Referandumda halk devletle yarışacak
 Sebahat Karakoyun / Birgün - CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, referandum kampanyası henüz başlamadan yaşananların, anayasa değişikliği kabul edilirse nasıl bir Türkiye yaratılacağının işareti olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı; “Kampanya sürecinde devlet olanaklarıyla propaganda yapacakları, OHAL’e dayanarak baskı uygulayacakları açık. Referandumda halk devletle yarışacak. Bizim bunu şikâyet edeceğimiz en güçlü makam halk. İnanıyorum ki halk sandıkta gerekli cevabı verecektir.”
Anayasa değişikliğine karşı yükselen “hayır” seslerini kısmak için OHAL yasaklarından medet uman AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu olanaklarının sonuna kadar kullanılacağı, adil olmayan bir kampanya yürütüleceğini süreç henüz resmen başlamadan ortaya koydu.
Kampanyayı da fiilen başlattı
Afrika gezisi dönüşünde yaptığı açıklamada ‘gerekli olduğuna inanırsa’ meydanlara çıkacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kampanyayı beklemeden kamu olanaklarını kullanarak kabul, tören, şûra adı altında Saray’dan ve toplantı tanıtım filmleriyle TV’lerden seslenmeye başladı. Erdoğan, “referanduma OHAL ile gidilmesinin çok daha rahat bir zemin hazırlayabileceğini” belirterek, baskıcı ortamda gidilecek sandıktan beklentisini de açıkça ifade etti.
Meşruiyet tartışmasını güçlendiriyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, AKP’nin referandumu OHAL döneminde gerçekleştirebilmek için Anayasa değişikliğini TBMM’den geçirmek için ne gerekirse yaptığını belirterek, “Muhalif kampanyayı, ‘hayır’ kampanyasını engellemek için OHAL’den kaynaklanan bütün yetkileri kullanacakları çok açık. Daha işin başında ‘meşruiyet’ tartışmasını güçlendirecek gelişmeler yaşanıyor” dedi.
İktidar çevrelerinin “Evet” demenin sanatta, siyasette, devlette yükselmenin aracı olduğu algısı yaratmak istediğini, “Evet diyenler devletin hayırlı evlatları” görüntüsü vermeye çalıştıklarını kaydeden Tezcan, Erdoğan’ın daha kampanya başlamadan açılış, tören, toplantı adı altında kamu olanaklarını kullanarak yürüttüğü faaliyetlere dikkati çekti.
Halk sandıkta cevap verecek
Tezcan, şunları söyledi; “Erdoğan’ın tutumu ne yazık ki yeni değil. Anayasa’ya rağmen seçildiği andan itibaren tarafsız bir cumhurbaşkanı gibi davranmadı hiç. Referandum öncesi yaşananlar, bu değişiklik kabul edilirse yaşanacakların, nasıl bir Türkiye yaratacaklarının işareti aslında. Kampanya sürecinde devlet olanaklarıyla propaganda yapacakları, OHAL’e dayanarak baskı uygulayacakları açık. Referandumda halkla devlet yarışacak. Görünen tablo bu. Belli ki sandık başına gidinceye kadar adaletsizlik, hukuksuzluk devam edecek. Bizim bunu şikâyet edeceğimiz en güçlü makam halk. İnanıyorum ki olan biteni gören halk sandıkta gerekli cevabı verecektir”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×