BOŞNAKLARI BÖLME ANITI YAPILACAK MI?

BOŞNAKLARI BÖLME ANITI YAPILACAK MI?

Çanakkale Savaşı’nda düşmana karşı savaşan Boşnak Müslümanlar için Çanakkale Şehitliği’ne Boşnak anıtı yapılması ilk defa geçtiğimiz yıl gündeme geldi. Anıt konusunu o günlerde ülkemizde kimse gündeme getirmedi tartışmadı bile. Gündeme getiren de kim Biliyor musunuz? Sırbistan’ın Sancak bölgesi illerinden Tutin Belediyesi Meclis Başkanı Esad Holiç ve Siyah Kuğular Derneği’nin ikinci başkanı Harun Hodziç. Çanakkale Şehitliği’ne geçen yıl yaptıkları ziyarette “Boşnak Anıtı” yapılmasını gündeme bu iki isim taşıdı.BEŞ DERNEKTEN İMZA

Anısına ve konusuna uygun bir anıt yapılması için fikir sahipleri ile yapılan görüşmelerin ardından, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Türkiye Bosna Sancak Derneği, Sırbistan Boşnak Milli Meclisi, Karadağ Boşnak Milli Meclisi, Bosna Hersek Preporod Derneği’nin de aralarında bulunduğu beş imza ile Çanakkale Şehitliği’ne     “Boşnak Anıtı” yapılması için gerekli girişimlerde bulunuldu. Fakat ne hikmetse bu güne kadar hiçbir kimsenin aklından bile geçmeyen “Şehitlik Anıtı” konusu nedense, Sancaklı Boşnaklar fikir babası olunca hemen devreye giriyorlar ve “Bosna Hersek Boşnakları Anıtı” adı altında anıt yapma girişiminde bulunuyorlar. Yapımı planlanan bu anıtın taslağında, Sancak bayrağı ve Sancak terimine hiçbir şekilde yer verilmemiş.

 SANCAK  DİĞER ÜLKELER OLUR MU?

Sancak "diğer ülkeler" şeklinde kategorize edilmiş, bölgeden soyutlanmış, anıtta günümüzün Bosna Hersek Bayrağı yer almış. Bu durum açıkcası Sancaklı ve Balkan coğrafyasından Türkiye’ye göç eden Boşnakların canını acıtmaktadır. Nedeni ise çok basit. Tekrar söylemekte fayda görüyorum. Çanakkale Savaşı’nda 15.700 Sancaklı Boşnak şehit oldu. Anıtta o dönemin Bosna ve Sancak bayrakları ile beraber Türk bayrağının da bulunması gerekiyor. Benim gördüğüm kadarıyla İstanbul’da bulunan Türkiye Bosna Sancak Derneği ve İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği İzmir Bosna Sancak Derneği ve Burhaniye Rumeli Balkan Göçmenleri Derneği, anıtta Sancak bayrağının olmamasına ve Sancak adının geçmemesine itiraz ediyorlar. Ayrıca Boşnak tarihçi araştırmacı Nusret Sancaklı da anıtın bu haline sert tepki göstererek sosyal medya hesabında çok güzel bir yazı kaleme almış ben de o yazıyı aynen aldım, gazetede yayınladım. Okumanızı tavsiye ederim.

BATILILAR ÜÇ MAYMUNU OYNADI

Nusret Sancaklı, konuyu şöyle özetlemiş:Çanakkale savaşlarında Boşnaklar hangi bölgeden gelmiş olurlarsa olsun Türkiye için ve Türk bayrağı altında şehit oldular.1992-1995 yılları arasında Boşnaklara yapılan soykırımda üç maymunu oynayan batılıların çizdiği ve Bosna Hersek'te üç farklı etnisiteyi; Boşnaklara ve Müslümanlara soykırım yapmış Bosnalı Sırpları ve Bosnalı Hırvatları da dahil, temsil eden bayrak için şehit olmadılar.”

 

15 BİN 700 BOŞNAK YOK SAYILIYOR

Şimdi ben de soruyorum: Çanakkale Savaşı’nda ölen kayıt altına alınan 15.700 Sancaklı Boşnak neden yok sayılıyor? Kimse kusura bakmasın Bugünkü Bosna Hersek bayrağının şehitlikte olması demek, Çanakkale Savaşı’nda şehit olan Boşnak Müslümanlarının kemiklerini sızlatacaktır. Çünkü günümüz Bosna Hersek bayrağı Sırpları ve Hırvatları da temsil ediyor. Bosna Hersek dışında yaşayan başta Sancak olmak üzere Makedonya, Arnavutluk yani eski Yugoslavya’nın değişik yerlerinde yaşayan Boşnak Müslümanlar yok sayılıyor. Bu anıtı yapmayı bugüne kadar düşünemeyenler yangından mal kaçırır gibi adı o dönemin bayrağını kullanmıyorlar hemen şehitliğe anıt yapma girişiminde bulunuyorlar.

KEMİKLERİNİ SIZLATIYORSUNUZ

Sancak bölgesinden ve Balkanlar’ın diğer bölgesinden Türkiye’ye göç eden Boşnak dostlarımıza da birkaç sözüm olacak: Sizler bu anıtın “Boşnakları Bölme Anıtı olduğunun farkında değilsiniz galiba! Bu bölücü anıtın yapılması için para veren Sancaklı ve diğer Balkan coğrafyasından göç eden Boşnaklar atalarınızın kemiklerini sızlatmak istiyorsunuz galiba. Adında Sancak ve Balkan olan dernek başkanları ve üyeleri sizler bu Boşnakları bölme anıtına destek veriyorsanız sizler de atalarınıza ihanet ediyorsunuz ve atalarınızı inkar etmek olmuyor mu? Bu bölücü anıttan bir an önce vaz geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu anıt şayet bu kadar itiraza rağmen yapılırsa ki, zannetmiyorum. Sancaklı ve diğer balkan ülkelerinden Türkiye’ye göç eden Boşnak dostlarımızın bu yanlışa, “Boşnakları Bölme Anıtı”na karşı tepkilerini açık açık dile getirmelerini ve protesto etmelerini bekliyorum.

ŞEHİT BOŞNAKLAR ANITI YAZILMALI

Anıtın üzerine “Şehit Boşnaklar Anıtı” yazılmalı ve o dönemin Bosna ve Sancak bayrakları bulunmalı. Böyle bölücü bir anıt olarak yapılmasını ben de kabul etmiyorum. Neden mi? benim dedemin kardeşi de savaştı Çanakkale’de, Burhaniye’den yaşayan Sancaklı Boşnakların ataları da savaştı Çanakkale de. Sizler Sancaklı Boşnakları ve diğer bölgelerdeki Boşnakları yok hükmünde sayamazsınız. 15.700 Sancaklı Boşnak sizlerin yakanıza yapışır, bunu unutmayın ve yanlışınızdan bir an önce dönmenizi diliyorum. Son olarak Boşnak hemşehrilerime rahmetli Aliya İzetbegoviç'in vasiyetini hatırlatmak istiyorum. "Boşnaklar, sizi bölmelerine izin vermeyin, eğer sizleri bölerlerse Bosna'yı da bölerler."

Çanakkale Savaşının olduğu dönemde Sancak Ülke değildi diye savunabilirler, Bende şunu sorarım o zaman, Bosna Devlet miydi? Başbakanı kimdi?


Haber:Doğan Prepol Poroviç

 

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163