Torpilin sonu yok! Eş-dost, akraba partisi!

Son günlerde CHP Belediye Başkanları arasında ve Belediye Meclis üyeleri arasında Parti yöneticilerinin akrabalarının yer alması parti tabanında bir hayli rahatsızlığa neden olmuştu. Bunun üzerine CHP Genel Başkanı bir röportajda akraba kontenjanından iş ortaklığı kontenjanından listelere girenlerin istifalarını isteyeceğini söylemişti.

Listelerin son şekliyle YSK ya verileceği son gün bu gün, patililer Genel başkanları Kılıçdaroğlu nun verdiği sözün yerine getirilip getirilmeyeceğini merakla bekliyor aslında.

Sosyal Medya da ve basında sıkça yer alan isimlerin listeden kaç tanesi çıkarılacak veya çıkarılmayacak merak konusu olmaya devam ediyor.


İşte Kılıçdaroğlu’nun o açıklamalarından bazıları;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisine verdiği talimatla. Belediye meclis üyeliklerinde bazı isimlerin, akrabalarını ve iş ortaklarını bu listelere yazdığı bilgisini edinen Kılıçdaroğlu, 81 ilin tamamı incelenecek. Genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve il başkanları herhangi bir akrabasının ya da iş ortağının bu listelerde olup olmadığı bütün illerde incelenecek.

Kılıçdaroğlu, bu inceleme talimatını kurmaylarına iletti ve bir liste istedi. "Bu listede, kimler var kimler yok kısa sürede getirin.". Bu çalışma 81 il örgütünden de bu isimler talep edildi.

Bu tespitlerin gerçekleşmesinden sonra Kılıçdaroğlu, akraba ya da iş ortaklarını listeye yazanların tek tek istifasını isteyeceğini söyledi.

Yalan tutanakla Başkan'ı kandırdılar

İzmir Buca’da belediye başkan adaylığı geri çekilen CHP’li Suat Nezir, Kılıçdaroğlu ile görüşememesinin arka planını anlattı: “CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Deniz Yücel, Kasım Akdağ, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, tamamen yalan ifadelerle hazırladıkları bir tutanakla Kılıçdaroğlu’na gittiler. Yalan ve iftiraya maruz kaldım. Hakkımı arayacağım.” Daha önce İstanbul Bakırköy teşkilatında görev yapan Buca'da meclis üyeliği listesine tepeden inen Taner Kozanoğlu da Özkan'ın avukatı. İzmir Menemen'de kontenjan birinci sıra adayı Hasan Ünal da Özkan'dan torpilliler arasında.

ADAYLIK KISTASI: AKRABALIK İLİŞKİLERİ


Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi, İstanbul'un ilçelerinde iki kuzen, iki milletvekili eşini aday gösterdi. Söz konusu ilçeler ise; Ataşehir, Beşiktaş, Kartal ve Zeytinburnu.

Yaklaşık 1.3 milyon kayıtlı üyesi olan CHP’nin belediye başkan adayları ve meclis listelerini azınlık bir grup parti yöneticisinin
yakınları oluşturdu.

TEPEDEN TORPİLLİLER

Hısım-akraba torpili en tepeden başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Nuray Çepni İstanbul Maltepe’de belediye meclis üyeliği listesinde. Beşiktaş’ta 6. sıradan listeye giren Esra Yenidünya ise Kılıçdaroğlu’nun, FETÖ ile irtibatı nedeniyle KHK ile öğretim üyeliğinden ihraç edilen danışmanı Ahmet Caner Yenidünya’nın eşi.

SELVİ HANIM DA SÖZ SAHİBİ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun yeğeni Müslüm Tekin, Çankaya belediye meclis üyesi adayı. İzmir’in Bayraklı ilçesinin Tuncelili Belediye Başkan adayı Serdar Sandal’ın da Selvi Kılıçdaroğlu’nun akrabası olduğu iddia ediliyor. İzmir Narlıdere meclis üyesi adayı Nurhayat Kaya da Selvi Kılıçdaroğlu’nun arkadaşı.

TOPRAK’IN ETKİSİ GÜÇLÜ

Partide listelere yön veren isimlerden biri de İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak. Toprak’ın kardeşi Hasan Toprak Tekirdağ Çorlu’da meclis üyesi adayı. ‘Manevi oğlum’ dediği Rıza Akpolat Beşiktaş belediye başkan adayı. Yine Beşiktaş’taki meclis üyelerinin birçoğu da Erdoğan Toprak’a yakın isimlerden oluşuyor.

BUCA’DA ÖZKAN PARMAĞI
İzmir Milletvekili Tuncay Özkan birinci dereceden akrabaları olmasa da yakınlarını listeye soktu. Buca’da adaylığı geri çekilen Suat Nezir’in yerine gelen Erhan Kılıç, Özkan’a yakın bir isim. Daha önce İstanbul Bakırköy teşkilatında görev yapan Buca’da meclis üyeliği listesine tepeden inen Taner Kozanoğlu da Özkan’ın avukatı. İzmir Menemen’de kontenjan birinci sıra adayı Hasan Ünal da Özkan’dan torpilliler arasında.

SALICI’NIN KONTENJANI

CHP yöneticisi Oğuz Kaan Salıcı da en tartışmalı isimlerden birisi. Yeğeni Sait Vakkas Salıcı Başakşehir’den, yakını Zeynel Yılmaz Bağcılar 1. sıradan meclis üyesi adayı. Kadıköy Belediye Başkan adayı Şerdil Odabaşı da il başkanlığı görevini yürütürken Salıcı’nın yardımcılığını yapıyordu. Sosyal medyada daha birçok adayın Salıcı’nın yakını olduğu iddia ediliyor.

