Bosna Sancak Derneği 30 yaşında

Bosna Sancak Derneği 30 yaşında

 

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin 30. yıldönümü kutlamaları ve kültür merkezinin açılışı dernek merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Dernek, yaptığı girişimler sonucu adının başına Türkiye’yi alarak Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği oldu.


 


Derneğin 30. kuruluş yıl dönümü ve kültür merkezinin açılışına siyaset dünyasının ilgisi de yoğun oldu. Açılış törenine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Başkan Vekili Celal Adan, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Argun, Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Karadağ Büyükelçisi Perisa Kastratovic, Sırbistan Büyükelçisi Zoran Markovic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç ve Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç’i temsilen Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka, Karadağ Ulaştırma Bakanı Osman Nurkoviç, Sancak Boşnak Milli Meclisi Başkanı Jasmina Curiç, Novi Pazar Belediye Başkanı Nihat Bişevac, Sjenica Belediye Başkanı Hazbo Mujoviç, Tutin Belediye Başkanı Kenan Hot, siyasi partilerin temsilcileri, belediye ve kaymakamlık birim müdürleri, STK temsilcileri, Türkiye'nin değişik Kentlerinden, İlçelerinden çok sayıda Boşnak Dernekleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin 30. yıl kutlama programının açılış konuşmasını dernek başkanı Muhammet Sancaktar yaptı.


 


SANCAKTAR DERNEĞİN FAALİYETLERİNDEN BAHSETTİ

Derneğin, Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Bosna Savaşı’yla birlikte farklı bir misyon kazandığını söyleyen Muhammet Sancaktar, derneğin Bosna Savaşı esnasında 40 bin insanı ağırladığını belirtti. 

Derneği kamu yararı statüsüne kavuşturmalarının ardından yaptıkları faaliyetlerin Türkiye ve Balkanlarda daha etkili olduğunu belirten Muhammet Sancaktar, derneğin bugüne kadar yaptığı faaliyetlerden bahsetti.

Adana, Kütahya, Bursa ve İstanbul Gaziosmanpaşa’da derneğin temsilcilikleri bulunduğunu aktaran Muhammet Sancaktar, bu sene 200 öğrenciye burs vereceklerini müjdeledi. 

Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketinde yaptıkları yardımlarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından altınla ödüllendirildiklerini hatırlatan Muhammet Sancaktar, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece saat 1’de bildiri yayımlayarak darbeyi kınayan ilk dernek olduklarını vurguladı.

30. yıl kutlamalarında büyük bir konser vermeyi planladıklarını kaydeden Muhammet Sancaktar, kahraman Türk askerlerinin Barış Pınarı Harekatı’nda olmasından dolayı konseri ileri bir tarihe ertelediklerini belirterek Mehmetçiklere asker selamı yaparak selam yolladı.

Cumhuriyet Bayramı ve 20 Kasım’da kutlanacak olan Sancak Günü’nü tebrik eden Muhammet Sancaktar, derneğin kurucu başkanı merhum Zahit Gürdal’a da Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar’ın ardından Bosna Hersek Sarayevo Belediye Başkanı Abdullah Skaka, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

 

 

AYDINER SALONDA BULUNANLARI BOŞNAKÇA SELAMLADI

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, salonda bulunanları Boşnakça selamladıktan sonra şu açıklamalarda bulundu: “Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’mizin kuruluşundan itibaren hayırlı işler yapan kurucu başkan ve yönetim kurullarını aynı zamanda derneğin çatısı altında hizmet etmiş olan herkesi tebrik ediyorum. Az önce Sarajevo Belediye Başkanımız rahmetli Aliya İzzetbegoviç ve silah arkadaşları için çok önemli şeyler söyledi. Burada onun ruhunu şad etmek zorundayız. Çünkü bugün Bosna’da Sancak bölgesinde Müslüman Boşnak kardeşlerimiz başları dik bir şekilde yürüyorlarsa o Aliya İzzetbegoviç’in dik duruşu sayesindedir. Allah gani gani rahmet eylesin. Bugün Bosna’da hala bir hükümet kurulmadıysa bunu Aliya gibi bir lider olmayışına bağlıyorum. Biz biriz, iriyiz, diriyiz, kardeşler topluluğuyuz hep birlikte hem Bosna’yız hem Sırbistan’ız hem de Türkiye Cumhuriyeti’yiz. Türkiye Cumhuriyet’i anavatandır ve anavatan kucağını açmıştır. Türkiye ayağa kalktıkça Bosna ayağa kalkacaktır, Sırbistan ayağa kalkacaktır, Karadağ ayağa kalkacaktır.”

