DÜNYA'DA GERÇEK ADALET VE GERÇEK BARIŞTAN KİMSE SÖZ ETMESİN

Nobel Edebiyat Ödülü Srebrenica'da Boşnaklara soykırım yapanlara, öncesi ve sonrasında destek olanlara, onların pasaportunu da taşıyanlara, mahkeme kararını reddedenlere verilirse, soykırıma uğramış kurbanların yakınlarının itirazlarına kulak asılmamışsa, bunu da yapan Norveç Kraliyet Bilimler Akademisi ise;

 

DÜNYA'DA GERÇEK ADALET VE GERÇEK BARIŞTAN KİMSE SÖZ ETMESİN

Geçen sene Bosna Hesek'in başkenti Saraybosna'daki İsveç Büyükelçiliği önünde toplanan Boşnak entelektüeller ve soykırım kurban yakınları ile tecavüz uğramış kadınlar, Bosna'daki katliamlar zinciri ve Boşnaklara Srebrenica'da yapılan soykırım yapmış destek vermiş olmasına rağmen kendisine Nobel Edebiyat Ödülü verilmiş olan Avusturyalı yazar bozuntusu Peter Handkle'den ödülün geri alınmasını istemişlerdi.

Daha sonra Dünya çapında açılan kampanyada ödülün geri alınması için verilen imzaların sayısı 50 bini bulduğu açıklanmıştı.

 

Sonuç ne olmuştu ?

Norveç kraliyet ailesi, Norveç Bilimler Akademisi ve Avrupa'nın entelektüelleri ile sosyetesinin katıldığı ve de Dünya'nın bir çok ülkesinde canlı yayınlanan şaşalı bir törenle bu soykırım destekçisi ve reddedicisine, Balkanların Kasabı ünvanlı Slobodan Miloşeviç'in en yakın arkadaşına ödül verildi.

Türkiye'deki aydınlar, yazarlar ve konu ile ilgili diğer kişiler, STK'lar, bu olay karşısında sessiz kalmış olmaları, nerdeyse hiç tepki vermemiş olmaları ayrıca sorgulanması gerekiyor !

 

Ne kadar garip değil mi?

2. Dünya Savaşı'ndaki Doğu Bosna ve Sancak bölgesinin Drina vadisi şehirleri Vişegrad, Zvornik, Foça, Gorajde, Çayniçe, Priboy, Biyelo Polye, Pleyvlya ve Bihor bölgesinde Boşnaklara yapılan soykırıımı desteklemiş, soykırım yapan Sırp ve Karadağlı çetnikleri yazıları ile teşvik etmiş İvo Andriç'e de aynı ödül, aynı niyetle (!) verilmişti.

Üstelik bu ödül Drina Köprüsü adlı Türkleri vahşi ve barbar, adaletsiz davranan, Sırpları ise mağdur , mazlum gösteren hayali olayların anlatıldığı Drina Köprüsü romanı için bu ödülü vermişlerdi. Bu Drina Köprüsü ki sın 20. yüzyılda Boşnakların üzerinde işkence edilerek boğazları kesilerek, kurşuna dizilerek öldürüldükleri ve ardından cesetleri bulunmasın diye üzerinden nehre atıldıkları bir köprüdür.

Osmanlı Türk devleti bu köprüyü, Avrupa'da doğu ile batının sınırı olarak bilinen Drina nehri üzerine insanlar birbirleri ile kaynaşsın, ticaret yapsın, zenginleşsin, refaha ulaşsınlar diye yapmıştı. Aynı zamanda Drina köprüsü, Bosna'yı Sırbistan'a, Osmanlı İmparatorluğuna, hatta İstanbul'a bağlayan biricik bağ idi. Drina üzerindeki Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü bir barış köprüsü idi ve bu görevini 300 yıl kadar sürdürdü ta ki Osmanlı Bosna Hersek'ten çekilinceye kadar. O günden beri o güzelim barış köprüsü üzerinde aralıklarla insanlar katlediliyor.

İvo Andriç, ödül verilen romanında, bu köprünün yapımı sırasında Türk Abid Ağa, halktan pek çok kişiyi köprüde karşılıksız çalışmaya zorladığını, köylüler isyan etmeye başladığını, köylülerden Radisav adında bir Sırp (?) halkı galeyana getirdiği yazılmış. Bu Radisav nasıl oluyorsa gece, geç saatlerde hıncından köprüye zarar veriyor (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapılırken birinin gece gidip, köprüye sabotaj yapmadı gibi bir terör hareketi ile aynı eylem !). Radisav yakalanıyor ve Radisav'ın önce tüm vücuduna kızgın zincirler vuruluyor, halkın önünde kazığa geçiriliyor (Osmanlılarda böyle bir ceza yoktu !). Bu olay, Abid Ağa'nın katı yürekliliğini ve korkunçluğunu köylüye daha iyi göstermiş miş. Bu palavralar yetmiyormuş gibi İvo Andriç Radisav'ı bakın nasıl soykırım tohumu olarak ekmiş; "Gece olunca işkenceden ölen adamı yakınları gizli bir şekilde Drina'nın yakınlarında bir mezara gömerler."

İşte Sırp ve Karadağlı çetnikler de yazılmış bu hayali, yalan olayların ve Radisav'ın intikamını almak için Drina yakınlarında kendi deyimleri ile Türkleri, gerçekte ise orada, vatanlarında yaşayan Müslüman Boşnakları en vahşi şekilde öldürdüler ?!

Orhan Pamuk !

Kendisine Nobel Edebiyat Ödülü verilmeden önce İsveç’in Svenska Dagbladet Gazetesi’ne "Anadolu'da Bir milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" demeseydi acaba ona o ödül verilir miydi? Sonra dedi ki; "Türkler" kelimesini söylemedim. Öyle ya Anadolu'da bin yıldır Çinliler yaşıyor !?

Bir yazar ne kadar başarılı olursa olsun, insan haklarına saygılı değilse, insanlığa karşı suç işleyenlerin yanında duruyor ve onları destekliyorsa, o yazara değil Nobel Edebiyat Ödülü vermek, lştaplarının dahi okumamak gerekiyor.

Ben İvo Andriç, Orhan Pamuk ve Peter Handke'ye verilen ödülleri insanlara acı vermeyen, öldürülürken mutluluk hissi veren bir silahı icat etmiş birine verilen ödül gibi görüyorum.


 


Bosna Hersek Savaş Mağduru (tecavüze uğramış) Kadınlar Derneği başkanı Bakira Haseçiç ile ünlü Boşnak senarist, düşünür, akademisyen ve yazar Abdullah Sidran'ın Saraybosna'da geçen seneki protesto gösterisine ait.


 


Petet Handke'nin Slobodan Milşeviç insanlığa karşı suç işlemekten yargılanırken, Miloşeviç'in suçsuz olduğu ve serbest bırakılması için Sırbistan'da yapılan gösteriden.

 

Srebrenica'da Boşnaklara yapılan soykırım sonrasın1996'da Drina nehri şehirlerini ve özellikle Srebrenica'yı ziyaret eden PeterHandke. Bu ziyaretlerden sonra soykırım yapanları mağdur, masum ve haklı gösteren bir kitap yazmıştı.


 


Slobodan Miloşeviç, Sırbistan-Karadağ devlet başkanı olarak Peter Handke'ye verdiği pasaport.

 

Kaynak: Yazı ve Fotoğraflar Nusret Sancaklı'nın Facebook sayfasından alınmıştır.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×