Düzce Akçakoca müftüsüne bir kınama'da Balkan Birliği Vakfı ndan geldi

İşte o açıklama;

 

Son günlerde Balkan göçmenlerine yönelik ırkçı sistematik bir saldırı başlamış durumda. Başta Mustafa Kemal Atatürk'ün bir Balkan Türkü olduğu gerçeği ortada iken bu saldırıların peşpeşe yapılması bir tesadüf değildir.

Balkan göçmenleri Osmanlı vatandaşı iken ata toprakları Balkan Devletleri arasında paylaştırılırken bayraksız kalmamak ve inancını özgürce yaşamak için göç ettiler. Tıpkı Kırım ve Kafkasya'dan göç edenler gibi. Yani vatandaşı oldukları ülkenin bayrağı altında yaşamak için göç ettiler. Sonra da Cumhuriyetin vatandaşı oldular. Cumhuriyetin harcında yer aldılar ve hatta çimentosu oldular.

Bugün Suriyeli mültecilerle bu Balkan ve Kırım/Kafkas göçmenlerini aynı kefeye koymak ne tarihsel ne de sosyolojik açıdan doğru değildir. Suriye önce Fransız mandası altında yaşadı, sonra ulus-devlet oldu ve sonrasında ortaya çıkan iç savaş sonucu Türkiye'ye ciddi bir göç yaşandı. İnsanlık adına üzücü ve trajik bir süreç ve elbette bu insanlara sadece ve sadece insan oldukları için (bazıları dindaşlığı öne çıkarsa da) yardım etmek kültürümüzün ve geleneğimizin güzel hasletlerinden biri. Tıpkı geçmişte 1848 ihtilalleri sonrasında Macar ve Polonyalı mültecilere kucak açtığımız gibi. Onlardan bazıları da sonra Osmanlı vatandaşı oldular hatta İslam inancını benimseyip devlet hizmetine girdiler.

Bu coğrafya ırkçı söylemleri kabul etmez ve tasvip etmez. Yüzlerce, binlerce yıllık birlikte yaşanmışlığın sonunda karışıp kaynaşmış toplumda kimin hangi etnik kökenden geldiğinin bir önemi yoktur.

"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir."bu sebepten dolayı Düzce Akçakoca ilçesi müftüsünün Selanik Türkleri  ve  Selanik Göçmenlerini ateist  ve sabetayist olarak suçlamasını şiddetle kınıyor, insanların İnançları üzerinden  kötülenip,aşağılanmasının ve suçlanmasının  ;hem Temel insan haklarına  hem de Müslümanlığın temel  görüşlerine aykırı  olduğu bilinci ile ilgililer hakkında gerekli  işlemlerin yapılmasını bu konuda derhal harekete  geçilmesini ve her türlü yaptırımın uygulanması  için duyarlılık gösterilmesini talep ediyoruz. 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163