BOŞNAKLARIN MUTLAKA OKUMASI GEREKEN BİR KİTAP

Nusret Sancaklı editörlüğünü yaptığı kitapla ilgili şunları söyledi;


'
Slavlar gelmeden önce sanki bu toprakların (Bugünkü Bosna Hersek ve Sancak toprakları) Slavların (Sırpları, Hırvatların) Bosna’ya gelip de yerleşmelerini bekliyormuş gibi boş, ıssız olduğu ve burada yaşamış olan o dönemin  süper  gücü  Roma  İmparatorluğu’nun  bile  yok edemediği bir zamanların güçlü  İlir halkının, Slavların gelişi ile nasıl oldu ise birden “adeta sisler içinde” kaybolmuş olduklarını, Sırplar, Karadağlılar ve Hırvatlar bize kabul ettirmeye çalıştılar. Biz Boşnaklar, bize yapılan baskılar sonucu böyle öğretiler için istemesek te inanmak zorunda bırakılmış iken,  sadece içimizden bazı özel kişiler, şu soruları sormaktan kendilerini alamadılar: “Slavların bölgeye gelmeye başladıkları, günümüzden 1400 ile 1500 yıl öncesinde de burada binlerce yıl varlığını sürdürmüş olan bir halk (İlirler, Keltler, Traklar, Romalılar, Hun Türkleri, Gotların kalıntı ve karışımları olan Bosna halkı) nasıl oluyor da tamamen ortadan kalkmış olabilir? Bunun yanı sıra nasıl oluyor da Bosna’nın etrafında yer alan soğuk, sisli, bataklıklarla dolu iç karartıcı ücra ülkelerdeki elverişsiz şartlar altında varlıklarını sürdüren Orta Avrupa’daki diğer halklar, çağlar boyu medeniyetler kurup, günümüze kadar yaşamlarını sürdürmüşler ama, Bosna gibi yeraltı ve yerüstü doğası ile zengin ülkede kimse yaşamamış? Yani Avrupa’nın orta yerinde yer alan, iklimi çok uygun, toprakları verimli, çağıldayan akarsuları, etrafı zengin orman örtüsü ile örtülü, madenleri bol olan bu güzel ülkenin yerleşik medeni halkı nasıl oluyor da barbar Slavların gelişiyle birden ortadan kalkmış oluyor? Buna karşı iklimi soğuk, verimsiz topraklarda yaşamış Bosna’nın bitişiğindeki komşu ülke insanları ise günümüze kadar aynı kıtanın topraklarında kimliklerini koruyarak yerleşik yaşamış olsunlar?

 

“Gerçekte  Bosna’da  neler  oldu?  Burada  asıl  olan  mesele  nedir?” gibi soruların yanıtlanması gerekiyor.

 


M.Ö. 723 yılında kurulan ve M.Ö. 27 yılında imparatorluğa dönüşmüş, sahip olduğu gücüyle neredeyse o zamanki dünyaya hükmetmeyi başarmış olan Roma  İmparatorluğu, o zamanın Bosna’sını, diğer adıyla  İlirya topraklarını tamamıyla ele geçiremeyip sadece belli bir bölümünü taşra vilayeti olarak elinde tutarken, yüzlerce yıl sonra M.S. 7. yüzyılda bir anda ortaya çıkan Slav kabilelerinin  buraları istila  ederek, yerli halk sanki  çok güçsüz imiş gibi hemen ve tamamen ortadan  kaldırmış olması  mümkün olabilir mi?

 Bu kitap bunun mümkün olmadığını ve Avar Türk Kanlığı'nın baraberinde insan gücü olarak getirdiği Slavlar'dan önce Bosna'da çok gelişmiş bir sosyal yapının, kalabalık İlir kökenli bir nüfusun yaşadığını ve bu nüfusun Bosna'dan gelip geçen halklarla karışıp kendini daha sonra Boşnyani halkı olarak birleştirdiğini  belgeleri ile ortaya koyuyor. Boşnyaninlerin de 15. yüzyıldan sonra Müslüman ve Osmanlı İmparatorluğu halkı halkı olduktan sonra da Boşnaklar olarak adlandırıldıklarını anlatıyor.

 

Boşnakların kökenlerinde o topraklarda binlerce yıldır yaşayan yerli halk ile o topraklardan gelmiş ama, bir bölümü kalmış halkların oluşturduğu tartışmasız bir gerçektir.

 

Genetik veriler Slav kökenli Boşnakların sadece %15 civarında olduğu diğer %85'lik çoğunluğu Yerel Bosnalılar, İlirler, Gotlar, Keltler ve Türkler ile az sayıda Trakların oluşturduğunu bilimsel olarak gösteriyor.' dedi

 

Haber: Doğan Prepol 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163