Selin Sayek Böke: “Türk Tipi Başkanlık Tek Adamlık Rejimidir”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Güzelbahçe’de halkla buluştu.
Böke, Türkiye’de tek adam zihniyetinin Türk lirasının değerini düşürdüğünü belirterek, “Başbakan utanmazca çıkıp ‘dolar bu iner de çıkar da’ diyor. Tabi senin kasalarında, ayakkabı kutularında dolarlar var, ama işçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin doları yok ki, onlar dolar arttıkça zarar ediyor. Cebindeki para eriyor” dedi.


CHP Güzelbahçe İlçe örgütünün düzenlediği ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin katıldığı “Kadının yeri ve ekonomi politikalar” konulu söyleşi Güzelbahçe Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapıldı.
CHP Parti Meclisi Üyeleri Özkan Yıldız, Turhan Hançerli, YDK Üyesi Şehrazat Mercan, CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır, Murat Bakan, CHP İl yöneticileri, CHP Kadın Kolları Yöneticileri, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Sinan Sarıküse, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ve çok sayıda izleyenin katıldığı söyleşide konuşan Selin Sayek Böke, 15 Temmuz’da ülkeyi demokrasinin kurtardığını, ancak bugün gelinen noktada daha fazla demokrasiye ihtiyaç duyulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi bir felaketin eşiğinden demokrasi ile döndüğünü” belirten Böke, TBMM bombalanırken dört siyasi partinin bir araya gelerek imzaladığı ortak bildiriyle darbe değil demokrasi istediklerini, darbenin askerisini de sivilini de istemediklerini beyan ettiklerini” hatırlattı.
“Özellikle muhalefet partililerinin, iktidara ve demokrasiye karşı yapılan her türlü darbe girişimine karşı olduklarını söylemesinin demokrasinin ne kadar içselleştirildiğini ve demokrasiye ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini” kaydeden Selin Sayek Böke şöyle konuştu:

“Türkiye o gece bir de özgür basını hatırladı. Basın olması gerektiği gibi o gece o kadar özgürdü ki, tüm korku ve endişesine rağmen bir telefonla iktidar ve iktidarda oturanların sesini vatandaşın duymasını sağladı. O gece bize, eğer o parlamento daha iyi çalışırsa ve basın olması gerektiği gibi özgür olursa, o zaman darbeye zemin yaratacak imkan olmayacağını gösterdi. Bir de Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları anayasal hakları olan sokağa çıkma hakkını kullandı. Canları pahasına yaptılar. Bu darbeye engel olan demokrasinin ana temelleriydi. Parlamento, özgür basın ve sokağa çıkma anayasal hakkını özgürce kullanabilen vatandaştı.”

Böke şunları söyledi:

“Bugün parlamentonun ayağına pranga vurmaya, onu yok saymaya, basını her gün daha da susturmaya çalışan, türkü çalan radyoları susturmaya çalışacak kadar gözü kararmış, sokakta laiklik, demokrasi, özgürlük talebiyle anayasal haklarını kullanan vatandaşın karşısına tomalarla dikilen bir iktidar var. 15 Temmuz’da Türkiye’yi felaketten demokrasi kurtardı. Bugün ihtiyacımız olan da daha çok demokrasidir.”Böke, “CHP olarak 15 Temmuz’da darbeye nasıl ‘hayır’ dedilerse, darbeyi fırsata çevirip sivil darbe yapmaya çalışanlara da ‘dur’ diyeceklerini” belirtti.

