banner183

AZ GÖREN ÇOCUKLAR İÇİN..

AZ GÖREN ÇOCUKLAR İÇİN

“GÖRMEK İSTEYENLER KÜRESEL TEŞVİK PROJESİ”Karabağlar Çalıkuşu Rotary Kulübü görme seviyesi yüzde 10 ve altında olan çocukların görebilmelerini sağlayacak bir proje başlattı
. Görme yetisini travma, katarakt, sarı nokta hastalığı, doğumsal glokom ve bunun gibi nedenlerle kaybetmiş olan ve görme seviyeleri yüzde 10 ile 40 arasında değişen yani az gören çocukların faydalanacağı projede, eğitim hayatlarına devam etmek isteyenleri tespit edip, bu konuda uzman göz hekimleri aracılığıyla onların yakın okumalarını kolaylaştıracak uygun optik sistemleri bulmak, bunları tedarik etmek, sonrasında az gören eğitmenleri ile aileleri ve çocukları eğiterek, cihazları en doğru şekilde kullanmalarını sağlamak ve bu çocukların gerek eğitimine, gerekse gazete, fatura, market malzemelerinin üzerindeki yazıları okumak gibi sosyal hayatlarına destek olabilecek bir yardım oluşturmak hedefleniyor.

 

Az Gören Çocuklara Cihaz Alımı Yararına “Acelesi Yok” Müzik Grubuyla Yaza Veda Partisi

Karabağlar Çalıkuşu Rotary Kulübü ilk olarak projeye kaynak yaratmak adına “Acelesi Yok” müzik grubuyla, çocukların tespiti, okullara ulaşması ve cihaz temini için ana paydaşlardan biri olan Karabağlar Belediyesi iş birliğinde bir konser düzenledi. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun da katıldığı gecede konuşan Karabağlar Çalıkuşu Rotary Kulübü Başkanı aynı zamamda göz doktoru olan Op. Dr. Ebru Acar, çocukların muayenesi, gerekli cihazların tespiti ve az görenlerin rehabilitasyonlarında uzun süredir çalışan Op. Dr. Murat Ezberci ile birlikte projeyi yürüteceklerini ifade etti. Acar projeyi şöyle açıkladı: “Az gören çocuklar, görme seviyeleri yüzde 10 ile 40 arasındaki çocukları tanımlamaktadır. Yüzde 10 ve altındaki görme seviyeleri, legal anlamda ‘kör’ olarak kabul edilmektedir. Bu çocuklar körler okullarına gönderilip, kör alfabesi yani Braille ile eğitim hayatlarına devam etmektedirler. Yüzde 40’ın üzerindeki görme seviyelerinde ise, çocuklar yeterli yakın görmeyi oluşturabildiklerinden, okuyabilmekte, yazabilmekte ve diğer iyi gören çocuklarla aynı okullarda eğitim alabilmektedirler.Az gören çocuklar, az miktarda yüzde 10 ile 40 arasında gördükleri için kör okullarına kabul edilmemektedirler. Kabul edilenler ise, gözleri bantlanarak kör alfabesiyle okumaya teşvik edilmekte ancak tahmin edileceği üzere, bu mevcut duruma uygun bir yaklaşım olmamakla birlikte, arada kalan bu çocuklar tarafından ‘az da olsa görebildikleri için’ kabul edilmemektedir. Körler için düzenlenmiş bu okullarının, az gören çocuklara sağlayabileceği başka fayda maalesef bulunmamaktadır. Öte yandan, bu çocuklar iyi gören çocuklarla eşit şartlara da sahip değillerdir. Yakın okuma konusunda zorlanmakta ve eğitim hayatlarında da geri kalmaktadırlar. Bu çocukların bir kısmı,  yakını ve dolayısıyla defter ve kitaplarını, bir grup optik cihaz yardımıyla görebilmektedirler. Ülkemizdeki bir kısım dernekler (Az Görenlere Yardım Dernekleri gibi) bu çocukların ancak bir kısmına yardımcı olabilmektedir. Bu cihazlar, optik cihazlar olmaları nedeniyle pahalı ekipmanlar olup, ülkemizin güncel şartlarında kolayca ulaşılmalarıysa maalesef mümkün değildir. İşte bu noktada küresel bağış projesi kapsamında pilot proje olarak başlattığımız ve yaklaşık olarak 30 bin dolar değerindeki bu projeye Rotaryenler ve paydaşlarımızın destekleriyle başlayıp, ilerleyen zaman içerisinde daha fazla çocuğa ulaşacak şekilde başka bir şehirde veya ülkede genişletilmesine olanak sağlamaktır. Projenin başlangıç itibariyle bizlere destek olan başta Karabağlar Belediyesi olmak üzere, projenin başlaması itibariyle gerekli optik cihazların alımı konusunda destek sözü veren Agora, Alsancak, Bornova, Buca, Bursa, Dokuz Eylül, Efes, Gaziemir, Göztepe, Güzelbahçe, Kordon, Kültürpark, Marmaris, Ölüdeniz, Özlüce, Varyant Rotary Kulüpleri ile İzmir Rotaract ve Karabağlar Çalıkuşu kendi Kulübüme, destek veren ve Küresel Teşvik Projesi kapsamında destek olmak isteyen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
Anahtar Kelimeler
Az Görençocuklar Için
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163