banner183

29 YIL ÖNCE, 4 MAYIS 1992'DE; 6 ZAMBAKLI TARİHİ BOŞNAK BAYRAĞI, BOSNA HERSEK CUMHYRİYETİ DEVLETİ BAYRAĞI OLARAK KABUL EDİLMİŞTİ.Tarihi Boşnak ve savaş dönemi Bosna Hersek Cumhuriyet bayrağı birilerinin masa başına oturup elle çizdiği bugünkü temsili devlet bayrağı olmayıp, Bosna Hersek ve Sancak topraklarındaki Boşnakların atalarına ait mezar taşları üzerine oyulmuş, sadece Bosna'da yetişen Altın Zambak çiçeğinin motifinden oluşan ve Orta Çağ Bosna Ban ve Krallık devleti bayrağıdır.


Bu bayrak, Bosna Kralı Tvrtko'nun kalkanı üzerinde ve tüm Bosna Banları ile Bosna Krallarının asa, taç, ve resmi armalarında kullanılmıştır.

 

4 Mayıs 1992'de BM üyesi ve bağımsız Bosna Hersek Cumhuriyeti Bayrağı olarak 529 yıl sonra tekrar kabul edilmiş devletin ve Boşnakların bayrağı olarak BM binası önündeki göndere dikilmiştir.

 

1878'de Bosna Vilayetinden koparılan Sancak ise kendi bayrağı olarak Bosna'nın bir parçası olduğunu ifade eden 3 Zambak'ı ve Osmanlı Türk İmparatorluğu'nun bir Sancağı olduğunu ifade eden 3 hilali benimsemiştir.Sancak bayrağı, kökenini Bosna'nın binlerce yıllık tarihi ile Türklerin 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun geçmişi sentezlenerek almıştır.

 

Nusret Sancaklı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163