banner183

Bulgaristan göçmenlerine 2 Ekim’de sandığa gidin çağrısı

Bulgaristan’da sen ben kavgasına giren, yolsuzluklar nedeniyle hükümetin dağılmasından dolayı Cumhurbaşkanı Rumen Radev ülkede 2 Ekim’de erken genel seçim yapılması kararı alındı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’da 1989’da komünist diktatör Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15. kez genel seçimde oy kullanmaya hazırlanıyor.

4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021’de yapılan üç genel seçimin ardından seçilen Bulgar popülist politikacılar kurdukları hükümette  sen ben kavgasına girmiş,  kendi yandaşlarını önemli mevkilere getirmek için uğraş vererek gerektiğinde koalisyon hükümetinden çekilmekle tehtit etmişlerdir. Bazı Bulgar partilerin kontejanından giren bazı Türk  minletvekiller seçildikleri bölgelerdeki Türk, Müslüman, Pomakların bırak sorunları çözmek yerine var olan bürakratlarıda çil yavrusu gibi dağıtmışlardır.

HEMŞERİM BU SEÇİM GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ

Bulgaristan diktatörü Todor Jirkov yönetimindeki asimilasyon politikalarından kaçan, zulüm gören,  Bulgaristan’dan Anavatana başlayan “ZORUNLU GÖÇ” ile 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa tarihinin en büyük kitlesel göç dalgası olarak tarihin utanç sayfaları arasın giren yurt dışında yaşayan çifte vatandaş Türk asıllı Bulgaristan vatandaşları Bulgaristan Anayasası’nın ve uluslararası hukukun verdiği haklardan faydalanarak Bulgaristandaki seçime sahip çıkarak verdikleri rekor oylarla Türk partisin Bulgaristanda 3 üncü büyük parti konumuna yükseltmesini sağlamıştır.

Bulgaristan’da Türk ve Müslümanları asimile etmeye çalışan, 1989 yılında devrilen Komünist rejiminin yarattığı korkulara da değinen Başoğlu, şunları kaydetti: Demokratik ve Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşları olarak bu korkuları artık geride bırakarak;

Hala Asimilasyon politikasına devam etmek isteyen zihniyete karşı,

Ana dilini koruma iradesini göstermek.

Dinsel ve Kültürel varlıklarınızın ayakta kalabilmeleri,

ve ileride kimlik sorunu yaşamaman için, sorunları, eksiklikleri siyasi temsilcileriniz vasıtasıyla dile getirmek her şeyin başıdır. Bu seçimin, bu açıdan hayati bir önem arzettiğini ve bunun Bulgaristandaki soydaşlarımız için  başlangıç olduğunu düşünüyorum.”

Sevgili Türk kökenli ve Müslüman Bulgaristan vatandaşları kime kızdıysan, kime küstüysen bu seçimde Hepsini bir yana bırak.

NE OLURSA OLSUN BİRLİK OLUN, BÖLÜNMEYİN. KENDİMİZDEN BAŞKA DOSTUMUZ YOKTUR. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163