Bal-Kültür’ün 1.Kuruluş Yılı Coşkuyla Kutlandı

Bal-Kültür Kuruluş gecesine mazeretlerinden dolayı katılım Sağlayamayanların telgrafları okunarak geceye başlandı  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu' mesajında Derneğinizin  1. Kuruluş yıldönümü sebebiyle düzenlediğiniz Rumeli gecesine daha önce belirlenmiş programların nedeniyle katılamıyorum nazik davetiniz için teşekkür ederim.Balkanlar ve Rumeli Cumhuriyetimizin kuruluşunda müstesna bir yer tutar bizi biz yapan değerleri  ve Kültürümüzü Anadoludan Balkanlara taşıyan soydaşlarımız bu değerleri o toprakların çağdaş evrensel değerleriyle harmanladılar daha sonra aynı yurtlarına Balkan ve Rumeli muhacırları ATATÜRK ‘ün önderliğinde Osmanlı’dan modern Türkiye ye dönüşüm sürecinde tarihi bir rol ustlendiler bu ülkenin  temel taşlarında biri oldular

Kaybedilmiş toprakların aziz hatıraları  olan balkanlardan gelen soydaşlarımız bugün bu topraklar üzerinde yaşayan vatandaşlarımızın üçte birini oluşturuyor.sivil toplum kuruluşları aracılığıyla güçlü bir Dayanışma sergiliyor derneğinizin  düzenlediği Rumeli Gecesi gibi  etkinlikler de gönül coğrafyamızın  yüzük taşı olan balkanlardaki Türk kültürünün yaşaması için büyük önem taşıyor

Bu düşüncelerle Balkan Göçmenlerinin Kültürünü Yaşatma Araştırma ve Dayanışma Derneği’nin 1. Kuruluş yıldönümü kutluyorum Rumeli Gecesi’nin tüm katılımcılarına  saygı ve sevgilerimi sunuyorum .

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü  Chp Balkan Masası başkanı Sayın Faik öztrak ise mesajında yaşanan acılar bazı toplumları ayırır bazı toplumları bütünleştirir  Balkanların ve Rumeli’nin acı dolu tarihi de toplumumuzu bir araya getiren en önemli harçlardan  biri olmuştu. Vatan toprağı kaybetmenin acısını bilenler aba yurtlarına döndüklerinde en büyük hemşerimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliginde kurulan ve Cumhuriyetimizin temel taşlarından biri olmuştur.

Bugünde hemşerilerimiz sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla hem bu Kültürün yaşaması yönünde ki çabaları güçlü tutmakta hemde dayanışmayı guçlendirmektedir derneklerimizin  düzenlediği  hemşerimizi bir ayara getiren etkinliklerde   bu amaca yönelik önemli vasıtalardır.

Bu düşüncelerle Balkan Göçmenlerinin kültürünü yaşatma araştırma ve dayanışma derneği’nin kuruluş yıldönümünu kutluyor katılımcılara  saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Ahmet AKIN’ mesajında derneginizin 1. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlediginiz Rumeli gecesine katılamayacağım için üzgünüm  nazik davetiniz için teşekkür ederim.

Size ve geceye katılan tüm konuklara sevgilerimi saygılarımı sunarım.

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili  İlhami Özcan AYGUN  mesajında nazik davetiniz için çok teşekkür ederim Balkan Göçmenlerinin Kültürünü Yaşatma Araştırma ve Dayanışma Derneği’nin 1. Kuruluş yıl dönümünü kutlar şahsınızda  tüm konuklarınıza  içten sevgi ve saygılarımı sunarım. İfadelerine yer verdiKuruluşa özel konuşan Balkan Göçmenlerinin Kültürünü Yaşatma Araştırma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ahmet Serkan Ulaş, “9 Eylül 2020 tarihinde türlü zorluklarla Bayraklı ilçesinde kurmuş olduğumuz derneğimiz, 1 yaşında. Bizler bundan 100 yılı aşkın süre önce Anadolu topraklarını vatan bilmiş; kültür ve yaşayış tarzımızı Türkiye topraklarına getirmiş, hatta bu güzel Anadolu topraklarında ölmeyi benimsemiş Balkan ve Rumeli göçmen evlatlarıyız. Bizim yolculuğumuz Selanik’te açılan bir çift mavi göz ile başladı” Derneğimiz üyelerinin hepsi aramızdaki en  büyük Balkan göçmeninin  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun  bilincinde ve içindedir dedi
.BAL-KÜLTÜR Derneğin birinci yılı nedeniyle düzenlenen Rumeli Gecesi’nde halk oyunları ve tapaniler geceye renk kattı.
 Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163