EGE KADIN BULUŞMASI PLATFORMU, KADIN MUHTARLAR ARTMALIDIR

Seçim ile iş başına gelen muhtarlarımız mahalli idarelerdeki yönetim zincirinin ilk halkası olarak yerel düzeyde mahallelerde ve köylerde yaşayan bireylerin ihtiyaçlarını tespit eden ve kapsayıcı çözümler ve yaşam alanları yaratma görevini üstlenen çok önemli bir konumda bulunmaktadır.

Mahalleler ve köyler sadece bir yerleşim alanı değil, aynı zamanda toplumsal ilişkilerin de oluşturulduğu yerler olarak muhtarlara vatandaşlarla yakın temas halinde bulunarak onların ihtiyaçlarını yerel ihtiyaçlar dahilinde çözebilecek fırsatlar yaratmaktadır.

 


Ne yazık ki seçim ile göreve gelen yerel yönetimlerin bu kadar önem taşıyan ilk zincirinde kadınların temsil oranları çok düşük seviyededir. Ege Bölgesinde en yüksek kadın muhtar sayısına sahip olan İzmir’de bu oran yaklaşık %9.2’dir. Bölgedeki diğer illerde kadın muhtarların temsili %4’ün altındadır. Türkiye genelinde ise 50,284 mahalle ve köy muhtarından 6 Haziran 2021 ara seçimleri itibariyle sadece 1,119’u kadındır. Bu tabloya bakarak kadınların Türkiye genelinde mahalli idarelerde %2.2 gibi bir oranla seçilen liderler olarak temsil edilmediklerini açıkça görmekteyiz.

 

Mahalle ve köylerimizde kadınların eşit temsili olmadan gerçek eşitlikten söz etmek mümkün değildir.

Bu eşitliği sağlamak ve köy ve mahallelerimizi daha kapsayıcı hale getirmek için Ege Kadın Buluşması Platformu kadınların muhtar olarak seçilmelerini desteklemek, kadın muhtarların çalışmalarını izlemek ve kadın muhtarlar ve adaylar ile ilgili veri toplamak üzere kadın muhtar adaylarının katılacağı bir eğitim programı planlamaktadır.

 

Ege Kadın Buluşması Platformu, 1933 yılında Aydın'ın Çine ilçesinin Demircidere bucağından seçilerek, Türkiye’de seçilen ilk kadın muhtar ünvanını kazanan Gül Esin’i anmak ve başladığı yolda başka kadın muhtarların da seçilmesini sağlamak için Gül Esin Kadın Muhtarlar Akademisini kurarak kadınların muhtarlık düzeyinde temsil oranlarını artırmayı hedeflemektedir. 


Kadınların yerelde daha görünür hale gelmesini sağlayacak, herkesin eşit şekilde masaya oturarak kentlerimizin şekillenmesine destek olacak akademi projemizi 19 Ekim Muhtarlar Gününde kamuyla paylaşmaktan onur duymaktayız. Köyünde ve mahallesinde muhtar adayı olmak isteyen tüm kadınların bizlere başvurmasını teşvik ederiz.

 

Mahalle ve köylerimizde devlet kurumlarıyla aramızda köprü görevi yapan muhtarlarımızın yerel yaşamda önemine dikkatimizi çeken,

19 Ekim Muhtarlar Günü kutlu olsun. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163