihraç ediyorsa neyimiz eksik? Türkiye'yi ve çiftçiyi düşünen siyasetçi eksik. İdareciler bunu yapmıyor.

 MİLLETİ APTAL YERİNE KOYUYORLAR
Dolar almış başını gidiyor. Her 1 kuruşluk değer kaybı 2 milyar 100 milyon lira. Şirketlerin değer kaybı 77 milyar lira. Hiç bir iş adamının ağzını bıçak açmıyor. Birikimlerini de bitirdiler. Diyorlar ki yükselmesi Türkiye'nin gücünü gösterir. Bu milleti aptal yerine koymak ne zamandan beri yapılıyor? Sarayın danışmanı işte. Allah akıl fikir versin.

BAŞKANLIK... OLMAYACAK ARKADAŞ
Türkiye ateş yerine dönmüş bunların bir derdi var. Başkanlık. Ya olmayacak arkadaş.

REJİM YANITI
Başkanlık bir rejim tartışmasıdır. Sen Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimini değiştiriyorsun. Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırırsan rejimi güçlendirirsin. Cumhuriyeti diktaya dönüştürürsen rejimi değiştirmiş olursun."

YASİN AKTAY'A YANIT
Bir Genel Başkan Yardımcısı profesör AA'ya açıklama yapıyor. "Haydi biz saftık onların hain olduğunu bilmiyorduk. Kılıçdaroğlu biliyordu, Kılıçdaroğlu yargılansın" diyor.
Sevgili Yasin Aktay, 2008 yılında bir rapor önünüze konuldu. Amma da büyüttünüz dediler. Herkesin gelip kandırdığı adam Türkiye Cumhuriyeti2ni yönetebilir mi? Yarın öbür gün birileri daha gelip sizi kandırısa ne olacak? Her gelen sizi kandırdı, yetmedi mi artık? Siz kandırılacaksınız biz yargılanacağız ha!

SAFMIŞSINIZ
Bakın onların yandaş gazetesi ne manşet atıyor. 'CHP'den Gülen'i bitirin önergesi'.Sonra başka bir manşet atıyorlar 'Gülen'i AK Parti kurtardı'. Şimdi size bir şey diyecem ama burada söylenmez. Safmışsınız!

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×