Kılıçdaroğlu tartışılan maddeyi  anlattı: Başkan hiçbir gerekçe göstermeden 3. yılın sonunda Meclisi feshedebilir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin referandum çalışmaları kapsamında gittiği Bursa’da vatandaşlara seslendi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yalanladığı ancak AKP’nin hazırlattığı referandum kitapçığında da yer verilen “Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i fesih yetkisine” ilişkin olarak “Yeni sistemde başkan hiçbir gerekçe göstermeden 3. yılın sonunda Meclisi feshedebilir. 1924 yılında Atatürk’e bile Meclis’i fesih yetkisi verilmedi. Fesih yetkisi ile üçüncü kez seçilme ihtimali gündeme geelecek.  Asıl amaç bu. Milletin aklı ile alay etmek doğru mu?” dedi.

‘BİR KİŞİNİN AKLI YETİYOR’

Kılıçdaroğlu yeni anayasa taslağının içeriğine ilişkin eleştirilerini şöyle sürdürdü; “Kaç tane başkan yardımcısı olacağı bile bilinmiyor. Tamamen başkana bırakılıyor. Kendi partisinin tüm il başkanlarını yardımcısı yapabilir. Bir kişinin aklı yetiyor. Bütün yetkileri bir kişiye verelim, tüm Türkiye’yi yönetsin. Bu doğru mu?”

ERDOĞAN’A YANIT

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi için söylediği ‘15 Temmuz'dan sonra kuzu kuzu saraya geldi' yorumlarına da yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Bu da doğru değil. Aynı olay olsa, yine Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalsa söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Gene giderim. Öyle kalkıp da kısır çekişmelere bu memleketi sokmamak lazım” dedi.

“CUMHURİYETİN SAYESİNDE BEN CHP BAŞKANIYIM”

Cumhuriyetin sayesinde devletin en önemli yerlerine geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Genel müdürlük yaptım. Müsteşar yardımcılığı yaptım. Daire başkanlığı yaptım. Kimin sayesinde yaptım? Cumhuriyetin sayesinde. Cumhuriyet olmasaydı ben CHP Genel Başkanı olabilir miydim? Cumhuriyet olmasaydı Sayın Abdullah Gül, TBMM’nin önce üyesi daha sonra Cumhurbaşkanı olabilir miydi? O da bir esnafın çocuğuydu. Aynı şey şimdiki Cumhurbaşkanı için de geçerli. Cumhuriyet olmasaydı Cumhurbaşkanı olabilir miydi, olamazdı. Neden? Cumhur yoktu ki. Bir kişi vardı, Osmanlı. Babadan oğula devreden bir miras vardı. Cumhuriyeti kurduk, güzel bir şey yaptık. Bütün İslam dünyası bizi örnek aldı” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×