Abdullah Gül; Bugün günlerden ACI!İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Abdullah Gül ‘Beyaz Kurdele Günü’ nedeniyle şu açıklamayı yaptı;

‘Bizler için bugün günlerden Acı, 31 Mayıs 1992 günü Sırp birlikleri tarafından radyodan geçtiği anonsla, ‘Şehirde Sırp olmayan halkların evlerine beyaz çarşaf asmalarını ve sokağa çıkarken kollarına beyaz kurdele bağlamalarını emretmiştir.’ Diye geçtiği anonsla Prijedor’da Sırpların dışında yaşayanları bu şekilde etiketlemiştir. Bu anonsun ardında gözü dönmüş Sırp Çetnikler binlerce Boşnak ve Hırvat’ı toplama kamplarına götürmüşlerdir.

Toplama kamplarında bulunan Boşnaklara ve Hırvatlara çoluk çocuk, yaşlı genç demeden tecavüz etmişler ve hunharca katletmişlerdir. Bu insanlık suçu Avrupa’nın göveğinde Prijedor’da işlenmiştir.

Prijedor’da işlenen vahşette 102 si çocuk, 256 sı kadın olmak üzere toplam 3 bin 173 sivil vahşice hunharca katledilmiştir.

Biz Boşnaklar ömrümüz boyunca 31 Mayıs’ı ‘Beyaz Kurdele Günü’ olarak anmaya devam edeceğiz. Bu olayı unutmayacağız unutturmayacağız.’ Dedi   


Haber: Doğan Prepol

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163