BURHANİYELİ BİR KAHRAMAN: BOŞNAK SÜLEYMAN AĞA

BURHANİYELİ BİR KAHRAMAN: BOŞNAK SÜLEYMAN AĞA

 

Kurtuluş savaşı sırasında ülkeyi Yunan askerinden kurtarmak için Burhaniye’de kurulan Kuva-i Milliye içerisinde yer alan Boşnak Süleyman Ağa’nın torunu ve adaşı olan Süleyman Eruzunlar (Martinoviç) uzun süredir yaptığı araştırmalar sonucunda dedesinin yaptığı mücadelelerle gurur duyduğunu ifade ederek şunları söyledi, ‘Şunu hep söylüyorum Süleyman Ağa gibi bir gözü kara ve milli kahramanın torunuyum bu guru bize ömür boyu yeter ancak bizlerde böyle bir kahramanın torunları olarak üzerimize düşeni yapmalıyız’.

 

Torun Süleyman Eruzunlar (Martinoviç) dedesi ile ilgili yaptığı araştırmalar ve elde ettiği bilgileri kamuoyunla paylaştığı gibi, Balıkesir Üniversitesinin Milli Mücadele ile ilgili düzenlediği konferans da dedesi Süleyman Ağa’yı anlatması için davet edilmiş.

 

Burhaniye Balkan Göçmenleri Dernek başkanı olan iş İnsanı Süleyman Eruzunlar (Martinoviç) dedesi ile ilgili şunları anlattı;

‘Balkan savaşlarından sonra Türkiye ye göç etmek zorunda kalan çok sayıda Boşnak aile gibi dedemler de o dönemlerde Yugoslavya sınırlarında kalan, günümüz ’de Sırbistan’ın Sancak bölgesinde kalan Kolaşin’den, Türkiye ye göç etmek zorunda kalmışlar. Burhaniye’ye yerleşmişler. Boşnaklar bir kere toprak kaybetmiş ve bunun acısını derinden yaşamışlar. Yani Toprak kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyorlar.

 

Bunun içinde her Boşnak’ın olduğu gibi dedem Süleyman Ağa’da Milli Mücadelede Edremit Körfezinde Burhaniye, Ayvalık ve civarında Yunanlara karşı ‘Burhaniye Müdafaa-i Hukuk’ heyeti içerisine girerek, komite kademesine yer alır.

 

Torunu ve ailesi olarak bizlere düşende o mücadelede yaşananları kamuoyunla paylaşmaktır.

 

Bu çalışmada dedem Boşnak Süleyman Ağa ile ilgili aile arşivimizde yer alan bilgi ve belgeler, aile büyüklerimizden işittiklerimiz, çeşitli eserlerde yazılı bilgiler derlenmiştir. Bir Balkan muhacirinin hayat hikayesi ve özellikle de ‘Kuvâ-yı Milliye’ içerisindeki icraatları gözler önüne getirilmeye çalışılacaktır.’ Dedi

Boşnak Süleyman Ağa Kimdir;

Boşnak Süleyman Ağa, Marinoviç sülalesinden olan, 1868 yılında Kolaşın’da dünyaya gelmiştir. Babası Halil Ağa, annesi Bahdiya Hanımdır. Süleyman Ağa ve ailesi, Balkan Savaşları sonrası Rumeli’nin elden çıkması ile Karesi Sancağı’na göç etmişlerdir. Doğup büyüdüğü topraklardan göç etmek zorunda kalan Burhaniyeli Boşnak Süleyman Ağa, ‘Burhaniye Müdafaa-i Hukuk’ heyeti içerisinde yer alarak ilk kurulan milis kuvvetlerinin komuta kademesindedir. Kendi adı ile anılan “Boşnak Süleyman Ağa Müfrezesi” ile Yunan işgal kuvvetleriyle defalarca muharebede bulunmuştur. Boşnak Süleyman Ağa, Milli Mücadeledeki hizmetlerinden dolayı kırmızı şeritli istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir. Boşnak Süleyman Ağa 2 Aralık 1954 tarihinde vefat emiştir.
Haber:Doğan Prepol

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163