ÇANAKKALE BOŞNAK ŞEHİTLERİ ANITI- İLGİLİLERİ GÖREVE ÇAĞRIMIZDIR!

"Boşnaklar, sizi bölmelerine izin vermeyin, eğer sizleri bölerlerse Bosna'yı da bölerler."İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu'nun yayınladığı bildiri şu şekilde;ÇANAKKALE BOŞNAK ŞEHİTLERİ ANITI- İLGİLİLERİ GÖREVE ÇAĞRIMIZDIR!

 

İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği Yönetimi olarak, öncelikle, ülke olarak zorlu bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde, tüm vatandaşlarımıza ve camiamıza sağlık ve esenlikler dileriz!

 

Geçtiğimiz günlerde, bazı Boşnak derneklerinin girişimiyle, Çanakkale'de, bir Boşnak Şehitleri Anıtı'nın yapılmasının planlandığı yönünde duyumlar aldık. Ancak, yapımı planlanan bu anıtta, Sancak bayrağı ve Sancak terimi 'ne hiç bir şekilde yer verilmediği ve Sancak' ın "diğer ülkeler" şeklinde kategorize edildiği, bölgeden soyutlandığı, anıtın taslağında bulunan Boşnakça ve Türkçe tercümelerin birbirini tutmadığını gözlemledik. Konu ile ilgili olarak, sosyal medya bazı görsellerin dolaştığını da gözlemliyoruz. Ayrıca, anıt fikrinin, Sancak' lı Tutin Belediye Başkanı'ndan geldiği ve merkezi Novi Pazar' da bulunan Sancak Boşnak Ulusal Konseyinin, Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği'ne anıt yapılması yöndeki yazılı talebine karşın, büyükelçiliğe sunulduğunu tahmin ettiğimiz Anıtı'n konseptinde Sancak'a dair hiç bir atıfta bulunulmaması ve yer verilmemiş olması hayret verici ve düşündürücüdür. Umudumuz, bu 'yok sayma' nın masum bir hata' nın ötesinde olmamasıdır.

 

Bu vesileyle, Çanakkale'de şehit düşmüş atalarımıza Allah'tan rahmet dilerken, Boşnak Şehitleri Anıtı' nın yapımını planlayanlara, rahmetli Aliya İzetbegoviç'in vasiyetini hatırlatmak istiyoruz!

 

"Boşnaklar, sizi bölmelerine izin vermeyin, eğer sizleri bölerlerse Bosna'yı da bölerler."

 

Yukarıda da ifade edildiği üzere, Çanakkale'de yapımı planlanan Boşnak Şehitleri Anıtı'nın mevcut içeriği ve dünya'ya vereceği mesaj konusunda da vahim bir hata yapıldığını düşünüyoruz. Tekrar ediyoruz, bu hata, Bosna Hersek'in yüceltilirken, Sancak' ın yok sayılması dır! Bir başka deyişle, kaş yaparken, göz çıkarmaktır! Oysa ki, "Sancak" ın başka bir ülke olmadığını, "Sancak'' ın diğer bir ülke toprağı olmadığını, ''Sancak'' ın Bosna Hersek'ten koparılmış bir Boşnak toprağı olduğunu, Sancak' lı Boşnak'ların Çanakkale Muharebesi' nde yiğitçe ve fedakarca nasıl kahramanlıklar göstererek binlerce şehit verdiğini, herkes bilmeli, bilmeyenler öğrenmeli, unutanlar da hafızalarını biraz zorlayarak veya büyüklerine sorarak öğrenmeli ve hatırlamalıdır! Bu bilinç' te ve şuurda olmayanların Boşnaklar'ı ve Boşnak camiasını temsil etmesi ve onların adına anıt yapması tabii ki abesle iştigaldir ve beklenemez!

 

Ayrıca,

 

'Sancak'ın günümüzde bölünmüş olarak, tarihte Boşnaklar'a soykırım yapmış iki diğer ülkenin sınırları içinde kaldığını, artık bütün dünya bilmeli ve kabul etmelidir. Eğer böyle yapılmazsa, Sancak'ın kendi toprağı olduğunu iddia edenlerin, aynı zamanda binlerce Sancaklı Boşnak'ın ölümüne, yaralanmasına ve yerini ve yurdunu terk ederek göç etmesine neden olanların ekmeğine yağ sürülmüş olacaktır. Bu durum, aynı zamanda Bosna Hersek ve Dünya'nın bir çok ülkesinde yerinde yaşayan Boşnaklar'ın da desteklediği, Sancaklı Boşnaklar'ın haklı özerklik mücadelesine zarar verecektir!

 

Bu vesileyle, tüm Bosna Sancak Dernekleri'ni göreve çağırıyor ve ilgilileri gereğini yapmaya davet ediyoruz!

 

Lütfen duruma müdahale ediniz ve bu hatadan bir an önce dönülmesini sağlayınız!

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163