ÇAMERİA ARNAVUT SOYKIRIMI KARŞIYAKA'DA ANILACAK

1944 yılında Yunan güçlerinin Çameriya halkını katlederek soykırım gerçekleştirdiğini ve o soykırımda hayatta kalan Çameria Arnavutlarının Türkiye ye göç ettiğini hatırlatan Başkan Hüseyin Bayru, “Bu göçlerin büyük bölümü Ege Bölgesi’ne gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk ve tek 'Çameria Arnavutları Derneği' Karşıyaka’da kurulmuş. Dernek her yıl 27 Haziran'da ‘Çameriya Arnavutları Soykırım Günü’ olarak anma etkinliğini Karşıyaka Belediyesi ile ortak düzenleyecek” dedi.

 Dernek Başkanı Hüseyin Bayru, yönetim olarak Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ı makamında ziyaret ettiklerini söyledi. Bayru, “Karşıyaka Belediyesi’nin desteğiyle Çameria Arnavutları Derneği’nin 27 Haziran günü birlikte bir tören düzenleyerek anacağız. başkanımıza bizlere verdiği destek için teşekkür ediyoruz,  her zaman yanında olduğumuzu ifade ediyoruz” dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr.Cemil Tugay da Cameria Arnavutları'nın yaşadığı soykırımı unutmanın mümkün olmadığını dile getirdi. Başkan Tugay, soykırımı unutmayacaklarını, 27 Haziran günü yapılacak olan anma törenine belediye olarak destek vermeye hazır olduklarını söyledi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163