Burhaniye Rumeli Balkan Göçmenleri Derneği ‘Nobel Ödülü’nü verenleri kınadı

Burhaniye Rumeli Balkan Göçmenleri Derneği ‘Nobel Ödülü’nü verenleri Kınadı

 

Balıkesir İli Burhaniye İlçesinde bulunan ‘Burhaniye Rumeli Balkan Göçmenleri Dernek Başkanı Süleyman Eruzunlar, Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Avusturyalı yazar Peter Handke yi layık gören kurulu kınıyoruz. "Bu ödülü verirken ölçüleriniz arasında ‘savaş suçlularına sahip çıkmak’ var galiba, verdiğiniz bu ödülün derhel geri alınmasını istiyor.’

 

Burhaniye Rumeli Balkan Göçmenleri Dernek Başkanı Süleyman Eruzunlar, Nobel Edebiyat Ödülü'nün Avusturyalı yazar Peter Handke'den verilmesine tepki göstererek şunları söyledi;

 

‘İkinci dünya sanaşından sonra Ayrupa’da işlenen en büyük soykırım ve insanlık suçunun işlendiği yer Bosna. Bosna savaşında en az 8.000 Boşnak sivilin, kadın, çocuk, yaşlı, bebek ayrımı yapmaksızın hunharca katleden, Srebrenitsa katliamını insanlıktan nasibini almamış olan Sırplarıdır. Ödül verdiğiniz bu adam Sırp savaş suçlularını savunan ve haklarını her platformda koruyan sözde edebiyatçı Avusturyalı yazara verilmesi biz Boşnakları rahatsız etmiştir.

 

Savaş suçlusu Miloseviç hayranı olan Peter Handke’ye bu ödül hangi gerekçelerle verdiniz.

 

Eski Sırp lider Slobodan Milosevic'in büyük bir hayranı olan ve bunu da saklamayan Handke, Kosova'da savaş devam ederken yayınladığı bir makalesinde de "Sırpları destekliyorsanız, ayağa kalkın." ifadelerini kullanmış savaş yanlısı olduğunu göstermiştir.

 

Saraybosna’da ki Müslüman Boşnakların ‘Kendi kendilerine öldürdüklerini ve suçu Sırplara attılar’ diyerek eli kanlı Sırpları savunan ve Sırlparın, Srebrenitsa da yaptığına asla inanmadığını söyleyen.

 

Başkan Eruzunlar sözlerini şöyle sürdürdü,

 

Peter Handke elinde binlerce masum Müslüman Boşnak kanı olan eski Sırp lideri Milosevic’i cezaevinde ziyaret eden, lehine tanıklık yapmak için girişimlerde bulunan.

 

2006 yılında eli kanlı Milosevic’in cenazesine katılan Handke, burada yaptığı konuşmada, ‘Ben gerçekleri biliyorum fakat bakıyorum, dinliyorum, hissediyorum, bundan dolayı Yugoslavya’nın yanındayım, Sırbistan’ın yanındayım, Slobodan’ın yanındayım.’ demişti.

 

Şimdi ‘Nobel Edebiyat Ödülü’nü bu Müslüman Boşnak düşmanı olan Peter Handke’ye veren Komite üyelerine sesleniyoruz.

Verdiğiniz bu ödül biz Boşnakları derinden yaralamıştır.

Savaş yanlısı olan bu adama verilen bu ödül hunharca kadledilen masum sivil halkın kemiklerini sızlatmıştır.

Müslüman Boşnak düşmanı olan Peter Handke verdiğiniz ödülü geri almanızı bekliyor ve istiyoruz.’ Dedi.Haber:Doğan Prepol

  

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163