GİSP İZMİR KENTSEL ULAŞIMDA YATAY MİMARİ ANLAYIŞININ ÖNEMİNİ KONUŞTU

Gayrimenkul için Strateji Platformu (GİSP) İzmir, gayrimenkul sektörünü geliştirmeye yönelik fikir alışverişlerinin artması, güncel durum değerlendirmeleri, sektörün geleceğinin öngörülmesi ve bu öngörüler doğrultusunda muhtemel etkilerin tahmin edilerek üyeler ve sektör temsilcileri için işbirliği alanlarının genişletilmesi konularında yaptığı çalışmalarına bu kez “Gayrimenkul Geliştirmede Yatay Mimari Anlayışı ve Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım” konusuyla devam ediyoretti.Devletin de gündeminde yer alan, değişmekte olan kentlere göre planlanan Yatay Mimari konusunun yanı sıra, yaşanabilir konutlar, çalışılabilir ofisler, karma konsept projeler, etkili tarım uygulamaları, sürdürülebilir gıda üretimi, lojistik ve daha sayabileceğimizsayılabilecekpek çok unsurla birlikte sürdürülebilir bir kent üretebilmek için ulaştırma konusunda farklı disiplinlerde kapsamlı çalışmalar gerektiği her biri alanında uzman konuşmacılar tarafında anlatıldı.

Devam eden pandemi süreci nedeniyle insanların nefes alabilecekleri geniş, rahat ve ferah yaşam alanlarına ihtiyaç duyduğunun altını çizen Karayolları 2. Bölge Em.Müdür Yardımcısı Reşat Obuz, “Ülkemizde özellikle de metropol kentlerde yaşanan arazi sıkıntısı konutların dikey yönde yapılaşmasınaneden olmakta, inşaat sektörünün her geçen gün kontrolsüzgelişmeye ve büyümeye devam etmesideşehirlerin ambiyansını kötüolumsuzyönde etkilemektedir. Dolayısıyla yatay mimari ile şehirlere de daha ferah ve düzenli bir görünüm kazandırılması hedeflenmektedir.” diye konuştu.

Kentlerin sürdürülebilir bir gelişme içerisinde olmaları gerektiğini savunan Bitra Genel Müdürü Fatih Ayan ise, “Sürdürülebilir Gelişme”, bugünün gereksinim ve beklentilerini karşılarken, gelecek kuşakların gereksinim ve beklentilerini ortadan kaldırmadan,  azaltmadan hatta geliştirerek karşılamakkarşılamasıgerekir. Sürdürülebilir sayılabilmesi için ise, “Toplumsal, Çevresel ve Ekonomik” olması şartı gerekir ki bunun için de ulaşım olmazsa olmazdır” ifadelerini kullandı.

Yatay Mimarinin düşük nüfus yoğunluğu anlamına gelmediğini ifade eden XL Mimarlık kurucu ortağı Yüksek Mimar Arda Işık, “Tarih boyunca ülkelerdeki şehirleşme örneklerini incelediğimizde yatay ve dikey mimariler şehirlerin nüfus yoğunluğuna etki etmemiş, daha çok şehrin dokusunu oluşturmada etkin rol oynamıştır.” şeklinde konuştu. 

Gisp İzmir Başkanı Şükrü Cem Akçay, geniş katılımlı bu webinartoplantı için tüm katılımcılara, konuşmacılara, katılımları ve katkıları için Gisp YK Başkanı Hakan Gümüş’e, YK üyeleri Mehmet Ersül’e ve Serdar Çetin’e teşekkür etti.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×