banner183

'BALKAN BARIŞ VE DOSTLUK KAPILARINDA BULUŞALIM' İZMİRLİLERLE BULUŞTU

İzmir'de gerçekleştirilen Uluslararası Balkanlılar Halk Dansları Festivalinde İzmir Kültürpark Atlas sergi salonundaki sergiye İzmir halkı büyük ilgi gösterdi. Sergi açılışını İzmir Milletvekili Sayın Kani Beko ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu'nun katıldığı sergi açılışına ilk gün yaklaşık 1835 kişi ziyarette bulundu.

 


Bosna Hersek'in yurt dışında ilk defa en etkili anlamda tanıtımını amaçlayan, kültür ve sosyo ekonomik alanlarda çok amaçlı proje özelliğini taşıyan sergi, yurt içi ve yurt dışında 126 mekanda sergilenecektir.

 


Proje Koordinatörü ve Uluskarrası Balkan Kooperatifi Genel Başkanı Hamza Yavuz, Projemiz, "Balkanlardan ve Bosna Hersek'ten, Avrupa'ya düzensiz ekonomik göçlere çözüm üretmek amacıyla; Bosna Hersek'in tanıtımı, turizminin geliştirilmesi, yatırımların ve istihdamın artması ve Balkan-Bosna halkının kendi topraklarında barış ve huzur içerisinde yaşamasına zemin hazırlamak için gerçekleştirilmektedir.

 


Projeye Türkiye ve Bosna Hersek arasında Kardeş Belediye Protokolü imzalamış olan Kayseri Talas Belediyesi ile Tuzla kantonuna bağlı Kalesija Belediyeleri sponsor desteği vermektedir. Talas Belediye Başkanı sayın Mustafa Yalçun ve Kalesija Belediye Başkanı sayın Sead Dzafic' e projemize sponsor desteklerinden dolayı, ayrıca sergi alanı için İzmir BB. yetkiliklerine teşekkür ederiz." dedi.

 

Proje Ortağı İzmir Balkan Boşnak Kültürü Derneği Emine Uçar, "Özellikle Bosna minyatür kapılarının yapımında el ve emek destekleri için kadın üyelerine teşekkür etti. Projenin amacına uygun sürdürülebilir olarak devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını" söyledi.

 Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinde gösterime sunulacaktır sergi ile birlikte Bosna hersek'ten 116 yıllık Proleter Kültür Sanat akademisinden 3 profesörün sunacağı sempozyum 12 kişilik canlı orkestra Folklor Ekibi 2 sanatçı ve horondan oluşan kültür ve sanatını Bosna hersenin tanıtacağı bir kültür programı da sponsor belediyelerin isteği üzerine davet edilebilmektedir.

 


Projenin amacı sürdürülebilirliği ve çıktıları açısından her mekanın girişi olan kapıların Balkan kapılarının barışa ve dostluğa açılmasını hedeflemektedir. Proje daha sonra Türkiye'nin 81 vilayetinden oluşan Türkiye kapıları, Kuzey Makedonya ve diğer Balkan Ülkelerinin minyatür kapıları ile devam edecektir.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163