GELECEĞİN İŞ İNSANLARINA ULUSLARARASI MESLEKİ EĞİTİM SEMİNERİ

Balçova Rotary Kulübü geleceğin mesleklerini dünyanın farklı yerlerinden konuşmacıların katılımıyla anlattı. NASA, Space X, Microsoft gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinde çalışan Türk mühendislerin yanı sıra uluslararası üniversitelerdeki Türk akademisyenler üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler tarafından büyük ilgiyle izlendi.  

Balçova Rotary Kulübü Başkanı Merve Baykan Egeli tarafından açılan toplantıda moderatörlüğü Bölge Interakt Temsilcisi Alara Serdar yaptı. UNESCO, Uluslararası Göç Kürsüsü Yürütücüsü; Yaşar Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı  Doç. Dr. Ayselin YILDIZ , gençlerin merak ettiği soruları yanıtladı.

Uzman Konuşmacılardan Gençlere Tavsiyeler

Gençlerin hayatta en çok neyi seviyorum sorusunu kendilerine sormaları gerektiğini söyleyen Akademisyen Doç. Dr. Ayselin Yıldız mesleğinin, evrensel dili iyi kullanan ve insan ilişkilerinde iyi dünya insanları ile birebir iletişim kurulabilen bir alan olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Mihri Özkan ise gençlere verdiği tavsiyede mücadeleci olmalarını, kendilerine güvenmelerini, başarısızlıktan korkmamalarını, her şeyi sorgulamalarını ve kendilerini sevmelerini söyledi. Girişimci bir akademisyen olan Özge Akbulut ise kendi mesleğinin en güzel tarafının bir mucit olmak olduğunu, bir problem ve bunun çözümünü bulmak için heyecanlarınızın peşinden koşmak gerektiğini dile getirdi. Robotik cerrahi ile doktorluk mesleğini artık robotların devraladığını, bu teknoloji ile buradaki bir doktorun uzaydaki bir hastayı tedavi edebileceğini ve 15-20 sene sonra yapay organ geliştirme metodu ile hastalıkların tedavi edilebileceğini dile getiren Prof. Dr. Barış Akın gençlere hangi mesleği seçerlerse seçsinler sürekli kendilerini yenilemeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu. Olumsuz düşünceye vaktinin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Banu Onaral onlara kendilerini bilmelerini, tutkulu ve meraklı olmalarını söylerken, Kanser Araştımacısı Prof. Dr. Aykut Üren ise “kendinize güvenin, sınırlarınızı zorlayın ve risk almaktan korkmayın” tavsiyelerinde bulundu. Uzay araştırmalarında görevli Gökhan Aydın başarısızlığın en iyi öğretmen olduğunu gençlerin sosyal medyadan uzak durmalarını söyledi. Öğrencilerin hayatın her alanında birbirleriyle yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmalarını tavsiye eden NASA Baş Tasarım Mühendisi Selda Heavner ve Ayrıcalıklı Bilim İnsanı ünvanına sahip Dr. Esen Ercan Alp mesleğin geleceğe ve bilime meraklı insanlar olmak olduğunu, Microsoft Yapay Zeka Araştırmalarında çalışan Ece Kamar tercihlerini bu alanda yapacak öğrencilere teknolojiyi en az 10 sene önceden görmek gerektirdiğini gençlere anlattı.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×