Beyaz TV, Rasim Ozan Kütahyalı’yı kovdu

Balkan camiası el ele verdi

Beyaz TV, Rasim Ozan Kütahyalı’yı kovdu

Yaklaşık yirmibir ay önce Beyaz TV´de söylediği ahlak dışı söz nedeniyle büyük tepki alan Rasim Ozan Kütahyalı´nın Beyaz TV´den kovulması dolayısıyla Bayrampaşa Bosna Sancak Derneği'nde basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın toplantısına Rumeli camiasının duyarlı STK temsilcileri ve siyasiler yoğun ilgi gösterdi.Yaklaşık yirmibir ay önce Beyaz TV´de  "Halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan yargılanan Rasim Ozan Kütahyalı, geçtiğimiz günlerde Boşnakların ekranlara dönmemesi için kampanya başlattığı Beyaz TV'de yayınlan Derin Futbol'a dönmüştü.Kütahyalının Beyaz TV ye yeniden çıkması üzerine Boşnaklar ve Rumeli Balkan camiası eylem kararı almış, ancak Beyaz TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Gökçek’le Ankara'da yapılan görüşme neticesinde Kütahyalı'nın Beyaz TV. den kovulduğunu söylemesi üzerine eylemi iptal eden, ‘Ahlak Gönüllüleri Platformu’ Bayrampaşa Bosna Sancak Dernek binasında basın açıklaması yaparak süreci adım adım anlattı.Bosna Sancak Dernekleri suç duyurusunda bulunmuş Halen mahkeme süreci devam ederken geçtiğimiz hafta ROK Beyaz TV ekranlarında görüldü.ROK´un Beyaz TV ekranlarına çıkmasıyla Boşnaklar ve Rumeli camiası ayağa kalktı.107 STK temsilcisinden oluşan Ahlak Gönüllüleri Platformu 25 Ağustos Pazar günü akşam Beyaz TV İstanbul binası önünde protostu kararı aldı. Platform temsilcileri Ankara´ya giderek Milletvekili Saffet Sancaklı´nın da iştirakiyle Beyaz TV´nin sahibi Osman Gökçek ile yapılan görüşme sonrası ROK´un TVden kovulduğu bizzat Osman Gökçek sosyal medya hesabından duyurdu.  Görüşme sonrası ROK´un kovulmasıyla protesto iptal edildi. Bunun üzerine Bosna Sancak Derneği salonunda basın toplantısı yapılmasına karar verildi.  Basın Toplantısın konuşan Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar süreci anlatarak, katkısı olan herkese teşekkür etti.Ahlak Gönüllüleri Platformu Başkanı Bahri Sipahi´de yapılan çalışmanın önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek bu çalışmaların ahlaklı bir nesil yetişmesinin de önünü açtığının altını çizdi.Bosna SAncak Derneği Gençlik Kolları Başkanı Merve Büyükbayrak okudu;

İşte o Basın bildirisi;

Kamuoyunu günlerdir meşgul eden, toplumun her kesiminin tepkisini çeken bir rahatsızlığı ortadan kaldırmış olmanın mutluluğuna ve geleceğe dair yeşeren umutlara sahibiz. Rasim Ozan Kütahyalı, 2 yıl önce Beyaz TV’de yorumculuk yaptığı programda Boşnaklara yönelik sarf ettiği hakaretlerle infiale sebep olmuş ve bir gün sonra kanal yönetiminin ilkesel duruşuyla görevine son verilmişti. Kütahyalı’nın, geçtiğimiz hafta yeniden aynı kanalda ve aynı programda ekrana çıkması Rumeli Balkan camiasını ve sağduyulu tüm çevreleri ayağa kaldırdı.

Bizler aynı vatan toprağının evlatları, aynı kaderi paylaşan kardeşleriz. Birimizin ayağına batan diken hepimizin canını yakar, başarısı herkesi mutlu eder. Bu nedenle Boşnaklara yapılan bu hakaret aslında Türkiye’ye yapılmış, Balkanlara yapılmış, ata topraklarımızın yadigarı evladı fatihana yapılmış demektir.

