Bu Makale
3264 Tekil
Görüntülendi.
COVİD-19 AŞISI İÇİN BİR ÖNERİ

COVİD-19 AŞISI İÇİN BİR ÖNERİ 

İzmir’de İrfan Akça ismini bilmeyen, duymayan, tanımayan yoktur. İzmir'in ve iş dünyasının yakından tanıdığı, marketçiliğin duayeni. Benim de çok sevdiğim ve uzun yıllar birlikte çalışma fırsatı bulduğum ağabeyim. İrfan Akça, Tansaş'ın kurucu Genel Müdürü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Rahmetli Ahmet Piriştina döneminde 1.5 yıllık süreyle Büyükşehir'in Genel Sekreter’liğini de yaptı.

Bir önceki dönem Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, şu anda Ödemiş'te besicilik yapan +65 yaş üstü yardımsever, insan canlısı M. İrfan Akça, covid-19 için yurttaşlara vurulacak aşıyla ilgili bir öneri getirdi.

M. İrfan Akça'nın getirdiği öneri gerçekten uygulanabilir, makul ve mantıklı bir öneri diye düşünüyorum. Akça'nın covid-19 aşısının önce kimlere vurulması gerektiğine dair ortaya attığı öneriyi umarım Sağlık Bakanlığı dikkate alır. Amaç hasta sayısını ve ölüm oranını düşürmekse bu öneriyi bir an önce hayata geçirmeliler.

İşte M. İrfan Akça'nın covid-19 aşısı önce kimlere vurulmalı önerisi:

Gelecek olan 51 milyon doz aşı 25.5 milyon yurttaşımıza iki kez vurulacak. Aşı önceliği ise sağlık personeli, kritik personel ve 65 yaş üstü olarak saptanmış. Gözlemlerim 65 yaş üstünün kendini çok iyi izole ettiğidir. Getirilen hafta sonu ve akşam sokağa çıkma yasakları da izolasyonu güçlendiriyor. Ancak bu kişilerin aktif nüfusla hanelerdeki ilişkileri bu yaşlarda en etkin faktördür.                         

Karara göre 65 yaş üstü vatandaş aşılanırsa, onları kurtarıyoruz. Ancak aktif nüfusun işyerlerinde, toplu taşımada, tüm sosyal alanlarda teması devam edecek. Bu pandemide aynı şekilde devam edeceği demektir. (ölüm sayıları azalabilir).                        

Halbuki 65 yaş üstü yerine büyükşehirleri öncelik alarak çalışan ve öğrenimdeki nüfusu aşılarsak; birinci aşı, ardından ikinci aşı ve 20 günden sonra 23 milyon insanımız bağışıklık kazanacaktır. Bu salgını büyük ölçüde geriletip dolayısıyla 65 yaş üstü vatandaşları da koruyacaktır.                     

Ülke nüfusumuz 83 milyon, ülkemizde yaşayan tahmini yedi milyon yabancı ile 90 milyon. Eğer yönetimimiz 180 milyon aşı tedarik etseydi tabi ki böyle alternatif önerilere gerek yoktu.

Sağlıcakla Kalın

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×