Bugün günlerden ‘SREBRENİTSA’

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Gül, SREBRENİTSA’NIN 26’ncı Yılında Bir Mesaj YayınladıSrebrenitsa İçimizde Kanayan Bir Yara

Abdullah Gül, her yıl olduğu gibi otobüslerle Srebrenitsa'da düzenlenen anma törenlerine katılmayı çok arzu etmelerine karşın, COVİD-19 pandemisi nedeniyle bu yıl da katılamadıkları için üzgün olduklarını söyledi.

Gül, "Bu acı asla unutulmayacak. 2.Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa’nın ortasında işlenen bu insanlık ayıbı, tarihte kayıtlara soykırım diye geçti. BM’ye sığınan Boşnak'ları koruması gereken Hollanda'lı komutan Boşnak'ları kandırdı ve ellerinde olan az sayıda silahları BM teslim etmelerini istedi. Boşnaklar az sayıdaki silahlarını teslim etti. Canlarının güvence altında olduğunu zannediyorlardı, ancak Hollanda'lı komutan emrindeki askerlere Srebrenitsa’yı terk etmeleri talimatını verdikten sonra Srebrenitsa’yı Ratko Mladic’e teslim etti. Boşnak'lar, Hollanda'lı komutanın kendilerini eli kanlı Ratko Mladic’e sattığından haberleri olduğunda artık çok geçti. Eli kanlı Ratko Mladic BM kampına sığınan çoluk çocuk, kadın, yaşlı, genç demeksizin Boşnak'ları katletti. BM ve ABD 20.yüzyılda yaşanan bu soykırıma kulaklarını tıkarken maalesef gözlerini de kapattılar" diye konuştu.

Srebrenitsa kırsalında bin kişiyi esir alan grup Ratko Mladiç’ın talimatıyla cesetlerin tanınmaması için parçalara ayrıldığını hatırlatan Gül, "Bu insanlık ayıbı nerede işleniyor? Her fırsatta insan haklarına vurgu yapan Avrupa’nın göbeğinde. Bir nebze de olsa Lahey Adalet Divanı verdiği cezalar haklılığımızı ortaya koyduğu için az da olsa seviniyoruz. Binlerce masum Boşnak soykırıma uğraması unutulamaz unutulmayacak ve unutturmayacağız. Bu gün günlerden ‘Srebrenitsa’" dedi.

Bu soykırımla ilgili, Boşnak'ların güvenliğini sağlamakla görevli Hollanda'lı bir asker şöyle demiş; “Ölmek istiyordum, masum insanları koruma sözü verdiğimiz halde bize sığınan insanları koruyamadığımız için kendimi affetmiyorum.” Dedi. Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163