Atilla Baysak; Naziler tarafından gerçekleştirilen soykırıma alkış tutmak…

Atilla Baysak; Naziler tarafından gerçekleştirilen soykırıma alkış tutmak…

 

Sırp sevici Avusturyalı Yazar Peter Handke'ye, bir kınama da Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin Boşnak Meclis Üyesi Atilla Baysak'tan geldi.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı dilek ve temenniler bölümünde söz alan Boşnak Meclis Üyesi Atilla Baysak, Sırpların Boşnaklara uyguladığı soykırımı kabul etmediğini defalarca söyleyen Avusturyalı Yazar Peter Handke'yi ve İsveç Kraliyet Akademi’sini şu sözlerle kınadı;

 

“Nobel Edebiyat Ödülü’nün verildiği Avusturyalı yazar Peter Handke’yi ve ödülü veren İsveç Kraliyet Akademisi’ni kınıyorum.

 

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa şehrinde 1995 yılında işlenen soykırımı inkar eden Avusturyalı yazar Peter Handke'nin Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmesi, 8 binden fazla Boşnak sivilin katledildiği soykırımın acısını bizlere bir kez daha yaşatmıştır.

 

20. Yüzyılın sonunda, Avrupa’nın ortasında, modern dünyanın gözleri önünde yapılmış ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından da tescil edilmiş bir soykırımın hayalî olduğunu iddia eden, bahsi geçen soykırımı yaptığı AİHM ve dünya kamuoyu tarafından kabul edilen ve mahkum edilen Slobodan Milośević’e hayranlığını ilan eden, hapishanede ziyaret eden bu kişinin söylemlerinin Naziler tarafından gerçekleştirilen soykırıma alkış tutmak ve Hitler’e saygı duymaktan bir farkı yoktur.” Dedi.


Haber:Doğan Prepol


 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163