TORUN CUMHURİYETİ

Ordu Altınordu’dan İlker Sami Torun’u Meclis üyesi yapan Genel başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kartal listesinde de önemli aktör oldu. Sarıyer’de siyaset yapıp Kartal’dan meclis üyesi adayı olan Oktay Aksu’nun da Torun’a yakın olduğu belirtiliyor. Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in adı da çok sayıda meclis üyesi ile anılıyor. Avcılar’dan listeye giren Erol Şahin, Adıgüzel’in dayısı, Murat Tercan da yakını.

Eşinin yerine aday yaptılar
PM üyesi Aykut Erdoğdu’nun şoförü Ümit Güven, MYK üyesi Gökhan Zeybek’in yakını Serdar Sarıoğlu, CHP’li eski vekil Sinan Aygün’ün kardeşi Şehnaz Sibel Aygün, eski milletvekili Ali Yiğit’in oğlu Onur Yiğit, Ankara İl Başkan Yardımcısı Oluş Kibar’ın kuzeni Kıvanç Kibar, eski vekil Cengiz Gökçel’in abisi Tuncay Gökçel ve Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un kızı Tutku Kurt Bayyurt meclis üyesi adayı oldu. CHP PM üyesi Emine Gülizar Emecan’ın eşi Adil Emecan Zeytinburnu’ndan belediye başkan adayı gösterilirken, İzmir Balçova’da YSK tarafından adaylığı düşürülen Mehmet Ali Çalkaya’nın yerine eşi Fatma Güçlü Çalkaya aday gösterildi. PM üyesi Tekin Bingöl’ün kuzeni Nevzat Gül Kadıköy 5. sıradan listeye girdi.

Kaftancıoğlu tüm listelerde
İstifa edip sonra vazgeçen CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, hemen hemen her ilçede kendine yakın bir ismi listeye soktu. Kaftancıoğlu’nun sağlık merkezinin müdürü Özgür Tatar Bağcılar’dan listeye girdi, ancak tepkiler üzerine geri çekildi. Kaftancıoğlu’nun il sekreteri Hüseyin Aksu da Avcılar’da oturmamasına rağmen buradan listeye sokuldu.

İSTANBUL'UN İKİ YAKASINDA İKİ KUZEN

31 Mart seçimleri için CHP; Beşiktaş'ta Rıza Akpolat'ı, Kartal'da ise Gökhan Yüksel'i aday gösterdi. İki ismin ortak noktası ise Erzincan Üzümlü ilçesi Tanyeri Nahiyesi'nden ve kuzen olmaları.


İki kuzenin aday gösterilmesini, memleket dernekleri de memnuniyetle karşıladı.

ATAŞEHİR DEĞİŞMEDİ
2008 yılında kurulan İstanbul'un yeni ilçelerinden Ataşehir'de de durum değişmedi. İlçede 2009 yılından beri belediye başkanlığı yapan ve geçtiğimiz yıl İçişleri Bakanlığı'nın soruşturması kapsamında açığa alınan Battal İlgezdi bir kez daha aday gösterildi.

Battal İlgezdi'nin bir diğer özelliği ise CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin eşi olması.

Aday belirlerken akrabalık ilişkilerine dikkat eden Kılıçdaroğlu'nun CHP'ye verdiği talimat güldürdü

ADAYLIK KISTASI: AKRABALIK İLİŞKİLERİ
Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi, İstanbul'un ilçelerinde iki kuzen, iki milletvekili eşini aday gösterdi. Söz konusu ilçeler ise; Ataşehir, Beşiktaş, Kartal ve Zeytinburnu.

YENİ ÇİFT ZEYTİNBURNU'NDAN
CHP'de yeni milletvekili-belediye başkanı aday çifti ise; Avrupa Yakası'ndan Zeytinburnu ilçesinden.

İstanbul Milletvekili olan Emine Gülizar Emecan'ın eşi Adil Emecan, 31 Mart 2019 seçimleri için Zeytinburnu Belediye Başkanı Adayı olarak gösterildi.

- Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun yeğeni Müslüm Tekin Çankaya 3. sıra. 

- Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un kuzeni İlker Sami Torun Ordu Altınordu 2. sıra. 

- İstanbul’da listeyi hazırlayan Onursal Adıgüzel'in dayısı Erol Şahin, Avcılar. 

- Oğuz Kaan Salıcı'nın akrabası Zeynel Yılmaz Bağcılar 1. sıra. 

- Canan Kaftancıoğlu’nun kliniğinin müdürü Özgür Tatar, Bağcılar.  

- Mersin vekili Cengiz Gökçel’in ağabeyi Tuncay Gökçel Mersin Toroslar 1. sıra, PM üyesi Tekin Bingöl’ün kuzeni Nevzat Gül, Kadıköy 5. sıra.

- PM üyesi Aykut Erdoğdu’nun şoförü Ümit Güven Şişli 22. sıra.  

- MYK üyesi Gökhan Zeybek’in kuzeni, Serdar Sarıoğlu Sarıyer. 

- Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın akrabası Erdoğan Yıldız’ın eşi Nimet Yıldız, Bursa Yıldırım, 4. sıra. 

- CHP eski milletvekillerinden Sinan Aygün’ün kız kardeşi Sibel Aygün Çankaya.

 

4ec1a1a111e11ca91
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163