Kılıçdaroğlu : Türkiye İzmir'in sayesinde nefes alıyor
Kılıçdaroğlu’nu Adnan Menderes Havalimanı’nda CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, parti yöneticileri ve çok sayıda partili karşıladı.
TÜRKİYE İZMİR SAYESİNDE... 

CHP Lideri'nin ilk durağı Narlıdere oldu. Kılıçdaroğlu burada ‘İzmir Deniz’ projesi çerçevesinde yürütülen Sahilevleri Kıyı Düzenleme çalışmalarının 1.6 kilometrelik ilk etabının açılış törenine katıldık. Kente ve kentin başkanlarına övgü dizen Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, "Türkiye İzmir'in sayesinde nefes alıyor" dedi. 

Kılıçdaroğlu törende yaptığı konuşmada, “Ankara’nın denizi yok. İstanbul’un var ama var mı yok mu tartışmalı! İzmir’in suyunu temizleyen insanlara açan olağanüstü çaba harcayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’na teşekkür ediyoruz. Uzun yıllardır İstanbul’da neredeyse hiçbir yerde denize girilmiyor. Neden? Olağanüstü para harcadılar ama başarı elde edemediler. Dönüp İzmir’e bakın. Ben askerliğimi burada yaptım. Körfez fena kokuyordu şimdi öyle değil…  İzmirli Türkiye’ye nefes aldırıyor. İzmir’in sayesinde Türkiye nefes alıyor. İzmir’in dokusu yaşam tarzı, insana saygısı doğaya saygısı sadece İzmirliler için değil Türkiye için gurur vesilesi. Türkiye İzmir’i örnek almak zorundadır. Anadolu’dan kopup gelen insanlar belli bir süre sonra kendini İzmirli sayar. Başkanlarımızın kusuru var. Onlar buraya 5 katlı bir bina yapsa daha iyi olmaz mıydı? İstanbul Yeşilköy’de yeşil alanlar vardı. Orada insanlar yararlanırdı. Şimdi bina, yol sonra yeşil alan katledildi. Yüksek gökdelen var. Deniz görünmüyor. Onlara bir şey söyleyen var mı? İzmir’de başkanlar denizi halka açıyor Türkiye’nin en büyük kent ormanını yapıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız 397 yılla yargılanıyor. Hak ediyor tabi. Bırak müteahhitler büyük binalar yapsınlar. Suç işliyor ve yargılanıyorlar.  Biz sosyal demokrat bir partiyiz. Denizin de kıyının da canlılarının haklarının koruruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da kıyı düzenlemeleri kapsamında yapılan çalışmalardan söz ederken hedefleri sıraladı.

Kocaoğlu, “Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü... İnsan hakları durumunda ne konumda olduğumuz hepimizin malumu. İzmirlilerin denizle buluşması için yaklaşık 50 kilometre mesafesindeki çalışmanın, yani tüm Kordon’un süslenmesinin, birinci açılışını gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor 2017 yılı sonuna kadar tüm 50 kilometreyi bitirip hizmete sunmuş olacağız.  İzmir körfezi bundan 80 yıl önce ‘deniz pislik tutmaz’ diye şehir büyüdükçe tüm kanalizasyon sisteminin tüm çöpün atıldığı koskoca bir fosseptik çukuruydu. Sonra büyük kanal projesi planlanmış birçok belediye başkanımız kanal projesi için kaynak ayırmış. Ahmet Piriştina zamanında bitmiş. Artık körfez evsel atık atılmaz hale gelmiş. Ben belediye başkanı olduğumda körfez kahverengiydi. Mavi ve turkuazla alakası yoktu. Sistemin çalışması için İZSU’nun özverili çalışmaları, deniz kentinde mal ve can kayıplarının önlenmesi için yağmur suyu projesini başlattık. Evsel atık, kanalizasyonla yağmur sularını ayrıştırıyoruz.  Sadece yağmur suyu için çıktığımız ihaleler 50 milyon civarında. İzmir’in çukur yerlerini su basmaması için çalışıyoruz. Şimdi sırada Büyük Körfez Projesi var. Bilimsel çalışmalar, güzergah belirlenmesi sanıyorum 2017’de çalışmalara bitecek. Ama daha büyük bir ihaleyle körfezi A’dan Z’ye 100 yıl önceki haline getirmeye çalışıyoruz. İzmir körfezi pırıl pırıldır. Yüzülebilecek bir deniz niteliğindedir. Ama büyük körfez projesiyle birlikte körfezin her yerine mavi bayrak almayı, herkesin evinden çıkıp yüzebilmesini hedefliyoruz. Denize arkasını dönen İzmirli artık denizle buluşuyor” dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×