İşte bu bilinçle 110 sivil toplum örgütü 21 Ağustos’ta “Ahlak Gönüllüleri Platformu” adıyla bir hareket başlattı. Bu platformda STK yöneticilerinin yanı sıra ülkenin birlik ve beraberliğini her şeyin önünde tutan meclisteki 5 siyasi partinin temsilcileri de yer aldı. Ahlak Gönüllüleri, toplumun ahlaklı yarınlara emin adımlarla yürüyebilmesi için örnek bir kampanyaya imza attı. Rasim Ozan Kütahyalı’nın Beyaz TV’ye çıkarılması yanlışına tepki olarak 25 Ağustos Pazar günü kanal binası önünde protesto düzenleme kararı aldı.

Bize yakışan, haklıyken haksız duruma düşmemize engel olacak bir titizlikle çalışmalar başladı ve kısa zamanda ülke çapında büyük ses getirdi. Haklı mücadelemizin, gür sesimizin yankıları her yerden duyuldu. Binlerce kişi sesimize ses olmaya hazırlanırken, toplumun her kesiminden protestoya destek mesajları yağarken, Beyaz TV’den Ahlak Gönüllüleri Platformu üyelerine bir davet geldi.

24 Ağustos Cumartesi günü Kanal Genel Koordinatörü Sayın Osman Gökçek, milletvekilimiz Sayın Saffet Sancaklı’nın da yer aldığı toplantıda platform üyeleriyle bir araya geldi. Osman Gökçek, Rasim Ozan Kütahyalı’nın Boşnaklardan özür dilediğini ve kendisinin affedildiğini düşünerek tekrar yayına çıkmasına izin verdiklerini söyledi. Sonrasında yaşanan gelişmeler ışığında yanlış yönlendirildiklerini fark ettiklerini belirten Gökçek, 2 yıl önceki yayın ilkelerinden hiçbir taviz vermediklerini ve Rumeli Balkan camiasının tüm hassasiyetlerini paylaştıklarını ifade etti.

Kütahyalı’nın affedilmesinin mümkün olmadığını belirten Ahlak Gönüllüleri Platformu’nun net duruşunun ardından, Beyaz TV yönetimi Rasim Ozan Kütahyalı ile yollarını ayırma kararı aldı. Kütahyalı bundan sonra ekranlarda olmayacak.

Halkın onaylamadığı, vicdanının kabul etmediği bir şeyi yapmaya kalkışmak olsa olsa yel değirmenlerine savaş açmaktır. Ve bu savaşın kaybedeni bellidir. Beyaz TV, camiamızın ve toplumun haklı gerekçelerini göz önüne almış ve tıpkı 2 yıl önceki gibi doğru olanı yapmıştır. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Canlı yayında yorumculuk yapmanın sorumluluğunu yerine getiremeyerek toplumun bir bölümüyle ilgili bu hakaretleri yapan şahsın kamu vicdanında mahkum olduğu ceza müebbet ekran yasağıdır.

Bu konunun herhangi bir provokasyona fırsat verilmeden çözülmesi, siyaset üstü bir yaklaşım ve Rumeli Balkan camiasına yakışan sağduyu ile başarılmıştır. Haklı iken haksız duruma düşmemek için ince eleyip sık dokuyan, doğru zamanda doğru yerde doğru stratejiler üreten herkese teşekkür ediyoruz.

Artık tüm gözler Kütahyalı’nın bu hakaretlerinden ötürü yargılandığı davaya çevrilmiştir. Sivil toplum örgütlerimiz ve duyarlı halkımızla 13 Eylül Cuma günü Çağlayan Adliyesi’ndeki 6. duruşmada olacağız ve gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Bağımsız Türk yargısına her zaman olduğu gibi güvenimiz tamdır.

Ahlak, çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras olacak. Bundan sonra birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek çok daha güzel yarınlara hep birlikte yürüyeceğimize eminiz.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz… 


Haber:Doğan Prepol
https://youtu.be/7hkOl4_xb4o?t=11
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163