Kılıçdaroğlu,"Fakir çocukları şehit, AKP'liler vekil olacak"
Milliyet / Meriç Tafolar - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 18 yaşında Meclis’e girenlerin askerlikten muaf olacak açıklamasına ilişkin “Seçilme yaşının 18’e indirilmesi gençlere siyasetin önü açılmıyor, aksine AKP’li elitlerin çocuklarına askerlik yaptırmamayı planlıyorlar. Fakir fukara çocukları şehit olurken, AKP’li elitlerin çocukları milletvekilliği yapacak” dedi.
Kılıçdaroğlu, akademisyenlerin meslekten ihracına ilişkin olarak da “Hitler dönemini, Kenan Evren dönemini anımsatıyor. Akademisyenlerin görevden uzaklaştırır, ekmeğini elinden alırsanız, bilimsel özerkliği ve bilim üretimini de yok edersiniz” yorumu yaptı.
Öte yandan meslek ihraç edilenlerin mağduriyet yaşamamıs için bir çalışma grubunun oluşturulduğu belirtildi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kurmaylarıyla yaptığı toplantıda referandum süreci ve meslekten ihraç edilen akademisyenlerin durumuna ilişkin düşüncelerini paylaştı.
Kurmaylarıyla görüş alışverişinde bulundu. Basına kapalı toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Kılıçdaroğlu’nun özellikle akademisyen kökenli kurmaylarını meslekten ihraç edilen akademisyenlerin durumuyla ilgili çalışma yapmak üzere görevlendirdiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 yaşında milletvekili seçileceklerin askerlik sorunuyla ilgili olarak söylediği “7 milyon gencimiz var da hepsi de parlamentoya mı girecek? Bu girenler askerlikten muaf olacak” sözlerini sert bir dille eleştirdi.  Kılıçdaroğlu’nun, “Gençlerin siyasete katılmasını elbette savunuyoruz. Bu konuda bir tereddütümüz yok. Ancak, AKP’nin arka planındaki görüşünün kendi çocuklarına askerlik yaptırmamaya yönelik olduğunu da anlıyoruz. Yani yoksul çocukları askerde şehit düşerken, AKP elitlerinin çocukları askerden kaçırılacak, bunu kabul edemeyiz” dediği ifade edildi.Kılıçdaroğlu, “AKP’li elitlerin çocuklarına askerlik yaptırmamayı planlıyorlar. Fakir fukara çocukları şehit olurken, AKP’li elitlerin çocukları milletvekilliği yapacak” dedi.

‘Hitler, Evren dönemi’
CHP’nin KHK’larla meslekten ihraç edilen akademisyenlerle ilgili çalışma başlatacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, akademisyenlerin bir geceyarısı KHK”sı ile ihraç edilmelerinin Hitler ve Kenan Evren dönemlerini anımsattığını kaydetti. Kılıçdaroğlu’nun akademisyenler başta olmak üzere kamu personeline yönelen ihraç furyasına ilişkin, “Bilimi de susturmaya çalışıyorlar. Hitler döneminde ne kadar muhalif varsa Almanya’dan kaçmak zorunda kalmıştı. Yaşananlar Türkiye açısından utanç verici, her koşulda akademinin özerkliğini savunacağız. Akademisyenlerin işsiz kalmasına göz yumamayız” değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi. Kılıçdraoğlu, “Akademisyenlerin bu şekilde görevden uzaklaştırır ekmeğini elinden alırsanız, bilimsel özerkliği ve bilim üretimini de yokedersiniz” uyarısında bulundu.
MYK üyelerinin de görüşlerini dile getirdiği toplantıda, Varlık Fonu’na devredilen kamu kuruluşları gündeme getirildi. Türkiye’nin en değerli kurumlarının denetimden kaçırıldığını söyleyen kurmaylar, Ziraat Bankası’nın çiftçiye, Halk Bankası'nın ise esnafa kredi vermek, can suyu olmak için kurulduğunu kaydettiler. Kurmaylar, “Bu kurumlar görevlerini yıllarca başarı ile gerçekleştirdi, yetimin, fakirin, fukaranın alınteri var. Bu Cumhuriyet kurumlarını, geçmişi, ismi şaibeli birilerine teslim etmek, eğer Başkanlık sistemi gelirse neler olacağını görmemizi sağlıyor. Artık Türkiye’nin en değerli kurumlarını Meclis değil Saray’ın danışmanları yönetiyor” ifadelerini kullandı.     
Dikkate almayın’
Kılıçdaroğlu’nun partisinin Anayasa değişikliği teklifini Anayasa Mahkemesi’ne götürüp götürmemesine yönelik iktidar kanadından gelen değerlendirmelerin dikkate alınmaması çağrısını yaptığı, “Yargının siyasallaştığı ortada, kendi atadıkları yargıya bile güvenmiyorlar. Anayasa Mahkemesi, OHAL sürecinde kendi içtihatlarına aykırı kararlar verdi. Anayasa Mahkemesi’ne gitmemizden ve aksi yönde bir karar çıkmasından korkuyorlar” değerlendirmesini yaptığı, teklifin Anayasa Mahkemesi’ne götürülüp götürülmeyeceğine yetkili organların zamanı geldiğinde karar vereceğini ifade ettiği kaydedildi.                        
Geçtiğimiz hafta sonu genişletilmiş il ve ilçe başkanları toplantısı düzenleyen CHP, bugün de Parti Meclisi’ni (PM) toplayacak. PM’ye, milletvekilleri ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri de davet edildi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×