 

KAYMAKAM ŞENEL: İKİ FARKLI MİLLETİZ AMA TEK YÜREĞİZ

Başkan Aydıner’in ardından söz alan Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Balkanların en zorlu coğrafya olduğunu belirterek, yaşananların ardından bağımsız bir Bosna Hersek’i görmenin sevindirici olduğunu söyledi. 

Bosnalıları cesur, yiğit ve kararlı olarak duyduğunu vurgulayan Kaymakam Şenel, Bayrampaşa’da görev yapmaya başladıktan sonra Balkan göçmenlerinin cesur, yiğit ve kararlı olmalarının yanı sıra güler yüzlü, kibar ve nazik olduklarının da değerlendirmesinde bulundu.

Bayrampaşa’yı diğer ilçelerden ayıran en önemli özelliğinin kültürel sınırlar olduğunu aktaran Kaymakam Şenel, “Kültürün yaşamasında ve gelecek nesillere aktarılmasında birtakım organizasyonlara ihtiyaç var. Bu manada Bosna Sancak derneğimiz çok önemli bir görevi ve misyonu üstlenmiş durumda. Bundan sonraki süreçte de derneğimizin Balkanlar ve ülkemiz arasında köprü olacağını biliyorum. Biz hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Bosna Hersek Devleti olarak iki farklı millet ama tek yürek olarak kendimizi görüyoruz.” diye konuştu.  

 

İTO BAŞKANI AVDAGİÇ: BİZ BU TOPLUMUN ASLİ UNSURUYUZ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni vefanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiği için tebrik ederek şu açıklamalarda bulundu: “Ben Yugoslavya da doğdum ama her iki dedem de Osmanlı vatandaşı olarak dünyaya geldi. Biz bu toplumda hiçbir zaman bir ayrı unsur olarak kendimizi görmedik. Bu toplumda bizi öyle görmedi. Biz bu toplumun asli unsuruyuz ve asli unsuru olmaya devam edeceğiz. Bizi kategorize etmeye çalışanlara bu tip çalışmalarla imkân vermeyeceğimize eminim. Bir önemli ricam daha var. 1884 Berlin Konferansı’ndan bu zamana kadar geçen süre içinde o topraklardan buraya kadar gelenler çok büyük acılar çektiler. Her 10 yılda, 15 yılda, 20 yılda bir zulüm gördüler. Biz bu trajedileri ortaya çıkarmak, bunu bütün dünyanın önüne çok net bir şekilde koymalıyız ki bize birtakım suçlamaları getirenlerin aslında kendilerinin bu suçun ana müsebbibi olduklarını ortaya koyalım. Daha bundan 20-25 sene evvel Avrupa’nın göbeğinde yapılan bu zulme seyirci kalanların bugün bize insanlık, demokrasi dersi vermeye asla hakkı yoktur.”

 S
AFFET SANCAKLI: OSMANLI DEDEMİZ, TÜRKİYE BABAMIZ   
MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ise birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, “Türkiye Cumhuriyeti’nde binlerce yıldır kardeşçe yaşıyoruz. Birileri bu kardeşliği bozmak istiyor. Bizi ayrıştırmaya çalışıyorlar. Biz çok uyanık olmak zorundayız ki bu Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalsın. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bir Balkan çocuğu. Birileri Osmanlıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Osmanlı İmparatorluğu bizim dedemiz, Türkiye Cumhuriyeti de bizim babamızdır. Bunları ayrıştırmaya kalkan haindir.” dedi.  


İLHAMİ ÖZCAN ARGUN: DERNEĞE TÜRKİYE İBARESİNİN KONULMASINDAN GURURLUYUM

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Argun ise yaptığı konuşmada, “Bugün acılar ve dramlarla dolu yakın tarihimizden uzak Bosna Sancak Kültür Merkezi’nin açılışını ve derneğin kuruluşunun 30. yılını kutlama mutluluğunu paylaşmak üzere bir araya geldik. Ülkemizdeki tabelalarda T.C.’nin kaldırıldığı günlerde bugün bu derneğimize Bakanlar Kurulunca Türkiye ibaresinin konulmasından dolayı çok onurlu ve gururluyum.” ifadelerini kullandı.  

