100. YILINDA BÜYÜK TAARRUZ’U ANLATTILARRotary Bölge Federasyonu Kurtuluş Savaşını Zafere götüren Büyük Taarruz’un 100. Yılını Cumhuriyet’in kuruluşunu konu alan bir dizi etkinlik ile kutluyor. İzmir Milli Kütüphane’de Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ Moderatörlüğü’nde Prof. Dr. Ergün Aybars ve Yazar Hanri Benazus’un kurtuluş sürecini anlattığı söyleşinin ardından, yaklaşık 200 Rotaryen 26 Ağustos’ta Şuşut’tan Kocatepe’ye Zafer Yürüyüşüne gidiyor.

 

Afyon Kocatepe yürüyüşü öncesi İzmir Milli Kütüphane’deki yapılan söyleşide, “İzmir’in kurtuluşu bütün Türkiye’nin kurtuluşudur” diyerek sözlerine başlayan İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ, 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 100. Yılına girerken kurtuluş mücadelesini başlatan şehrin İzmir olduğu konusuna vurgu yaptı. Prof. Dr. Ergün Aybars ise, “26 Ağustos bize 30 Ağustos’u, 30 Ağustos ise 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunu getirdi. Tarihte bu başarı modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bir başarı oldu” diye konuştu. 600 yıllık İzmir’li olduğu sözleriyle konuşmasına başlayan Yazar Hanri Benazus ise, “Bu söyleşiyi Atatürk’ün 3 kez ziyaret ettiği İzmir Milli Kütüphane’de yapıyor olmak büyük bir onur. Ben size kurtuluşun ardından Güneş gibi doğan bir lideri anlatacağım. Belçikalı aydın Daniel Dumoulin’in sözünde olduğu gibi; Türkiye Atatürk’ü Allah’a borçlusun. Geri kalan her şeyi de Atatürk’e…” şeklinde konuştu.

 

Rotaryenler 100 Yıl Önceki Ruhla Büyük Taarruz Yürüyüşünde…

26 Ağustos’taki Zafer yürüyüşü öncesi Milli Kütüphane’de yapılan söyleşinin ardından Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Serdar Durusüt, “Tam 100 yıl önce topraklarını savunmak zorunda kalan aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi bir kez daha anarak, ruhlarını yad ederek, aynı duyguları hissetmek üzere Şuşut’tan Kocatepe’ye doğru yürüyeceğiz” diye konuştu.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163