banner183

ATIK ÜRÜNLERDEN SANAT ESERİNEİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Rotary 2440. Bölge e-Kulüp işbirliğiyle Çetin Emeç Salonu’nda Refüze Sergisi açıldı. Geri dönüşüme ve atık malzemelere dikkat çekmek amacıyla sanatçı Fırat Karapınar’ın çalışmalarının yer aldığı serginin açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra İspanya Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Hector Castaneda, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve eşi Gülseren Purçu, Rotary 2440. Bölge E-Kulübü Başkanı Melih Uçar, sanatçı Fırat Karapınar ve sanatseverler katıldı. Sergide deri atıklar, sanayi atıkları ve kumaş parçaları gibi atıkların yanı sıra yosun, deniz süngeri, midye gibi doğal malzemelerden yararlanıldı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açılış konuşmasında, “Aborjinlerin kültüründe doğanın bir parçası olmak kabulü var ve bu felsefenin bugün sanatla buluşmuş olması son derece heyecan verici. Biz doğanın bir parçası olduğumuzu unuttuk. Onun içindir biz bu tabiatta tahribat yaratmaya devam ediyoruz. Ne zaman ki doğanın bir parçası olduğumuzu idrak edeceğiz ve doğayla uyumlu bir şekilde yaşayacağız işte o zaman kainat çok daha yaşanası olacak. Bu sergi hayat tarzımızı bize değiştirmemiz gerektirdiğini hatırlatıyor. Aldığımız şeyleri kazandığımız parayla aldığımızı zannediyoruz. Oysaki o parayı kazanmak için harcadığımız zaman ile alıyoruz. Parayla satın alınamayacak şey zaman ve biz zamanı ıskalamış oluyoruz. Bu sergi bana bunları da hatırlattı. Dolayısıyla ben sanatçımız Fırat Karapınar’a kendimizle bir hesaplaşma mücadelesi vermemizi sağladığı için teşekkür ederim” dedi.

 Tunç Soyer’e Teşekkür…

Disiplinlerarası çalışmalarını sürdüren Fırat Karapınar ise özellikle spor ayakkabılardan kaynaklı ciddi bir atığın mevcut olduğunu dile getirerek şöyle konuştu; “Yılda 25 milyar spor ayakkabı üretiliyor ve bunlar geri dönüşüme dahil edilmiyor. Biz ayakkabılardan da farkındalık yaratabileceğimizi düşündük ve atılmış ayakkabıların parçalarından plastik nesnelerden, kumaş parçalarından, insanların yaşamlarına dokunmalarını sağlamaya çalıştık. Bu eserleri yaratırken Zygmunt Bauman’ın ‘Iskarta Hayatlar’ adlı kitaptan esinlendim. Renk olarak altın, gümüş ve bakır gibi sembolik renkler tercih ettim. Bunları seçmemin özel bir nedeni var; madeni değerler tüm dünya sınırlarını yeniden şekillendiriyor ve değerli kılıyor. İzmir’in kent kültürüne nitelikli mekanlar kazandırdığı ve genç sanatçılarla ilgilendiği için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederim.” dedi.

 


Serginin geliri Kiraz Hüseyin Sarı Ortaokulu’na gidecek

Rotary 2440. Bölge E-Kulübü Başkanı Melih Uçar ise “Genç sanatçılarımızı desteklemeye her zaman devam edeceğiz. Ayrıca bu sergi geri dönüşümü anlatmanın yanı sıra bir başka özel anlam da ifade ediyor. Sergiden elde edilecek gelirin bir kısmı ile sanatçımız Fırat Karapınar’ın da görev yaptığı Hüseyin Sarı Ortaokulu’nun iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve bir sanat atölyesi açılması için katkılarımızı da sunacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bu misafirperverliği için de çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Uçar, Rotary 2440. Bölge flamasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e hediye etti.

 17 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak serginin geliriyle Kiraz Hüseyin Sarı Ortaokulu’nun dış cephesi boyanacak.

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ayşen 2 ay önce

bayıldım böyle eserler inanılmaz

banner163