 

MUSTAFA DEMİR: GÖNÜLLERE SINIR ÇİZEMEZSİNİZ

Konuşmasında yaşadığı iki anıyı paylaşan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, 1990’da İtalya’nın güneyi Adriyatik’ten yukarı eski Yugoslavya’ya geçiyoruz. Sınır kontrolünde pasaportumu gösterdim. Oradaki Yugoslav polisi bana ‘Merhaba komşu’ dedi.  Bu gönül coğrafyasının sınırını orada görmüştüm. Yıllar sonra bir Çin ziyaretimde ise Çin Seddi üzerinde bize mimandarlık yapan genç çocuk Türk olduğumuzu öğrendiğinde ‘Biz bu Çin Seddi’ni sizin yüzünüzden yaptık’ dedi. Siz ülkelere sınır çizebilirsiniz ama gönüllere sınır çizemezsiniz.” dedi.  


KONUK ÜLKELERİN TEMSİLCİLERİNDEN HAYIRLI OLSUN TEMENNİSİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir’in ardından Karadağ Büyükelçisi Perisa Kastratovic, Sırbistan Büyükelçisi Zoran Markovic, Karadağ Ulaştırma Bakanı Osman Nurkovic ve Sancak Boşnak Milli Meclisi Başkanı Jasmina Curic birer konuşma gerçekleştirdi. Konuk ülkelerin  temsilcileri yaptıkları konuşmalarında Bosna Hersek Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin 30. Kuruluş yıldönümünün hayırlı olmasını dilerken, derneğin bugüne kadar çok önemli işlere imza attığını ve bundan sonra da atacağına inandıklarını belirttiler. Konuk ülke temsilcileri, yeni açılan kültür merkezinde bir çok etkinliğin düzenlenecek olmasından da memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

 


CELAL ADAN:
SANCAK BİZE EMANETTİR

TBBM Başkanvekili Celal Adan ise MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli’nin selamlarını ileterek yaptığı konuşmasında,  “Anadolu’da ‘aslan yattığı yerden belli olur’ derler. Ben aslanları tebrik ediyorum. Balkan dağlarının yiğit evlatları, Sancak’ın adını dillerden, yadını gönüllerden düşürmeyen evlatlarıma selamlarımı sunuyorum. Sancak bizim gönül coğrafyamızda çok önemli yerlerden biridir. Sancak,  tarihimize bizden miras kalmıştır. Balkanlarla ilgili duyduğumuz her türkü bizim bağrımızı dağlar. Sancak, Anadolu ve Rumeli’nin kaderini birleştiren bir yerdir. Gazi İsa Beyin emanetidir, bize yadigardır. Onlara ‘Evlad-ı Fatihan’ deriz. Kendi öz kardeşlerimiz biliriz. Sancak’ın mazisi şanlı yakın tarihi kanlıdır. Savaşta en çok darbe alan yerlerden biridir. Geçmişte haritadan silinmek istemiş Sancaklılar direnmiş, boyun eğmemiş ve teslim olmamıştır. Toplu katliamlara, insanlık suçlarına karşı Sancaklılar karsı gelmiştir. Üç hilal başta olmak üzere Sancak sembolü de bize çok şeyi anlatmaktadır. Şair Sezai Karakoç, ‘Zambaklar en ıssız yerlerde açar’ der. Sancaklılar da o zambaklar gibi boyun eğmeden yaşayan gururlu insanlardır. 30 yıldır mücadele veren Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne teşekkür ediyorum. Merkezin hayırlı çalışmalara ev sahipliği yapmasını diliyorum” diye konuştu.  Konuşmasının Türk milletinin birlik ve beraberliğine vurgu yapan Adan, sınırlarımızda kurulmak istenen terör devletine karşı Türk milletinin dik duruşu sayesinde geri adım atıldığını da ifade ederek, “Bu millet sabırlıdır. Biz büyük bir milletin evlatlarıyız. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın” ifadelerini kullandı. Celal Adan başka bir toplantıya gideceğini belirterek açılıştan ayrılırken, “Bölgemizin insanı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teröre en çok direnen hatta mevzilere kadar bir yiğit insan. Allah ona güç versin” diyerek törenden ayrıldı.

