Balkanlada son Katliam: Srebrenitsa soykırımı

Başkan Başoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi;

 

Yakın tarihte İkinci Dünya Savaşında yaşanan en büyük kıyımlardan Yahudi soykırımına (Holokost) şahitlik eden Avrupa kıtası, ikinci bir soykırımıda yine Avrupa'nın göbeğinde Balkanlar’da 1992-1995 tarihleri arasındaki Bosna'da özellikle de Srebnitsa 'da Müslüman Boşnaklara uygulamışlardır.

 

ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın  'Hayatım' isimli kitabında, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Francois Mitterrand'ın 'Müslümanların liderliğinde kurulacak bir Bosna'yı istemediğini' açık bir biçimde yazması ve Avrupa’nın kalbinde Müslüman bir ülkeye izin veremeyecekleri' yönündeki açıklaması, Karaciç’in binlerce insanın işkenceyle öldürüldüğü soykırımı  “Kutsal Savaş” olarak nitelendirdiğini açıklaması, AB'nin Bosna'daki katliamları neden önlemediğinin göstergesidir.                                                      

 

BM VE AB'nin Kurucu antlaşmalarında, insan onuru, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve azınlıklara mensup kişilerin hakları da dâhil olmak üzere insan haklarına saygı ilkeleri üzerine kurulduğu söyleseler de, AB ve BM üyesi küresel güçler kendi ulusal çıkarları doğrultusunda bölgede söz sahibi olmak istemeleri , Avrupa'da Müslüman bir ülkenin problem olacağı düşüncesiyle raporlar, gözlemciler, gazeteciler, Bosna'daki  soykırımı resmederken, AB ve BM yetkilileri davranışlarını değiştirmeyerek soykırımın gerçekleşmesine sebebiyet vermiş, gizli ajanlarındaki  ''Avrupa’nın kalbinde Müslüman bir ülkeye izin veremeyeceklerini bütün dünyaya göstermişlerdir.    

 

Srebrenitsa Katliamı, II. Dünya Savaşı’nda yaşanan kayıplardan sonra Avrupa’da meydana gelen en büyük soykırımın adıdır. Soykırımda 11-77 yaş arası 8372 erkek sivil Boşnak topluca katledilmiş, 11 - 77 yaş arası kadınlar ve kız çocukları ise tecavüz ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Katliamda hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiden sadece 7 bini bulunmuş olup, katliamdan bu yana 1372 kişi hâlâ bulunamamıştır.

Srebrenitsa soykırımında öyle acılar yaşanmış ki, çocukların bile ölmeden önce annesine "Askerler çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi?" sorusu Srebrenitsa Katliamı'nda yaşanan acıların özetidir, her şeyden ümidini kesmiş masum çocukların bile daha fazla zulme uğramadan ölümü kabullenişinin adıdır Srebrenitsa Katliamı.

Son söz  bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'ten ''Bunu hiç unutma evlat. Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı, devam edegelen sömürgeciliği; döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur..''

#Srebrenitsa #SrebrenitsaUnutmadık #SrebrenitsaSoykırımı #SrebrenicaGenocide

 

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163