15. ULUSAL GENÇ SOLİST YARIŞMASI FİNALLERİ BAŞLIYOR

Alsancak Rotary Kulübü, İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı işbirliği ile düzenlenen yarışmanın temel amacı ülkemizin zor koşullarında yetişen genç sanatçıların, ülkemiz ve kentimiz sanatseverlerine tanıtılmasının yanı sıra sanatçıların emekleri sonucunda fazlasıyla hak ettikleri yeni olanaklara kavuşmalarına aracılık etmek ve daha da ileri düzeylere ulaşmalarına destek olmak. 15. Ulusal Genç Solist Yarışması Seçkin jüri üyelerinin yer aldığı, üst düzeyde rekabetçi ve zor olan opera dünyasında yaşamlarını sürdürecek olan sanatçılara ilham vermeye ve onları teşvik etmeye devam ediyor.

 

Ulusal Genç Solist Yarışması 15 Yaşında…

Kurumsallaşma yolunda büyük mesafe alan yarışmanın Türkiye'nin her noktasından gelen opera sanatçılarını onbeşinci kez konuk edecek. Birçok yarışmadan farklı olarak İzmir’in yanı sıra, İstanbul, Ankara, Afyon, Eskişehir, Mersin, Zonguldak illerinden gelen genç sanatçıların konaklama ve çalışmalarına eşlik edecek piyanist gereksinimleri kendilerine karşılıksız olarak sunuluyor.

 

15. Ulusal Genç Solist Yarışması Finalleri Halka Açık ve Ücretsiz olarak yapılıyor

Birbirlerinden değerli yarışmacılar Genç Profesyonel ve Üniversite Kategorisi olmak üzere iki grupta yarışacaklar. Yarışmanın ilk elemeleri 03-04-05 Şubat 2023 günleri arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi’nde yapılacak.   Yarı finale kalan yarışmacılar; 06 Şubat 2023 tarihinde İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Küçük Sahne’de halka açık olarak yapılacak yarışmada final için mücadele edecekler. Üniversite Kategorisi Finali 08 Şubat 2023 günü Saat:19:00 da İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi’nde ve Genç Profesyonel Kategorisi Finali ise 09 Şubat 2023 günü saat 20:00’ de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki Büyük Sahne’de  gerçekleştirilecek. Her iki finale de girişler halka açık ve ücretsiz olacak.

Dereceye giren yarışmacılar 1. cilik, 2. cilik, 3.cülük ve Aydın Ailesi tarafından finanse edilen, İzmir Devlet Opera ve Balesi Kurucu Müdürü ve değerli rejisör, eğitmen Necdet Aydın’ın adını taşıyan Sahne Yorumu ödüllerinin yanı sıra jürinin uygun gördüğü yurt dışı ödüllerini de alacaklar.

Bu yıl yarışmamızı, yarışmamızın kuruluşunda büyük katkıları bulunan ve ilk 8 yıl Jüri Başkanı olarak görev yapan, Türkiyedeki eğitimcilik yıllarında pek çok değerli öğrenci yetiştiren, genç Opera sanatçılarımıza yurt dışında kariyer yolunda kılavuzluk eden Amerikalı Soprano Jeanette Thompson onuruna gerçekleştirecek ve O’nun adına da bir özel ödül verilecek.

 

Telefon: 0 (232) 484 77 05      GSM: 0-533-381 04 44      Faks: 0 (232) 489 20 27   

E-posta: alsancak.rotary@ttmail.com

http://www.alsancakrotary.org            http://gencsolist.com

 

15. Ulusal Genç Solist Yarışması Jüri Üyeleri:

Jüri Onursal Başkanı

Murat KARAHAN, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni , Solist Sanatçısı.

Jüri Başkanı

Aytül BÜYÜKSARAÇ, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı ve Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi.

Üyeler

Brian DICKIE , Glyndebourne, Kanada ve Şikago Operaları Eski Genel Müdürü, Neue Stimmen  şarkı yarışması ön elemeler Başkanı.

Jeanette THOMPSON, Onursal Üye, Miami Üniversitesi Frost Müzik Okulu Öğretim Üyesi, Solist Sanatçı.

Eija TOLPO , Opera Yapımcısı, Dramaturg, Savonlinna Müzik Akademisi Opera Bölümü Başkanı

Kalle KANTTILA , Uluslararası Opera Artistleri (IOA) ajansının kurucusu ve Genel Müdürü, Opera Solist Sanatçısı.

Aydın UŞTUK , İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni, Solist Sanatçı, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi.

Emel Akçay ÖZER , İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müdürü,Keman Sanatçısı.

Prof.Pınar Uçman KARAÇALI , Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölüm Başkanı, Öğretim Üyesi.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163