 BAKAN SOYLU’DAN DERNEĞE “TÜRKİYE” ADININ VERİLMESİ MÜJDESİ

Törenin son konuşmacısı olarak kürsüye davet edilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise yaptığı selamlama konuşmasının ardından, “Cuma günü Karadağ’daydık. Hem Saffet Erdem hem de Bayram Akgül birlikte bizim için de hem verimli, hem yapıcı, hem faydalı, hem de öğretici bir gün geçirdik. Dostluğun, kucaklamasının olduğu bir gün yaşadık. Değerli dostum, Karadağ İçişleri Bakanının gösterdiği samimiyet ve sıcaklık günün her saati kendini hissettirdi. Oradaki karşılaştığımız insanlar da kardeşliğimizi, dostluğumuzu net bir biçimde bize ifade etiler. Karadağ Başbakanı’nı da ziyaret ettik. Huzurunuzda tekrar buradan onlara teşekkür ediyorum. Bugüne kadar bir çok kez sizinle birlikte olduk, ömür verirse olmaya da devam edeceğiz. Kültürünüz, kardeşliğiniz, öğretileriniz içinde yetişen bir kardeşiniz olarak sunu söylemek isterim. Bizler çok da iyi anladığımız bir coğrafyanın çocuklarıyız. Yakın bir zamanda Arnavutluk’a  gittim. Daha sonra da Sırbistan’a giderek İçişleri Bakanı ile de görüştüm. Bölgede bir çok yere gittik. Gördüğüm şu; 21. asır içinde hep birlikte biz çok daha güçlü olmalıyız. Bugün ısrarla altını çizmek istiyorum ki, Balkanlar, Anadolu ve bu coğrafyanın kültürüne ciddi bir ihtiyaç var. Komşuluğun, birlikteliğin ne olduğunu unutmamalıyız. Ülkelerin coğrafyalarının her birinde özelikle camilerimiz, medreseler ve onlara uzattığımız el, karşılıklı anlayış ve o kucaklaşma inanınız ki bizim sorumluluklarımızı, anlayışlarımızı farklı noktalara taşıyor. Siyaseten fikir ayrılıklarımız, farklı düşünceler, anlayışlar olacaktır ama bu bizim üzerimizdeki sorumluluğu eksiltmemeli. Biz güçlü bir medeniyetin çocukları olarak birlikteliğimize müdahale ettirmemeliyiz. Çığlığımızı yüksek tutmalıyız. Bu Avrupa’yı ve dünyayı etkilemek durumdadır. Başkalarının ne dediğini dinlemek zorunda değiliz. Emperyalistlerin hiç birisi bizleri yok edemez. Bugün 21. asrın çocukları olarak dedelerimizin, ninelerimizin emanetlerine sahip çıkmalıyız. Yapmamız gereken çok iş var. Uzanmamız gereken çok yer var. Türkiye bugün çok güçlü bir pozisyon ortaya koymaktadır. Bu coğrafyanın güçlü bir pozisyonu olmalıdır. Barış Pınarı Harekatı sonrasında Rusya’nın, Amerika’nın masaya gelip bu sonuç alındıktan sonra dar çerçevede bize söylediği bir cümle var. Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi bu sadece ve sadece terörizme karşı insanlığın başarısıdır. Türkiye’nin sorumluğu budur. Bu sorumluluk noktasında hareket etmeye devam edeceğiz. Terörizmin her noktasında bizler çocuklarımızın geleceğini ellerinden almaya çalışanlara karşı duracağız. Geleceğimizi bunlara teslim edemeyiz. Bir taraftan da kaçak göçü, şehirlerdeki güvensizliği ve uyuşturucu gibi durumlarla mücadele ediyoruz. Rahat bir nefes almak için bu kararlılığı devam ettireceğiz. Bu birliktelik de bizleri güçlü tutar. Bu coğrafyadan olup da zenginleşen bu güzel insanlar içinde buradan ayrılmayan ve geleneklerinden kopmayan bir çok insan var. Ne olursunuz kendi çocuklarınıza da bunu tavsiye edin. Sivil toplum deyince Muhammed Sancaktar başkan ve yönetim kuruluyla görüşürken gündeme gelmişti. Çok yoğun bir günü devirdiğimiz bir gece güzel bir işe imza attık. Türkiye ismi derneğinize hayırlı, uğurlu olsun. Her birinizi saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

Bu açıklamayla birlikte salonda büyük bir alkış tufanı koptu. Yüzlerce kişi, Türkiye’nin ilk Boşnak STK’sı olan derneğin bu onura layık görülmesinden dolayı büyük bir mutluluk yaşadı.
Konuşmanın ardından Muhammed Sancaktar, Bakan Soylu’ya plaket takdim etti.
Yapılan konuşmaların ardından Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin kültür merkezinin açılışı ve yeni adının yer aldığı tabela kalabalık bir protokolün huzurunda resmen açıldı.

 

Kaynak:paşavizyon

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163