Boşnaklarda Milliyetçilik ve Irkçılık var mı?

Nusret Sancaklı'nın sosyal medya hesabından paylaştığı yazı;

BOŞNAKLARIN TARİHİNDE, KÜLTÜRÜNDE VE BOŞNAKÇA SÖZLÜKTE MİLLİYETÇİLİK KELİMESİ YOKTUR, HİÇ OLMADI !

Aşırı milliyetçi ve ırkçı Sırp Çetnikleri, Hırvat Ustaşaları, Karadağcıları görmeyen hatta onlara dolaylı destek verenler, Boşnakların kendi tarih ve kültürlerine sahip çıkma ve koruma mücadelesini anlayamaz. Boşnaklar tarihlerinde kimseye soykırım yapmadı. Komşuları Boşnaklara soykırım yaptı.

Yazılarımdan rahatsız olan bir kesim, aynaya bakmadan (!) yazdıklarımı kendi istedikleri gibi anlayıp, doğrudan olmasa da dolaylı olarak yazdıklarımın satır arasında birşeyler arıyıp duruyorlar.

Hiç zahmet etmesinler. Hatalar bulabilirler ama, istediklerini bulamazlar. Benim bir geçmişim ve bilinçli olarak yaşamış olduğum bir yarım asırlık hayatım var. Söylediklerim, yazdıklarım değil, beni geçmişte yaptıklarım anlatıyor.

Her şeyden önce ben, Türk Milleti'nin bir ferdi olmakla gurur duyuyorum. Bu Millet ile 500 yıllık kaderi paylaşmış bir soydan geliyorum. Bu kaderi paylaşmanın bedelini soyuma yapılan onbir (11) soykırım, onlarca katliam, anavatandan sürülme ve topraklarımızı, ninelerimizin, dedelerimizin mezarlarını bırakarak vatan bildiğimiz Türkiye'ye kaçmakla ödedik. Bizi, buralarda da rahat bırakmayıp, beş (5) miklondan fazla Boşnak kökenli Türk vatandaşları üzerinde oyun üzerine oyunlar oynanıyor. Korkuyorlar !

Yazılarımda Boşnakların ellerinden çalınmış tarihleri ve kültürleri ile ilgili gerçekleri, bir bilim insanı ahlakı ve de bilimsel metodolojiye uyarak devamlı kaynak göstererek yazılar yazıyor olmam, Boşnaklara onbir (11) soykırımı yapmış olanları, bir daha soykırım tekrarlanmasın diye soykırımları da yazıyor olmam, birileri tarafından bu çalışmalarımın milliyetçilik olarak yorumlanması karşısında söyleyecek tek sözüm var; aynaya baksınlar. En tehlikeli milliyetçiler; maskeli milliyetçilerdir.

Sırpçılık, milliyetçilik olmuyor!

Karadağcılık, milliyetçilik olmuyor!

Slavcılık, ırkçılık olmuyor!

Ama, insan olmak milliyetçilik ?!

Herkese şunu hatırlatmak isterim; Bosna Kasapları, adalet önünde soykırım suçu işemekten ömür boyu hapis cezası alanlar, Slobodan Miloşeviç, Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç ve de onlar gibileri daha önce Yugoslavya Komünist Partisi üyeleri, başkanı, teorisyeni, subayları yani sosyalist görünen, sosyalist maskesi (!) takmış, bırakınız milliyetçi olmak gerçek birer Sırp Karadağlı faşist ve ırkçı idiler !!!

Onlara 1960'lı yıllardan sonra kimse, "Ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun" dememişti.

Türkiye'de maskeler dernek ve vakıflarda görev alarak veya dernekler kurarak takılıyor galiba ?

Onlara da aynı sözü hatırlatmak isterim.

Bir insan muhafazakar, demokrat, sosyal demokrat, sosyalist vs. olacak ama, soykırıma uğramış insanlardan yana değil de onlara soykırım yapmış olanları koruyan, barındıran, kahraman ilan edenlere toz kondurmayacak.

Ben doğru bildiğim yol üzerinde ne o'cu ne bu'cu, sadece inan olarak tek başına da olsam duracağım.

Yazı Nusret Sancaklı'nın sosyal medya hesabından alınmıştır.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×