Özgür Özel: Tarihin en büyük U dönüşünün mimarına sesleniyoruz. Vatandaşın aklıyla alay etme!
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, anayasa değişikliği teklifini “Kaptı kaçtı anayasası” olarak nitelendirirken Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli görüşmesine ilişkin de, “16 gün sonra metin eskidi. Bugün liderler niye bir araya geliyor, biliyor musunuz, 21 maddelik teklifin en az 7 ya da 8 maddesini revize etmek icap ettiği ortaya çıkmıştır” dedi.

ASKERLERİMİZE NE OLDU?
Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Fırat Kalkanı Harekatına değinerek, “Askerlerimize ne oldu? IŞİD’in elinde kaç tane askerimiz var? Askerin yanma görüntüleri gerçek mi, değil mi? 3 askerimizin de gayri insani muamele görerek ve vahşice hayatlarının sona erdirildiği ile ilgili iddialar doğru mu, değil mi? Bu konuda hükümetten açıklama bekliyoruz” dedi.

KAPTI KAÇTI ANAYASASI
Anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü Meclis Anayasa Komisyonu çalışmalarına işaret eden Özel, “Zaten anayasa yapmaya uygun bir atmosfer yokken Meclis’te görüşmelerin sınırlandırılması tam da niyeti ortaya koyan anayasa değişikliğinin içeriği ile esasıyla yapılan usulün bire bir uyumlaştığı ve tamamen bir kaptı kaçtı anayasasıyla tamamen yetkilerin gasp edildiği, Meclis’in ilga edildiği, demokrasinin yok edildiği, askıya alındığı bir diktatörlüğe evrildiği bir süreci yaşıyoruz” diye konuştu.

YILDIRIM-BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ
Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli görüşmesine dikkat çeken Özel, “Bugün Binali Yıldırım ile Devlet Bahçeli’nin kendi aralarında yapacakları görüşme aslında somut durumun itirafıdır” diyerek şöyle devam etti:
“Bugün iki partiden birer milletvekilinin oturup kapalı kapılar ardında yazdığı, liderlere sunduğu 316 kişinin görmeden altına imza attığı bir metin ile karşı karşıyayız.
Bu metne yapılan eleştirilerin haklılığını teyit eden somut gelişme bugünkü Bahçeli, Yıldırım zirvesidir.

16 GÜN SONRA METİN ESKİDİ
16 gün sonra metin eskidi. Çocuk oyuncağı değil. Anayasayı böyle yaparsanız 16 günde metin eskir. Bugün liderler niye bir araya geliyor, biliyor musunuz, 21 maddelik teklifin en az 7 ya da 8 maddesini revize etmek icap ettiği ortaya çıkmıştır.
Belki bu sürecin sonunda birileri Devlet Bahçeli’yi bir makamda görebilir ama MHP’nin yok olduğu açık.
Bugün akşam 16 gün önce altına imza attıkları mutabakata vardıkları metin ile metni tartışacakları o metindeki fahiş hatalarla aslında bu anayasa böyle yazılmaz gerçeğini kamuoyu önünde sözle değil ama o toplantıyı yapma gerekliliği ile itiraf ettikleri bir süreçteyiz.

16 GÜN YOK OLDU GİTTİ
Böyle anayasa olmaz, yaptılar 16 gün dayandı. AKP-MHP anayasasının meşruiyeti arkasında durulan o metnin kendine güveni 16 gün yok oldu gitti. Şimdi bir sürü maddesini değiştirecekler.

CHP’NİN TAVRINI ANLATTI
Özel, CHP’nin tavrına ilişkin de, “Bu rejim değişikliğine izin vermemek için İçtüzüğün verdiği tüm hakları kullanarak o komisyonda direnmeye, bu ülkeye bütün sorunları ve sıkıntıları dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

BAHÇELİ’YE YANIT VERDİ
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerine işaret eden Özel, şöyle devam etti:
Tarihin en büyük U dönüşünün mimarına sesleniyoruz. Vatandaşın aklıyla alay etme. Hangi mahkumiyetten hangi mahcubiyetten hangi mecburiyetten yaptığın belli değil ama masum değilsiniz. Bu yaptığınız tarihin en büyük U dönüşüdür.
Bir müfterinin, bir zihnen müflisin tutarlılığından bahsetmiyoruz. Burada bahsettiğimiz konu şu, bu kişi utanmadan, sıkılmadan, erinmeden bizim Genel Başkanımızı tutarsızlıkla, dün başka bugün başka konuşmakla suçluyor. CHP Genel Başkanının, bırakın Genel Başkan Yardımcılarının, Grup Başkanvekillerinin, tek bir milletvekilinin bugünkü gündeme ilişkin, başkanlık konusunda bir tane zikzakı, geri dönüşü, söylediklerinden birkaç derecelik açı sapması yokken, tarihin en büyük u dönüşünün mimarına sesleniyoruz. Vatandaşın aklıyla alay etme. Hangi mahkumiyetten, hangi mahcubiyetten, hangi mecburiyetten yaptığın belli değil, ama masum değilsiniz. Bu yaptığınız, tarihin en büyük u dönüşüdür. Seçmeninizden oy isterken bunu söyleseydiniz, bugün o koltuklarda oturmuyor olacaktınız. Çünkü sizin seçmeniniz başkanlığa tamamen karşı. Seçmeninizi kandırdınız, aldığınız yetkiyle kendi koltuklarınızı korumak, kendinize yeni koltuklar yaratabilmek için bugün seçmeninizin size verdiği yetkiyi saraya pazarlıyorsunuz. Bundan en çok MHP'liler rahatsız, bundan en çok teşkilatlarınız rahatsız. İnsanların yüzünün içine bakamayacak durumdasınız.
MHP'nin seçmeni hiç korkmasın, kahveye de çıksınlar, insan içine de çıksınlar, herkesin gözünün içine baksınlar. Onlar, 'Biz başkanlığa karşıyız' diyen bir partiye oy verdiler. Bunların yapmış oldukları tarihi u dönüş, MHP seçmenini bağlamaz. MHP seçmeninin başı dik durabilir, alnı açıktır. Utanacak varsa seçmene verdiği sözü yiyenler, meydanlarda saraya hakaretler edip bugün himayesine girenlerdir.

SEÇMENİNİZİN SİZE VERDİĞİ YETKİYİ SARAYA PAZARLIYORSUNUZ
Seçmeninizden oy isterken bunu söyleseydiniz bugün o koltuklarda oturmuyor olacaktınız. Çünkü sizin seçmeniniz başkanlığa tamamen karşı. Seçmeninizi kandırdınız. Aldığınız yetkiyle kendi koltuklarınızı korumak, kendinize yeni koltuklar yaratabilmek için bugün seçmeninizin size verdiği yetkiyi saraya pazarlıyorsunuz. İnsanların yüzünün içine bakamayacak durumdasınız.
Bunların yaptığı tarihi U dönüş MHP seçmenini bağlamaz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×