DOLAR 8 KURUŞ ARTTI

Böke, “Bugün kendilerini kurtaran demokrasiyi yok edip, sivil darbe yapmak ve tek adam yönetimi getirmek isteyenler var.  78 milyon kişinin kaderini tek bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak sözlere bağlamak istiyorlar. Böyle demokrasi olmaz.  Tek adam politikası ve son günlerde ortaya atılan başkanlık tartışmaları nedeniyle dolar 8 kuruş arttı” dedi.  
CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, “Başkanlık sisteminin adı her anıldığında Türk Lirası’nın değer kaybettiğini” belirterek şöyle dedi: “Bu Başkanlığın aslında tek adam rejimi olmasından, ekonomi üzerinde belirsizlik ve gerginlik yaratmasıyla ortaya çıkıyor. Bu durum en hızlı kendini Türk Lirası’nın değer kaybetmesi, doların değer kazanmasıyla göstermiyor. Başbakan çıkıp ‘Dolar bu. İner de çıkar da. Beni etkilemez’ diyor. Onu etkilemiyor olabilir çünkü kasasında dolarlar var. Ama Türk Lirası kazanan Türkiye Cumhuriyeti’nin 78 milyon vatandaşını etkiliyor. Her 1 kuruşluk değer kaybı Lira’daki, Türkiye’deki şirketler 1.8 milyar TL zarar ediyor. Dolar üzerinde belirlenen köprü geçişlerinde dolar yükselince asgari ücretli vatandaş zarar ediyor. Bir hafta önce başkanlık dendiğinde Türk lirası anında 8 kuruş değer kaybetti.”

BAŞBAKAN UTANMAZCA…

“Ekonomi kötüye gidiyor” diyerek sözlerine devam eden Böke, “İşsizlik had safhada. KOBİ’ler zor durumda. İcralar, iflaslar çığ gibi. Karşılıksız çekler ve protesto olan senetler her geçen gün artıyor. İşadamı yarın ne olacağını bilmediği için yatırım yapmıyor. Üretim değil tüketim toplumu haline geldik. Kötü ekonomik politikalar nedeniyle toplumun tüm kesimleri zor günler geçiriyor. Ekonomide tam bir keyfilik var. İstediklerine ihaleyi veriyorlar. İstedikleri şirkete kayyum atıyorlar, kapatıyorlar. Başbakan utanmazca çıkıp ‘dolar bu iner de çıkar da’ diyor. Tabi senin kasalarında, ayakkabı kutularında dolarlar var, ama işçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin doları yok ki, onlar dolar arttıkça zarar ediyor. Cebindeki para eriyor” açıklamasını yaptı.

İTİBARIMIZI DÜŞÜRÜYOR
Başkanlık sisteminin tartışılmasına ilişkin de konuşan Böke, “Fiili durumu hukuka uydurmak yerine, hukuku fiili duruma uydurmaya ve tek adam diktatörlüğü yaratmaya çalışıyorlar. Bir adamın keyfine göre ülke yönetilmek isteniyor. Tek adam zihniyeti itibarımızı düşürüyor, zedeliyor”  dedi.

Selin Sayek Böke,Başkanlık’ın tek adam keyfiyeti, istediğini tutuklama rejimi, istediğine müfettiş gönderme, iflas ettirip kayyum atama, TL’yi değer kaybettirme rejimi olduğunu” söyledi.
“Türk tipi başkanlık tek adamlık rejimidir. 78 milyon insan bir kişinin iki dudağı arasına sıkışmışız. Parlamenter sistem 78 milyonun seçtiği vekiller aracılığıyla sesini duyurduğu sistemdir” dedi.


ERDOĞAN KADIN BEDENİ ÜZERİNDEN…
Türkiye’deki kadın sorunlarına da değinen Böke, “ Türkiye dünyada kadın hakları sıralamasında 131’inci sırada… Bizden daha kötü sadece 14 ülke bulunuyor.  Tayyip Erdoğan, kadın bedeni ve giysisi üzerinden siyaset yapanların öncüsüdür. ‘Adam gibi ölmek var, madam gibi ölmek yok’ derken hem kadınları aşağılıyor, cinsiyet ayrımı yapıyor, hem de yabancı düşmanlığı yapıyor. Biz adam gibi ölmek istemiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
Türkiye’deki demokrasi mücadelesinin kadınsız kazanılamayacağını belirten”Böke, “kadınının sadece eş ve anne olarak gören yaklaşımı kadını gittikçe sosyal ve ekonomik hayatın dışına ittiğini” söyledi. “Türkiye’de kadının siyasette yeterince etkin yer almadığını” belirten Böke, “siyaset yapan kadınlarını sayısını artması gerektiğini” söyledi.Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×